EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Hypotéky pod tlakem: Sazby rostou napříč trhem

 

Hypotékám nastávají krušné časy. Česká národní banka (ČNB) kromě zpřísnění poskytování hypoték postupně zvyšuje základní úrokové sazby a bude v tom pokračovat i nadále. Banky přestávají tlaku rostoucí ceny zdrojů odolávat a hypotéky zdražují napříč celým hypotečním trhem.

Loading 


Letos ČNB zvýšila základní úrokové sazby již čtyřikrát. Naposledy k tomuto kroku přistoupila na konci září, kdy 2T repo sazba, od které se odvíjí i sazby hypotečních úvěrů, vzrostla o 0,25 procentního bodu na 1,5 procenta. Konkurenční boj do té doby držel banky při zemi a hypoteční sazby rostly jen pozvolna. Cena peněz na trhu se ale bankám dále prodražuje a nedává jim na výběr.
Ještě před posledním zvýšením sazeb ČNB zdražila hypotéky Česká spořitelna, Raiffeisenbank, mBank či UniCredit Bank. V říjnu se k nim postupně přidávaly i další banky a některé dokonce přitvrdily od září již podruhé.

Říjen ve znamení zdražování hypoték

Říjnové zdražování odstartovala Hypoteční banka, která zvýšila sazby od konce července již potřetí. Hypoteční sazby pětiletých fixací během krátké vzrostly o půl procentního bodu. Hypoteční banka společně s ČSOB a Moneta Money Bank překonala do té doby dlouho neochvějnou tříprocentní hranici u fixací na pět let.
Sberbank se připojila k vlně zdražování 8. října a o dva dny později i UniCredit Bank a Air Bank. Sberbank zvýšila hypoteční sazby shodně o 0,4 procentního bodu. Nejlevnější zůstávají tříletky se sazbou od 2,89 procenta a pětiletky se sazbou od 2,99 procenta.
Air Bank zvýšila sazbu hypoték s jedinou poskytovanou fixací na pět let od 1,5 milionu korun o 0,4 procentního bodu na 2,79 procenta. Hypotéky od 700 tisíc do 1,5 milionu korun zdražily o 0,3 procentního bodu na 2,89 procenta a hypotéky od 300 do 700 tisíc korun pouze o 0,1 procentního bodu na 3,09 procenta.
UniCredit zopakovala zářijové zvýšení sazeb o 0,2 procentního bodu. Od září tak hypotéky podražily již o 0,4 procentního bodu. Hypotéky s fixací od jednoho roku do deseti let nabízí UniCredit od 2,89 procenta.

Pozadu nezůstala ani Komerční banka

V polovině října nezůstala pozadu ani Komerční banka, která se naposledy odhodlala zvýšit sazby po sedmi měsících na začátku září. Tentokrát srovnala úrokové sazby hypoték u všech fixací na 2,99 procenta. Sazby tří a pětiletých fixací tak vzrostly o 0,1 procentního bodu, desetileté fixace ale naopak o desetinku zlevnily.
Minulý týden zvýšila sazby hypoték také Fio Banka a mBank. Fio Banka zdražila fixace na jeden, dva a tři roky shodně o 0,1 procentního bodu. Jednoleté fixace nabízí od 1,58 procenta a dvou a tříleté od 1,98 procenta.
mBank přistoupila ke zvyšování sazeb s o něco větším důrazem. Zatímco hypotéky s fixací na jeden rok podražily pouze o 0,1 procentního bodu na 2,19 procenta, fixace na tři a pět let o 0,3 procentního bodu na 2,79 resp. 2,89 procenta.

Česká spořitelna přitvrzuje po měsíci

Ani tento týden se zdražování nezastavilo. Od pondělí 22. října zvýšila hypoteční sazby Česká spořitelna, Wüstenrot a Equa bank. Česká spořitelna přitom naposledy zdražovala 17. září, kdy se výrazněji zaměřila na krátkodobější fixace. Tentokrát zvyšování sazeb odnesly pouze delší fixace.
Hypotéky s fixací od pěti do dvaceti let zdražila Česká spořitelna shodně o 0,1 procentního bodu. Pětileté fixace přesto stále zůstávají se sazbou 2,99 procenta pod hranicí tří procent. Fixace na osm a deset let ale tuto hranici překonaly, nově začínají na 3,04 resp. 3,09 procentech.
Wüstenrot ještě na začátku října zvyšování hypotečních sazeb neplánovala. Růst cen zdrojů ale donutil i Wüstenrot změnit názor a hypotéky zdražit o 0,2 procentního bodu. Hypotéky s roční fixací nabízí od 4,19 procenta, s fixací na tři roky od 2,54 procenta, na pět let od 2,74 procenta a sedmileté stále od 2,94 procenta. Equa bank zdražila pouze pětileté fixace o 0,1 procentního bodu na 2,69 procenta.

Zdražování se jen tak nezastaví

Již příští týden bude centrální banka opět rozhodovat o osudu základních sazeb. Pravděpodobnost dalšího zvyšování základních sazeb na listopadovém zasedání bankovní rady ČNB je podle analytiků vysoká i vzhledem k vyznění zápisu z posledního zasedání.
„Ačkoliv se bankovní rada nechtěla zavázat ke zvyšování sazeb na listopadovém zasedání, vyznění zápisu napovídá tomu, že na listopadovém zasedání většina bankovní rady zvedne ruku pro další růst úroků. Sazba se tak posune dále ke své rovnovážné úrovni. V příštím roce čekáme ještě další tři zvýšení sazeb. Za rok tak očekáváme hlavní úrokovou sazbu na 2,5 procenta,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.
I kdyby centrální banka zvolila pomalejší tempo růstu základních sazeb, směr hypotečních sazeb je jasný. Hypotéky zdražují a zdražovat budou.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Swiss Life Hypoindex květen 2024: Úrokové sazby hypoték (ne)překvapivě stagnují, banky vytvářejí „polštář“

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v květnu zanedbatelně klesla z dubnových 5,57 % p. a. na aktuálních 5,52 %. Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu už o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů pouze o půl procentního bodu (podle Swiss Life Hypoindexu). Cesta k levnějším hypotékám, a […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

08. 05. 2024

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Renáta

    29 října, 2018

    Pamatuji doby, kdy jsem si brala hypošku od Equa takřka za hubičku. Dnes bych na to už neměla.

    Odpovědět