Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Hypotéky loni brali lidé útokem. Úspěšný rok bude i 2017

Monika Lukešová

Podle ministerstva pro místní rozvoj bylo za leden až prosinec 2012 poskytnuto celkem 74 745 úvěrů v celkovém objemu 145,48 miliard korun. Počet úvěrů tedy meziročně vzrostl o 2,8 procenta a objemy o 3 procenta.  Rok 2012 se tak stal druhým nejúspěšnějším hypotečním rokem.

V loňském roce se hypotečním úvěrům opravdu dařilo. Potvrzují to i zveřejněné údaje ministerstva pro místní rozvoj. Velký vliv na vyšší počet hypotečních úvěrů mělo také refinancování.

Celkově bylo za leden až prosinec 2012 poskytnuto občanům 73 595 hypotečních úvěrů, což je o 2 507 (tj. o 3,5 %) více než za leden až prosinec 2011. Objem vzrostl meziročně celkem o 2,5 mld. Kč na 121,6 miliard korun, což představuje nárůst o 2,1 %,“ uvádí ministerstvo pro místní rozvoj.

Česká spořitelna v roce 2012 poskytla hypoteční úvěr více než 23 tisícům svých klientů v celkovém objemu téměř 36,3 mld. Kč. Počet nových hypoték tak oproti roku 2011 vzrostl u České spořitelny vzrostl o 16,1 %, jejich objem pak vzrostl o 19,3 %.

V současné době je historicky nejvýhodnější doba na pořízení vlastního bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru. Je to dáno zejména dvěma faktory. První jsou nízké úrokové sazby, podle Hypoindexu dosáhla průměrná sazba v prosinci 2012 rekordních 3,17 %. V kontextu se současnou mírou inflace, která se v roce 2012 pohybuje kolem 3 %, si dovolím s jistou mírou nadsázky říct, že hypoteční úvěr dnes klienti můžou získat téměř „zadarmo“. Druhý faktor jsou nízké a stabilní ceny nemovitostí. Je vidět, že výhodnosti tohoto období jsou si zájemci o vlastní bydlení vědomi. Ukazuje to i loňský celkový objem poskytnutých hypoték, podle Ministerstva pro místní rozvoj na úrovni 121,6 miliard korun, který potvrzuje naši prognózu za začátku ledna,“ komentuje vývoj trhu Jan Sadil, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.

Banky tvrdí, že refinancované hypotéky tvoří 20 až 25 procent, přesná čísla však odmítají sdělit. Refinancování tvořilo pravděpodobně větší podíl, než by se mohlo zdát. Rok 2007 byl nejúspěšnějším rokem vůbec, ohadem zhruba polovina všech sjednaných hypoték v loňském roce tvoří ty refinanocované. Před pěti lety byly sjednány hypotéky v celkovém objemu 142 miliard korun převážně s pětiletou fixací. Co se týká objemů, tak loňský rok dokonce co do počtu hypoték předčil úspěšný rok 2007.

Ve čtvrtém kvartále roku 2007 bylo podle ministerstva pro místní rozvoj sjednáno celkem 19 896 hypoték, v objemu za 35,5 miliard korun. Kdežto ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 si uzavřelo hypotéku 20 548 klientů, v objemu za 34 miliard korun. Nižším objemům v loňském roce nahrává rekordně nízká úroková sazba, která podle Fincentrum Hypoindex v prosinci 2012 klesla na 3,17 procenta. Pro srovnání v prosinci roku 2007 byla úroková sazba 5,34 procenta.

Další boom za pět let?

Vzhledem k počtu uzavřených nebo refinancovaných hypotečních úvěrů, nás bude pravděpodobně čekat další úspěšný hypoteční rok 2017. Například Hypoteční banka totiž uvedla, že loni byl uzavřen rekordní počet hypoték s pětiletou fixací. Podle předsedy představenstva Hypoteční banky tvořily pětileté fixace více jak 75 procent ze všech hypotečních úvěru. Za pět let se tedy dočkáme dalšího boomu v oblasti refinancování. Otázkou je, kam se vyvinou úrokové sazby u hypotečních úvěrů a zda bude rok 2017 nejúspěšnějším hypotečním rokem vůbec, nebo se zařadí jen mezi ty průměrné.
   

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Hypotéky loni brali lidé útokem. Úspěšný rok bude i 2017”

 1. Milan napsal:

  Prokleté banky

  A to se tvrdilo, že je hypoteční byznys v úpadku, a najednou tu máme po roce 2007 rekordní objem hypoték. Já to říkám pořád, hysterie, hysterie a zase jen lži.
  Druhou stranou mince je, že lidé na ty hypotéky, i když s nízkým úrokem nebudou mít, protože všechno tu jde do kytek a ze střední vrstvy se stávají téměř sociálové. A vše drží v rukou banky. Celá zem je v rukou bank a naší vládě je to úplně jedno, protože jen tak má svoje ovčany v pasti!

 2. poradce001@seznam.cz napsal:

  úroky hypoték jsou nižší než inflace!!!

  Já svým klientům zajištuji hypotéky již od 1,76%
  Pokud máte zájem tak mi napište email.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *