EUR 24.745

USD 22.792

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.745

USD 22.792

Text: Jana Poncarová

11. 11. 2020

0 komentářů

Kam s penězi v době krize? Správně vybraná nemovitost slibuje zhodnocení

 

Ani koronavirová krize nezastavila zdražování domů a bytů. Kdo má peníze a chce je vložit do realit, může i tak na současné situaci vydělat. Nemovitosti totiž stále slibují zhodnocení a navíc představují jistotu v nejisté době.

Loading 


Nemovitosti jsou – podobně jako zlato – v krizových dobách vnímané jako pomyslné klidné přístavy. Aby se investice do bytu nebo domu vyplatila, je třeba vše dobře spočítat a nemovitost vybrat s rozmyslem.
Podle Joanny Samkové ze společnosti M&M Finance jsou investice do nemovitostí nejrychleji rostoucím segmentem na finančním trhu. „Mnoho lidí si uvědomilo, že musí lépe pracovat s volnými finančními prostředky, tvořit si rezervy a myslet na budoucnost. Máme řadu klientů, kteří využívají příznivé situace na trhu spojené s nízkými úrokovými sazbami a zrušením daně z nabytí nemovitostí a pořizují si do portfolia investiční nemovitosti. Jiní zase vyčkávají, jaké změny přinese příští rok,“ uvádí.

Lokalita u investiční nemovitosti rozhoduje

Rozvaha je přitom vždy na místě. Některé byty a domy nyní zlevňují, jiné nemovitosti ale stále zdražují. Rozhoduje poptávka, lokalita i stáří nemovitosti. Žádané jsou především nové byty v developerských projektech ve větších městech. Zde pak existuje i vyšší potenciál jejich pronájmu – například lidem, kteří se stěhují za prací, nebo studentům, pokud je ve městě univerzita. Nájemníci by se v takové lokalitě měli shánět snadněji než v menších městech nebo dokonce obcích.
Kromě městských bytů mají vzrůstající potenciál také venkovské chalupy nebo luxusnější chaty na zajímavých místech – například na horách nebo blízko přírodních krás. S tím, jak je omezené cestování, se řada lidí učí znovu trávit dovolenou v tuzemsku, a tak poptávka po chalupách a chatách opět roste.
Chaty, chalupy, ale třeba i apartmány v horských oblastech jsou mezi Čechy dlouhodobě oblíbenou investicí a současná situace vše podporuje. „Téměř dvě třetiny těch, kdo bydlí ve větším městě a žádný rekreační objekt zatím nevlastní, uvažuje o jeho koupi. Aktuální situace k tomu přímo vybízí. Nejen, že se většina dovolených tráví v tuzemsku, ale také hrozba opakující se karantény tento trend umocnila. Zájem o chaty a chalupy tak meziročně vzrostl o 13 procent,“ uvádí Lukáš Kopecký, ředitel PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny.

Spočítejte si nájem i návratnost

Při výběru investiční nemovitosti je nutné velmi dobře počítat. Vždy je důležité se nad investicí zamyslet a pracovat s kupní cenou nemovitosti, která poslední dekádu neustále roste, ale tento růst nemusí trvat navždy.
Investor by si měl být především vědom návratnosti investice. „Má-li se jednat o výhodnou investici do nemovitosti, doporučuji klientům, aby pracovali s dobou návratnosti formou pronájmů maximálně patnáct let. Jinými slovy, v bytě, jehož pořizovací cena se pohybuje kolem 4 milionů korun, by mělo být možné stanovit nájem ve výši přes 22 tisíc korun. Bavíme se tedy o ročním výnosu okolo 7 procent,“ říká Joanna Samková.
Viktor Mejzlík ze společnosti GarantovanyNajem.cz nabízí jinou pomůcku – každý investovaný milion by měl podle něho přinést na nájmu alespoň 3 500 korun. „Je totiž nutné počítat nejen se splátkami hypotéky, kterou si majitel pro koupi nemovitosti sjednal, ale právě i s případnou rekonstrukcí, údržbou a menšími opravami,“ dodává.

Investici nahrávají hypoteční sazby

Koupi nemovitosti – ať už k bydlení nebo k pronájmu – nyní nahrávají i klesající hypoteční sazby. Ty zlevňují už šestý měsíc za sebou a v letošním září se podle statistik Fincentra Hypoindex pohybovaly kolem 2,07 procent. O financování nemovitostí je tak aktuálně velký zájem z důvodů nízkých úrokových sazeb i díky zrušení daně z nabytí nemovitosti.
Rostoucí zájem o hypotéky potvrzují banky i realitní makléři. „Žijeme v době, kdy poptávka po nemovitostech několikanásobně převyšuje nabídku na trhu. Trh s úvěry na bydlení překonává své absolutní rekordy. A predikce do konce roku je velmi optimistická. Celkově za letošní rok očekáváme meziroční nárůst oproti loňskému roku o 14 procent u zprostředkovaných hypotečních úvěrů a o 17 procent v případě úvěrů ze stavebního spoření,“ konstatuje Joanna Samková.
Další vývoj hypotečních sazeb je ale nejistý. Druhá vlna koronaviru způsobila pokles sazeb na mezibankovním trhu. Trh se obává negativního vývoje ekonomiky, české i světové, a očekává nízké sazby. Banky tak mohou jít se svojí nabídkou hypotečních úrokových sazeb dolů. Prostor pro pokles se výrazně snižuje, ale stále ještě existuje,“ uzavírá Vladimír Staňura z České bankovní asociace.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Růst nájmů 2021

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021

Vyplatí se byt na investici

Vyplatí se kupovat ještě teď byt na investici?

foto: Shutterstock Neboli ta otázka vlastně zní: Nejsou ceny nemovitostí už moc vysoko a nejsou hypotéky moc drahé, aby byla investice do nemovitostí výnosná? Ceny nemovitostí v uplynulém období vesele rostly a připsaly si za rok v některých lokalitách klidně i pár desítek procent. Svádí to tak k myšlence, že ceny nemovitostí jsou na svém […]

Text: Hana Bartušková

13. 07. 2021

Jak ČNB odhaduje nadhodnocené ceny nemovitostí

Odložit, či neodložit, když nemůžete splácet?

foto: Shutterstock Odložení splátek se zdá jako dobrý nápad v okamžiku, kdy se dostanete do finančních potíží a nedokážete splácet hypotéku či jiný úvěr. Banky nabídly díky vládnímu moratoriu plošné odložení splátek už během první vlny koronavirové pandemie loni na jaře. A nějakou formu odložení splátek hypoték vám může vaše banka nabídnout i dnes, bez […]

Text: Hana Bartušková

31. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *