EUR 25.240

USD 23.146

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.240

USD 23.146

Text: Monika Lukešová

29. 06. 2012

2 komentáře

I nemovitost se dá ukrást

 


 

V poslední době se rozmáhají podvodné zápisy do Katastru nemovitostí. Ty mohou končit i nenávratným odcizením nemovitosti. V loňském roce dorazilo na Katastr nemovitostí 690 756 návrhů na vklad. Některé smlouvy ale mohou být padělané. Podvodníci si totiž našli novou fintu, jak se obohatit.

Na ukradení nemovitosti stačí falešný nebo odcizený občanský průkaz, falešný notářský zápis o prodeji nemovitosti. Tohle stačí na to, abyste přišli o svůj pozemek, byt či dům.

Předejít nepříjemné situaci můžete občasnou kontrolou Katastru nemovitostí. „Sama si pravidelně zjišťovat a kontrolovat své katastrální výpisy je samozřejmě úmorné. Náš automatizovaný systém pro porovnávání zápisů zjistí třeba i jediný změněný znak a ohlídá, zda někdo na katastr nemovitostí nepodal podvodnou žádost o zápis s cílem omezit či zrušit vlastnická práva majitele. Při zjištění začínající změny zápisů okamžitě vyrozumíme klienta. Vydaná varování odesíláme na klientem poskytnuté kontakty – textovou zprávou na mobilní telefon a na e-mailovou adresu. Právě možnost zvolit si tu nejefektivnější formu vyrozumění o případném útoku zajišťuje dokonalý servis i v případě dovolené,“ říká Karolína Kovářová z firmy ReLock.

Dovolená nahrává zlodějům

Dávat pozor si tedy musíte dávat nejen na vykradení bytu, ale i na změnu zápisu v Katastru nemovitostí. Také se stává, že po návratu z dovolené ve vašem bytě může bydlet někdo jiný. A to teprve začínají opravdové problémy. Zvlášť, jestli Katastr nemovitostí hraje do karet podvodníkovi.

Nekalých omezení vlastnických práv je podle odhadů odborníků tisíc ročně a majitel se o nich nemusí dozvědět, dokud nebude řešit například prodej nemovitosti. Na nejasnosti v Katastru může přijít i třeba při řešení zástavního práva, zvětšení pozemku nebo předkupního práva obce bez vědomí vlastníka.

REKLAMA

Katastr nemovitostí eviduje vlastnické a další vztahy k nemovitému majetku. Jedná se tedy o pozemky, stavby a byty. Současné znění zákona o Katastru nemovitostí negarantuje, že zápis je pravdivý. Důležité tedy je, zjistit si skutečný stav pořizované nemovitosti.

V případě, že majitel, který vám nemovitost prodal, k ní přišel podvodem, může se k ní přihlásit právoplatný majitel a veškeré další prodeje budou zrušeny. Vy tedy přijdete o svůj majetek a ani v podstatě nebudete vědět jak.

Dluhy majitelů vám mohou znepříjemnit život

Další problém může nastat, když si kupujete byt. Majitel, který vám nemovitost prodal, mohl mít dluhy, o kterých vás samozřejmě pozapomněl informovat. Pokud bývalý majitel nenahlásí změnu bydliště na příslušné úřady, mohou exekutoři navštívit vaši novou domácnost.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Byty v České republice nikdy nebyly dražší. A jak to bude dál?

Během druhého čtvrtletí letošního roku došlo na českém nemovitostním trhu k dalšímu růstu cen prodaných bytů. Po období poklesu tak třetí kvartál v řadě průměrná cena za celou Českou republiku rostla, konkrétně o 2,4 % na 101 700 Kč za metr čtvereční, oproti 4 % a 99 300 Kč za metr v prvním letošním čtvrtletí. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 10. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Proč věnovat pozornost pojištění bytového domu

Proč je důležité mít pojištěný bytový dům? Nejde jen o velké škody způsobené mimořádnými událostmi jako jsou požáry či povodně, ale také o méně fatální škody, které však mohou způsobit velké problémy. Lidé by si měli u svého bytového správce ověřit, jak je jejich dům pojištěn.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *