EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

Fotbalové Euro se blíží. Airbnb přidělává hoteliérům vrásky

 


 

Hotely před šampionátem ve Francii praskají ve švech, hoteliéři se nebojí nárazově šponovat ceny na maximum. Hotely v okolí fotbalových stadionů zdražily na dobu mistrovství v průměru o 45 procent již v době, kdy bylo zveřejněno, že místem konání bude Francie.

Ve městech, kde budou hrát týmy Anglie nebo Německa, se průměrná cena ubytování zvýšila dokonce o dvě třetiny. Některé hotely zdražují ale na dobu šampionátu i mnohonásobně více. Například tříhvězdičkový hotel v Marseille, kde se bude konat úvodní zápas Anglie s Ruskem, nabízel ještě v polovině ledna dvoulůžkový pokoj za 80 euro za noc, koncem ledna se cena vyhoupla až na tisíc euro.

Drahé hotely nahrazuje Airbnb

Není proto divu, že řada fanoušků hledá jiné možnosti ubytování. Mnohdy levnější a příjemnější variantou může být ubytování přes webové platformy jako je Airbnb. Dokazuje to i více než 250 tisíc návštěvníků, kteří si ubytování přes Airbnb na dobu konání mistrovství již zarezervovalo.

Největší nárůst zájmu o Airbnb zaznamenala města, kde budou probíhat jednotlivé zápasy – Lile (nárůst o téměř 50 %), Nice (nárůst o 31 %), Toulous a Marseille (nárůst u obou měst o 30 %). Nejvíce potvrzených hostů přes platformu Airbnb má Paříž (více než 118 tisíc hostů), Marsseille (více než 38 tisíc hostů) a Nice (28 tisíc hostů).

„Předpokládáme, že hosté ubytování přes Airbnb v době konání fotbalového Eura přispějí místní ekonomice částkou převyšující 200 milionů eur. Podle našich odhadů si hostitelé přijdou v součtu až na 44 milionů eur. Zbylá část připadá na výdaje v místních obchodech, restauracích a ostatních podnicích, které nemají souvislost s ubytováním,“ říká generální manažer pro Českou republiku a východní Evropu Andrew Verbitsky.

REKLAMA

Veřejný nepřítel číslo jedna

Popularita Airbnb a zároveň i okruh jejích nepřátel roste každým dnem. Od roku 2008 využilo platformu již více než 50 milionů cestovatelů. „V současné době již víme, že toto léto nastane den, resp. noc, kdy bude přes Airbnb ubytováno téměř 1 milion lidí po celém světě,“ říká Andrew Verbitsky.

Největšího nepřítele mají ubytovací platformy v hotelovém průmyslu. Hoteliéři začínají pociťovat úbytek hostů a stěžují si, že hostitelé nabízející ubytování přes internet nemají stejné povinnosti jako oni.

Hostitelé na rozdíl od hotelů nemusejí například dodržovat hygienické a požární předpisy či hlásit úřadům hosty. Hoteliéři upozorňují i na nutnost regulace zejména v oblasti bezpečnosti, vzhledem k tomu, že hostitelé nemusí hlásit kolik lidí a na jak dlouho si k sobě domů berou. Stát tak nemá přehled o tom, zda u hostitelů přebývají například rizikové osoby.

Kámen úrazu ovšem leží především v poklesu hotelových klientů. Bostonská univerzita spočítala, že každý nárůst poptávky na Airbnb o 10 procent vede k poklesu tržeb za pokoj o 0,35 procenta za měsíc. Hoteliérům poklesly tržby od příchodu Airbnb v roce 2008 přibližně o 8 až 10 procent.

Airbnb zastává ale názor, že se ubytovací služby pouze rozšířily. Lidé, kteří využívají ubytovacích platforem, by si cestování do hotelů za běžných podmínek nemohli dovolit, případně by svůj pobyt výrazně zkrátili.

Některá města již Airbnb omezují

Krátkodobé pronájmy přes webové platformy ale ohrožují i běžné bydlení. Některá města se proto rozhodla je zakázat. Příkladem je Berlín, kde byl od 1. května krátkodobý pronájem celých nemovitostí  přes platformy jako Airbnb zakázán. Klasické nájmy zde totiž začaly ustupovat krátkodobým nájmům, které se jejich majitelům finančně vyplácely mnohem více.

Bytů k dlouhodobému nájmu v Berlíně razantně ubylo a ceny nájmů vzrostly v letech 2009 až 2014 o 56 procent. Platforma Airbnb se tak musí vracet k původní myšlence pronájmu „Air bed and breakfast“, tedy „nafukovací matrace a snídaně“ a pronajímat pouze část bytu. Město za nedodržení nové vyhlášky s názvem Zweckentfremdungsverbot („zákaz neúčelného využití“) hrozí pokutou ve výši až 100 tisíc eur (2,7 milionů korun).

Hrubé příjmy ze sdílené ekonomiky dosáhly podle Evropská komise (EK) v loňském roce 28 miliard eur (asi 757 miliard korun). EK již vydala sadu doporučení, kterými chce sladit pravidla pro sdílenou ekonomiku v Evropě – jako je Airbnb, BlaBlaCar či Uber. Státy by měly jasně vymezit například počtem dní, kdy jde o občasné sdílení a kdy jde již o podnikání s licencí a nutností odvést daně.

Zároveň EK vyzvala státy, aby byly ke sdíleným platformám otevřenější a shovívavější. Za moderní platformy se postavil i vládní zmocněnec pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který chce dát lidem šanci si přivydělat. Česká republika zatím žádná omezení nepřipravuje.

Službu Airbnb již řeší například Island. Kvůli masivnímu příchodu turistů chce ubytování přes Airbnb omezit na 90 dní a za delší dobu zavést daň pro majitele nemovitosti. V Reykjavíku se za poslední rok zvýšila nabídka ubytování přes Airbnb o 124 procent. Nadměrný příliv turistů působí městu problémy zejména kvůli nedostatečně rozvinuté infranstruktuře či malému množství veřejných toalet.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

příjem z pronájmu

Jak realizovat příjem z pronájmu

Máte prázdnou nemovitosti a jejím pronájmem si chcete přivydělat. V základě máte dvě možnosti, jak si zajistit pravidelný příjem z pronájmu této nemovitosti. Můžete ji pronajmout dlouhodobě. Nebo krátkodobě v rámci ubytovacích služeb.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 04. 2024

Příjem z nemovitosti

Příjem z nemovitosti: Pronájem nebo podnikání?

Příjem z pronájmu je velmi oblíbeným pasivním příjmem. Pokud ho realizujete jako fyzická osoba, je jeho zdanění velmi jednoduché a při správně zvoleném režimu zdanění ani nebudete platit daň z příjmu. Oproti tomu je příjem z krátkodobého ubytování vždy považován za podnikání, podmínky pro jeho realizaci jsou přísnější a na dani často zaplatíte víc než […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *