EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2023

0 komentářů

I přes pokles jsou ceny nemovitostí v ČR stále na relativně vysoké úrovni

 

Trh s nemovitostmi v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Po dlouhém období růstu cen dochází k určité stabilizaci a mírnému poklesu. Z  aktuálních dat vyplývá, že ceny nemovitostí se za poslední tři měsíce vyvíjely různými směry.

Loading 

Podle naší analýzy se průměrná cena bytů v České republice za první čtvrtletí roku 2023 snížila o 2,2 %. Průměrná cena rodinných domů klesla o 1,9 %. Tento vývoj potvrzuje trend mírného poklesu, který byl zaznamenán již v předchozím roce. Přesto je třeba poznamenat, že i přes tento pokles jsou ceny nemovitostí stále na relativně vysoké úrovni,“ uvádí Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Například u segmentu chat a chalup došlo v prvním čtvrtletí letošního roku v průměru napříč celou Českou republikou k poklesu téměř o 7,5 %. Například v turistické destinaci Krušných hor došlo k poklesu nabídkových cen až o 12,5 %. Počet nabídek na realitním portálu Videobydlení vzrostl až o 28 % z  1300 nabídek až na současných téměř 1800 nabídek napříč celou republikou. To naznačuje, že některé oblasti zaznamenaly výraznější pokles cen než jiné.

Prodávající si konkurují

Na trhu panuje nyní zvýšená konkurence mezi prodávajícími, což vede též k snižování cen. Dalším faktorem je úroková sazba hypoték, která se v poslední době mírně zvýšila. I když je úroková sazba stále na relativně nízké úrovni, její nárůst může ovlivnit schopnost některých kupujících financovat nákup nemovitostí. Současná ceníková sazba u hypotečních úvěrů je podle Swiss Life Hypoindexu na úrovni 6,32 % a vede dále k brždění poptávky po financování nového bydlení.

Nicméně je třeba zdůraznit, že vývoj cen nemovitostí se může lišit v různých částech České republiky. Například v Praze a dalších velkých městech může být tlak na ceny vyšší kvůli větší poptávce a omezené nabídce. Naopak ve venkovských oblastech nebo menších městech může být větší prostor pro vyjednávání a pokles cen. Např. v Ústeckém kraji došlo u větších bytů k poklesu realizovaných cen v některých okresech až o 30 %. Příkladem mohou být byty 3+1 a 4+1 v okresech Chomutov a Most.

Co se týká prognózy vývoje cen nemovitostí do budoucna, vidím příležitost pro stále kosmetické zlevňování. I když se může stát, že v některých specifických lokalitách mohou ceny dokonce růst o jednotky procent,“ uvádí Jakub Veverka a dodává, že aktuální vývoj cen nemovitostí v České republice představuje příležitost pro ty, kteří uvažují o koupi nebo investici do nemovitosti. Současné slevy začínají být atraktivní i pro nákup s vyšší úrokovou sazbou hypotečního úvěru.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *