EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: František Veselý

16. 12. 2019

1 komentář

Do Prahy se stěhují hlavně cizinci, ceny nemovitostí je neodrazují

 

Za devět měsíců letošního roku vzrostl počet obyvatel České republiky o 31,4 tisíce na 10,68 milionu. Počet obyvatel roste hlavně kvůli cizincům, kteří Českou republiku stále více vyhledávají. Počet živě narozených dětí i počet zemřelých v ČR meziročně mírně poklesl. Ukázala to data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Loading 

Extrémně nízká nezaměstnanost a rychlý růst mezd činí z České republiky atraktivní místo k životu. Naše země láká především Ukrajince, Slováky, Rumuny a Rusy. Žít v České republice však chtějí i lidé ze západní Evropy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Česká republika dosáhla vyššího počtu obyvatel hlavně díky přistěhovalým lidem, kterých bylo více než vystěhovalých lidí o 29 887. Ze zahraničí se do České republiky přistěhovalo 49,2 tisíce osob, naopak 19,3 tisíce lidí se z ČR vystěhovalo. Nejlidnatějším krajem je Středočeský kraj, který má oproti Praze, která je na druhém místě o 62,9 tis. obyvatel více.
Podle ČSÚ se během 1. až 3. čtvrtletí roku 2019 se počet obyvatel Prahy zvýšil o 7 898 osob, což bylo o 116 osob méně než ve stejném období předchozího roku.

Je pravděpodobné, že přírůstek stěhování letos překoná loňský výsledek, takže bude nejvyšší od roku 2008 i v ročním sledování. Roky 2007 a 2008 vykazují nadmíru vysoký přírůstek stěhování, daný předkrizovou prosperitou České republiky. Navzdory tomu, že přírůstek stěhováním od roku 2016 soustavně díky obnovené prosperitě opět stoupá, i letos citelně zaostane za výsledkem právě z let 2007 a 2008, která migraci do Česka dosud přála nejvíce,“ podotýká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Počet obyvatel Prahy poroste, developeři naštěstí staví víc

Podle Projekce obyvatelstva v krajích ČR do roku 2070 ČSÚ by na území Prahy mělo žít na konci roku 2070 přibližně 1,72 milionu osob, což by oproti počátečnímu stavu projekce mělo představovat nárůst o 411 tisíc osob. Jde o druhý nejvyšší nárůst mezi kraji, první má být stále Středočeský kraj.
Problém je, kde budou všichni ti lidé bydlet. Nikdo neví, jak na tom bude realitní trh za padesát let, ale momentálně ceny nemovitostí nadále rostou, poptávka po nemovitostech převyšuje nabídku a zdražují i nájmy.
Dobrou zprávou je, že developeři meziročně zvýšili stavební aktivitu o šest procent. V Praze je momentálně podle společností Star Group probíhajících developerských projektů nejvíce za posledních deset let. Ceny bytů to sice stále nezastavilo, ale tempo růstu se už zmírňuje.

REKLAMA

Vývoj trhu s nemovitostmi pokračoval v duchu let předchozích, ceny stále v důsledku nedostatku bytů na trhu rostly. V porovnání k roku 2018 byl růst cen pomalejší a tento trend očekáváme i v nadcházejícím roce 2020. Věříme, že se trh začne postupně vracet do rovnováhy,“ popsal Tal Grozner, šéf české pobočky developerské společnosti Star Group, letošní situaci na pražském trhu s bydlením.

Cizinci se vysokých cen nemovitostí neobávají, právě naopak. Přibývá lidí s místem narození mimo Českou republiku, kteří si kupují nemovitosti nejen v Praze, ale i v ostatních částech České republiky.

Za 11 let jsou ceny bytů v Praze o polovinu vyšší

Ceny bytů mapujeme od září 2008, kdy došlo k pádu Lehman Brothers a vyvrcholení hypoteční krize v USA, což následně vyústilo v celosvětovou finanční krizi. Tehdy v září 2008 však ceny bytů v ČR ještě dosahovaly do té doby rekordních hodnot. Průměrná nabídková cena bytů tehdy činila 2 259 370 Kč. Následně pak přišla ekonomická recese, která srazila cenový průměr až na 1,68 mil. Kč (červen 2010). Od té doby ceny bytů rostou a na konci listopadu 2019 již průměrná cena vystoupala na 3 351 135 Kč. Za uplynulých 11 let vzrostly tedy ceny bytů v České republice o 48,3 %,“ uvádí Libor Ostatek z makléřské společnosti Golem Finance.

Někteří lidé mají stále problém dosáhnout na hypoteční úvěr a nízké úrokové sazby u hypoték je mírně kompenzují vysoké ceny bytů. Průměrná úroková sazba klesla v říjnu podle Fincentrum Hypoindex na 2,36 procenta.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Trh s novými byty se vrací na úroveň před krizí, meziročně se prodalo o třetinu více

Poptávka po nových bytech v Praze se v minulém roce každý kvartál zvyšovala a v posledním čtvrtletí dosáhla svého dlouhodobého průměru 1300 prodaných jednotek. Celkem se loni prodalo 4000 nových bytů, v meziročním srovnání jde o 29% nárůst. Nabídka zůstává stabilní, nadále je ale nedostatečná pro metropoli velikosti Prahy.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pajkus

    16 prosince, 2019

    Za jedenact let vzrostly ceny bytu o 48.3 procenta, to je prumerny rocni rust cca 3,5procenta. Velmi lehce nad inflaci a hluboko pod rustem mezd. No otazka je, co s tim v budoucich letech nadela Gretenismus a nase orientace vcetne tretiny EU na automobilovy prumysl. Ocekavam, ze Skoda bude stale rust, diky levnejsi pracovni sile a rychle snizujicim se nakladum na vyrobu. Cina sice
    rychle technologicky dohani, ale nic neni nekonecne a sily se vyrovnaji. Ocekavam krachy automobilek nemeckych, francouzkych a italskych. Ty nemaji sanci konkurovat.

    Odpovědět