Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Jak na refinancování hypotéky

Monika Lukešová

Smlouva o hypotečním úvěru se sice uzavírá například na 25 let, ale to neznamená, že musíte po celou tu dobu zůstat u jedné banky. Můžete ji vyměnit za nějakou výhodnější.

V době uzavírání hypotéky jste získali nejvýhodnější úrokovou sazbu na trhu, ale dnes je všechno jinak. Úrokové sazby jsou ještě nižší a vaše hypotéka je v podstatě nevýhodná. Vše můžete změnit, pokud vám končí doba fixace. Nejoblíbenější je pětiletá nebo tříletá fixace, zvlášť dnes, kdy se úrokové sazby u hypoték s pětiletou fixací pohybují kolem 3,5 procenta.

Refinancovat hypotéku ale není žádná legrace. Na konci fixačního vám vaše stávající banka nabídne novou úrokovou sazby. Většinou banky novou nabídku zasílají zhruba dva měsíce až tři týdny před koncem fixačního období.

Kontaktujte banku

Pokud vám banka nezaslala nabídku nové úrokové sazby v dostatečném předstihu, je vhodné ji o ni požádat nejméně měsíc před koncem fixace.

Máte-li v ruce novou úrokovou sazby od stávající banky je už jen na vás, jestli nabídku přijmete, nebo si zjistíte, co by vám nabídli jinde. Rozdíl může být až jedno procento, což se v konečném součtu opravdu projeví. Některé banky nabízejí i výhodnější úrokové sazby při refinancování, než při uzavírání nové smlouvy o hypotečním úvěru. Proto si raději do banky zajděte, než abyste jen prohlíželi  internetové stránky bank. Osobní setkání je přeci jen lepší a můžete se dohodnout i na výhodnějších podmínkách. Když se vám nechce obíhat banky kvůli nejlepší nabídce, můžete také využít také různé srovnávací hypoteční kalkulačky.

Nová hypotéka, nové podmínky

Pokud vám končí doba fixace a máte naspořené nějaké peníze, přichází ideální čas hypotéku nebo její část předčasně splatit. Jste-li naopak v tíživé finanční situaci, můžete si splácení hypotéky prodloužit a tím i snížit měsíční splátky. Připravte se ale na to, že pak zaplatíte o něco víc na úrocích.

Při refinancování je důležitá nejen úroková sazba, ale také nové podmínky. Banky teď čím dál častěji nabízejí hypoteční úvěry s možností půjčku kdykoli splatit bez sankce. V případě, že tedy počítáte s vyšším finančním příjmem, nebo si jste jistá, že v dohledné době vyhrajete ve sportce, určitě zvažte možnost uzavřít si novou hypotéku s tímto bonusem.

Určitě zhruba víte, kdy vám končí fixace hypotéky. Přesné datum zjistíte v úvěrové smlouvě. Nejlépe osm týdnů předkolem fixace začněte jednat.

Čtěte i podmínky

Stávající i nové nabídky pečlivě prostudujte a dejte si pozor na to, zda vybraná banka nepodmiňuje uzavření hypotečního úvěru například životním pojištěním, novým znaleckým odhadem nemovitosti nebo sjednáním dalších finančních služeb.

Některým poplatků se ale pravděpodobně nevyhnete. Pokud vám například nová banka neuzná váš stávající odhad ceny nemovitosti, může požadovat nový. A v každém případě zaplatíte poplatky Katastru nemovitostí za změnu zástavního věřitele. 

K vyřízení refinancování hypotéky budete potřebovat hlavně smlouvu ke stávajícímu úvěru a doklad totožnosti. Některé banky chtějí prokázat váš příjem, ale pokud jste úvěr bez problémů spláceli, tak ho pravděpodobně chtít nebudou. Dále si připravte výpis z katastru nemovitostí, potvrzení o úvěru, který má být splacen a v případě přechodu k nové bance i příslib o vymazání zástavního práva k nemovitosti „bývalou“ bankou. 

Anketa: Jaký podíl refinancování na nových hypotékách odhadujete?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *