EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Kdo je typickým zájemcem o hypoteční úvěr?

 

Podle Fincentrum Hypoindex v březnu sice vzrostly úrokové sazby u hypoték na 2,46 procenta, ale zájem o tyto úvěry neklesl, právě naopak. Hypotéku si v březnu sjednalo hypotéku 9 087 klientů. Kdo je typický zájemce o hypotéku a například jaká je důvěra v banky, zjišťoval průzkum České bankovní asociace.

Loading 


Čtvrtina klientů, kteří se průzkumu zúčastnili má hypotéku a pětina spotřebitelský úvěr. Nejvíce si hypoteční úvěr berou lidé ve středním věku. Největší zájem však není o nejdelší splácení hypotečního úvěru, ale hypotéku si lidé sjednávají převážně na 20 let.
Výše hypotečních úvěrů také není nijak závratná. Nejčastěji je hypoteční úvěr ve výši 1-2 miliony, což také potvrzuje ukazatel Fincentrum Hypoindex, podle kterého od listopadu roku 2016 průměrná výše hypotéky překročila dva miliony korun a zatím pod tuto hranici neklesla. Letos v březnu pak byla průměrná výše hypotéky 2 118 087 korun.
Naprostá většina hypoték míří na nákup vlastního bydlení. Podle průzkumu je málo hypotečních úvěrů použito na pořízení nemovitosti za účelem investice.
Vlastní úspory, které jsou momentálně potřebné na pořízení hypotéky, lidé čerpají ze svých běžných a spořicích účtů (70 %). Převážně starší lidé v takových případech využívají úvěr ze stavebního spoření (34 %). Často jde také o kombinaci více zdrojů financování.
Investice do nemovitostí respondenty nijak zvlášť neláká. To potvrzuje také fakt, že téměř polovina oslovených neměla vůbec ponětí, jak a zda je investice do nemovitostí výhodná.
„Průzkum potvrdil náš předpoklad, že si ve velké většině Češi berou hypotéku, aby si zajistili vlastní bydlení, a ne aby „spekulovali“ na současný trend růstu cen nemovitostí,“ upřesňuje Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA.
Hypotéku si berou především lidé ve středním věku. Ti, kteří teprve začínají budovat svoji kariéru o hypotéce zatím jen uvazují. Podíl osob s hypotékou souvisí s dosaženým vzděláním a příjmem. Průzkum ukázal, že čím vyšší vzdělání a příjem, tím je pravděpodobnější, že si lidé vezmou hypotéku.
Nejvyšší hypotéky mají lidé ve středních letech. Hypoteční úvěr přes tři miliony si berou především muži s vyšším příjmem. U lidí starších 45 let jsou pak obvyklé hypotéky do jednoho milionu korun.
Pětina respondentů má také spotřebitelský úvěr, ten ale mnohdy nemusí mít u bankovní společnosti. Úvěr bývá nejčastěji využíván ke koupi automobilu (33 %). „Nelze přehlédnout, že dle výzkumu si 26 % – především starších – klientů bralo úvěr v hotovosti. Banky ale mají pro posuzování poskytování spotřebitelských úvěrů nastavená přísná pravidla a klienty si důkladně prověřují,“ uzavírá Staňura.

Lidé bankám důvěřují víc než ostatním institucím

Bankovnictví se v České republice podle průzkumu těší celkem vysoké důvěře. Na 84 procent respondentů oceňuje hlavně zabezpečení dat.
Banky v testu důvěry obsadily první místo před veřejnými zdravotnickými zařízeními, leteckými společnostmi, ale třeba i společnostmi zajišťujícími dodávku energií, státními úřady či pojišťovnami. „České banky se těší skvělé kondici, což je především zásluhou konzervativního řízení rizika, a tedy odpovědného přístupu k péči o úspory klientů,“ dodal Staňura.
Největší potenciální nebezpečí úniku dat podle respondentů hrozí u internetových obchodníků s nezabezpečenými stránkami a u nebankovních poskytovatelů půjček.
Samozřejmě jsou lidé, kteří banku chtějí změnit a jsou věci, které se jim na bankách nelíbí. I když Češi banku změnit chtějí, neznamená to, že k tomu opravdu dojde. Banky totiž často při zjištění, že chce klient jejich finanční ústav opustit, dají nabídku, která se „neodmítá“. Lidé pak u banky zůstanou a případně si pořídí další účet navíc u konkurence.
 „O změně banky podle výzkumu uvažovala zhruba třetina klientů, nicméně z nich pouze 2 % skutečně hlavní banku změnilo a 35 % začalo využívat služeb i další banky,“ uvádí Jana Hamanová, ředitelka výzkumu agentury SC&C.

Co by chtěli lidé na bankách změnit?

Každoročně se opakují prakticky stejná přání, která by klienti přáli změnit:

  • Zcela zrušit poplatky (zmiňováno klienty všech bank)
  • Zvýšení úroku u vkladů/spořícího účtu -zmiňováno klienty všech bank bez rozdílu
  • Více bankomatů a poboček své banky (častěji zmiňováno klienty malých bank)

Průzkum provedla pro ČBA agentura SC&C. Průzkumu se zúčastnilo 1 050 respondentů ve věku mezi 18 a 70 lety z celé ČR, kteří vlastní bankovní účet. Sběr dat probíhal online a po telefonu ve dnech 31. ledna až 23. února 2018.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *