EUR 23.665

USD 21.955

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.665

USD 21.955

Text: Veronika Hejná

04. 12. 2020

0 komentářů

Vlastní byty jsou pro mnohé nedostupné. Je řešením družstevní byt?

 

V posledních letech se znovu otevírá otázka družstevní výstavby. Důvodem jsou především rostoucí ceny nemovitostí a hypotéky, které nejsou dostupné pro každého. Stavbu družstevních bytů podporují obce i developeři. V družstevních bytech podle dostupných statistik žije přibližně 10 % českých domácností. V čem spočívají odlišnosti mezi družstevními byty a byty v osobním vlastnictví. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Loading



 

Byt vlastní družstvo, nikoliv družstevník

Prvním rozdílem mezi bytem v soukromém vlastnictví a družstevním bytem je jistě ten, že družstevník byt, ve kterém bydlí, nevlastní. Vlastníkem bytu je bytové družstvo. Družstevník pořizuje pouze družstevní podíl, při jehož převodu dochází k převodu veškerých práv a povinností. To může být problém, pokud je družstevní podíl zatížen nějakými dluhy – před jeho koupí je dobré si tuto bezdlužnost ověřit.
Členovi družstva nabytím družstevního podílu vzniká nájemní právo k bytu. Za to poté platí nájemné, sestávající z poplatků za služby a příspěvků do fondu oprav, případně také splátky anuity za dluh při výstavbě domu (například splácení bankovního úvěru).

Každý člen má jeden hlas, neplatiče je možné vyloučit

V bytovém družstvu má každý člen pouze jeden hlas, a to bez ohledu na velikost bytu. Naproti tomu u společenství vlastníků jednotek v bytových domech je hlas vážen velikostí bytové jednotky, od které je odvozen podíl na společných prostorách.
Navíc je podle zákona o obchodních korporacích možné člena bytového družstva vyloučit, pokud jakožto nájemce hrubě poruší svou povinnost vyplývající z nájmu. Mezi takové povinnosti může zařadit i neplacení nájemného. Přitom však proces vyloučení člena družstva může být zdlouhavý. Podle zákona musí být před přijetím rozhodnutí o vyloučení zaslána hříšníkovi písemná výstraha, ve které se mu poskytne lhůta k odstranění nedostatků. Tato lhůta nesmí být kratší než 30 dnů.

Družstvo může dosahovat zisku

Zatímco společenství vlastníků jednotek se ze zákona nesmí přímo ani nepřímo podílet na podnikání, družstvo podnikat může. Zákon sice říká, že bytové družstvo může být založeno výhradně za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů, přesto připouští, že za splnění určitých podmínek může vykonávat i další činnost, „pokud tím neohrozí uspokojování bytových potřeb svých členů a tato činnost má (…) pouze doplňkový nebo vedlejší charakter“.
Z toho vyplývá, že družstvo může kupříkladu pronájmem nebytových prostor či dalšími činnostmi souvisejícími se správou domu získávat finanční prostředky. Zisk bytového družstva nemůže být rozdělen mezi členy, ale musí být použit výhradně k uspokojování bytových potřeb členů a k dalšímu rozvoji bytového družstva.

Koronakrize: O družstevní byty roste zájem

Podle Anny Ježkové ze společnosti Coop Development roste zájem o družstevní bydlení. Oproti loňsku se poptávka zvýšila o 7,5 procenta. Důvodem mohou být problémy spojené s pandemií COVID-19. Lidé se totiž bojí o práci i schopnost platit v budoucnu hypotéku. Tuto obavu by mohl nákup družstevního podílu rozptýlit.

REKLAMA

„Výhodou je, že příjemcem bankovního úvěru na jednotlivé byty zůstává celé výstavbové družstvo, nikoliv budoucí člen družstva a uživatel družstevního bytu. Stačí tedy uhradit družstevní podíl 25 % z ceny bytu na počátku výstavby a pak splácet formou nájmu,“ vysvětluje Ježková.

Po splacení je následně možné požádat o převod do osobního vlastnictví.
Tento převod ale musí schválit členská schůze. Pokud souhlasit nebude, převod do osobního vlastnictví nelze garantovat.

„Jedinou možností, jak sporu předejít, je odsouhlasit budoucí převod bytů do osobního vlastnictví už na první schůzi,“ říká šéf developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

I tak je ale nutno mít na mysli též nevýhody vyplývající ze skutečnosti, že družstevník není vlastníkem, ale nájemcem.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření čekají změny, zezelená

Stavební spoření formované v 90. letech se mělo opírat o model financování nepřehlédnutelným způsobem dotovaný státem. Masa klientů měla i díky motivaci v podobě vcelku slušné státní podpory spoření realizovat své úložky. Z nashromážděného množství peněz mělo být možné úvěrovat účastníky schématu a financovat jejich bytovou potřebu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

09. 06. 2023

Nápad k „nezaplacení“. Bývalé ministryně propagují vícegenerační hypotéky

Politické vize a představy bývají košaté. Student, který má bonitní rodiče, může bydlet na studiích „ve svém“, tedy v bytě rodičů financovaném hypotečním úvěrem. Takový úvěr by mohl mít i 50letou splatnost. A stát by dal na takto financované byty garanci, a nakonec mohl i tyto byty převzít. Měl by „základ pro nájemní bydlení“. Takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023

Vertikální mobilitě dominuje energetická úspora a digitalizace

Vnímáme je jako samozřejmost, usnadňují a zpříjemňují nám život. To, že přestanou fungovat, pocítíme už na schodišti ve třetím patře nebo v polovině výlezu z metra na Náměstí Republiky v Praze. Řeč je o výtazích, eskalátorech, ale i pohyblivých chodnících. Jak se tato zařízení proměnila v poslední době, jaké moderní trendy se zde využívají a zda můžete i […]

Text: Milan Vodička

Foto: Otis

08. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *