EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Text: Petr Zámečník

29. 05. 2014

0 komentářů

Hypotéka bez poplatku? Jak kde…

 


 

Bankovní poplatky jsou terčem kritiky i soudních sporů. V Česku si banky ale základní poplatky účtovat mohou. Poplatek za vedení úvěrového účtu je podle Ústavního souduNejvyššího soudu legální. Některé banky toho hojně využívají.

Poplatek za vedení úvěrového účtu ale není zdaleka jediný, se kterým se žadatel o hypoteční úvěr setká. Velmi často musí zaplatit za sjednání úvěru. I ten německý Spolkový soudní dvůr prohlásil v Německu za nepřípustný. Německé právo ale není pro české banky závazné, přestože se německé soudy odvolávají na evropské právo.

Sjednání úvěru

Sjednání hypotečního úvěru nepatří mezi levné záležitosti. Žadatel musí zpravidla zaplatit za odhad ceny nemovitosti, která slouží jako zástava. Některé banky jsou ochotny tyto náklady nést na svých bedrech a klient může ušetřit. Některým nákladům se ale zájemce o byt nebo rodinný dům nevyhne. Vždy bude muset zaplatit náklady na katastru nemovitostí a přibližně polovina bank požaduje ještě zaplacení poplatku za schválení úvěru.

Tabulka 1: Poplatky za schválení úvěru

Banka

Poplatek za sjednání úvěru

Česká spořitelna

zdarma

ČSOB

3 900 Kč

Equa Bank

2 800 Kč

Fio banka

zdarma

GE Money Bank

zdarma

Hypoteční banka

3 900 Kč

Komerční banka

2 900 Kč

LBBW Bank

0,25 %, min. 2 900 Kč

mBank

zdarma

Raiffeisenbank

zdarma

UniCredit Bank

zdarma

Sberbank

0,4 %, min. 4 000 Kč, max. 10 000 Kč

Wüstenrot hypoteční banka

2 400 Kč

Zdroj: Sazebníky bank

Poplatky za schválení úvěru banky neúčtují v případě refinancování. Pokud již klient hypoteční úvěr má a hledá levnější banku v době fixace, banky neúčtují poplatek v rámci konkurenčního boje. Noví klienti mají zatím u 7 z 13 bank smůlu.

Poplatek za schválení úvěru většina bank účtuje paušální částkou (od 2 400 Kč do 3 900 Kč v případě standardních úvěrů, např. u úvěrů bez doložení příjmů může být poplatek znatelně vyšší). Dvě banky ale účtují poplatek procentem z úvěru. Např. při schválení hypotéky ve výši 3 mil. Kč tak u LBBW Bank klient zaplatí 7 500 Kč a u Sberbank dokonce maximální částku 10 tis. Kč.

Výše poplatků za schválení hypotéky může na první pohled vypadat vysoká. Při pohledu z jiného úhlu ale tak vysoké nejsou. Pokud by klient chtěl financovat bydlení překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření, zaplatí 1 % z cílové částky (výše úvěru) za sjednání smlouvy o stavebním spoření a další 1 % z cílové částky za sjednání překlenovacího úvěru. Za úvěr ve výši 1 mil. Kč tak zaplatí 20 tis. Kč.

Vedení úvěrového účtu

Poplatek za vedení úvěrového účtu se stal pro banky rizikovým v okamžiku, kdy několik prvních klientů vyhrálo soudní spor a banka musela poplatky i zpětně vrátit. Některé banky se tak rozhodly poplatky zrušit zcela a některé pro nové klienty. Stále ale 8 z 13 bank poplatek stále účtuje.

Výše poplatku za vedení hypotečního úvěru je buď nulová, nebo stojí 150 Kč. Poplatek může být i vyšší, pokud klient využívá buď další nadstandardní služby, nebo čerpá státní úrokovou dotaci.

Tabulka 2 Poplatek za vedení hypotečního úvěru

Banka

Poplatek za vedení úvěru

Česká spořitelna

150 Kč*

ČSOB

150 Kč

Equa Bank

zdarma

Fio banka

zdarma

GE Money Bank

zdarma

Hypoteční banka

150 Kč

Komerční banka

150 Kč

LBBW Bank

150 Kč

mBank

zdarma

Raiffeisenbank

150 Kč

UniCredit Bank

zdarma

Sberbank

150 Kč

Wüstenrot hypoteční banka

150 Kč

Poznámky:

*  Neúčtuje u úvěrů od 1. 3. 2013

  Neúčtuje u úvěrů od 1. 1. 2013

  Neúčtuje u úvěrů od 28. 2. 2013

Zdroj: Sazebníky bank

Některé banky nabízejí klientům možnost vyhnout se poplatkům za schválení i vedení hypotéky. V takovém případě ale klient připlatí na úrokové sazbě.

„Ohrožené poplatky“

Poplatky spojené s hypotečními úvěry nejsou ohrožené pouze německými soudy. Naopak. Jejich dopad do Česka je (zatím) minimální. Větší „hrozba“ nyní přichází z Evropské unie. Od března 2016 budou moci banky klientům účtovat při předčasném splacení hypotéky (tedy mimo fixaci úrokové sazby) jen skutečné náklady.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 3.: Přefinancování hypotéky v USA

Vzhledem k tomu, jak jsou dva základní produkty amerických hypoték nastaveny (třicetiletá hypotéka se zafixovanou úrokovou mírou a hypotéky s proměnlivou úrokovou mírou ), je pro žadatele o hypotéku důležitá jejich celková finanční strategie, ne pouze konkrétní finanční podmínky dané hypotéky. Americký hypoteční systém totiž poskytuje široké možnosti finančního manévrování a nabízí k úvaze několik zajímavých operací.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 03. 2024

Letošní rok bude pro hypotéky přelomový

V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky. Druhým důvodem je platnost novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta jasně definuje účelně vynaložené […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *