Čtvrtek 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Domek za 240 tisíc korun? Žádný problém

Monika Lukešová

Nemovitosti v České republice nepatří zrovna k nejlevnější. Právě naopak. Podle posledních zpráv se cena novostaveb v Praze vyšplhala skoro ke 100 tisícům za metr čtvereční. Pokud ale netoužíte po bydlení v hlavním městě a slevíte ze svých nároků, dá se pořídit i dům za 240 tisíc korun. Jen musíte hledat. Třeba na stránkách Českých drah.

Ani ne za čtvrt milionu korun toho v dnešní době moc nepořídíte. I když třeba dům za tu cenu můžete mít. České dráhy se občas zbavují svého majetku a dají se tam najít zajímavé kousky. Momentálně to jsou levné pronájmy bytů, skladů, ale i domky.

Aktuálně je v nabídce například budova se zastavěným pozemkem v obvodu železniční stanice Svojšín. Nabízený objekt byl užíván jako bistro. Pokud by v domku chtěl někdo bydlet, určitě je nutné do něj investovat. „Přístup bude zajištěn služebností právo cesty a stezky z veřejné komunikace přes pozemky ČD, a.s.,“ uvádějí České dráhy na svých stránkách. Na pozemek je zavedena voda, elektřina a stav objektu je podle ČD dobrý. Inzeráty čtěte ale pozorně. Součástí nemovitostí bývá věcné břemeno. Na to ale budete v případě zájmu jistě upozorněni.

Pozemky, domky i pronájmy

Za 1 160 000 Kč České dráhy nabízí domek nedaleko Pardubic se třemi bytovými jednotkami, nebytovými prostory a okolní pozemky. V domě se ale nachází cizí zařízení a přístup k němu je ošetřen věcným břemenem. I když je tato nemovitost víc problémová, cena je opravdu nízká. Zastavěná plocha je více jak 930 metrů čtverečních a přilehlé pozemky mají rozlohu 6 669 metrů čtverečních.

Pokud se vám domek nelíbí nebo vám nevyhovuje lokalita, můžete si koupit například pozemek v Mimoni a o rozloze 1160 metrů čtverečních za 250 tisíc korun.

Praha nabízí jen administrativní budovy

Prodej nemovitostí ani pronájem bytů v Praze momentálně České dráhy nenabízejí. Pronajmout si můžete jen kanceláře, administrativní budovy a sklady.

Pronajmout si byt v podstatě za hubičku ale můžete například byt 4+1 ve 2. nadzemním podlaží v Děčíně, o velikosti 141,90 m2. Nájemné 4 527,70 Kč/měsíc; zálohy na služby 580 Kč/osobu/měsíc. Elektřinu a plyn si žadatel následně platí sám skoro u všech nabízených pronájmů a smlouva bývá uzavřena na dobu určitou.

V Jiříkově v okrese Děčín nabízí ČD k pronájmu byt 2+1 ve 3. nadzemním podlaží o velikosti 102,81 m2. Nájemné činí 3030 Kč/měsíc a zálohy na služby činí 480 Kč/osobu/měsíc.

Kvalita nemovitostí ať už prodávaných, nebo pronajímaných se nedá srovnávat s novostavbami v Praze. Problémem je i lokalita. Jenže ceny bytů, domů i pronájmů jsou už tak vysoké, že v některých požadavcích je dobré slevit.

Na konci loňského roku dosahovala průměrná cena nových bytů v nabídkách pražských developerů 85 653 korun za metr čtvereční. O čtvrt roku později průměrná cena vzrostla na 91 897 korun za metr čtvereční. Tempo růstu tak o něco zpomalilo, ale trend zdražování stále neskočil,“ podotýká hlavní analytik developerské společnosti EKOSPOL Matyáš Hančl.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *