EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

Text: Monika Lukešová

06. 03. 2012

0 komentářů

Jak na refinancování hypotéky

 


 

V době uzavírání hypotéky jste získali nejvýhodnější úrokovou sazbu na trhu, ale dnes je všechno jinak. Úrokové sazby jsou ještě nižší a vaše hypotéka je v podstatě nevýhodná. Vše můžete změnit, pokud vám končí doba fixace. Nejoblíbenější je pětiletá nebo tříletá fixace, zvlášť dnes, kdy se úrokové sazby u hypoték s pětiletou fixací pohybují kolem 3,5 procenta.

Refinancovat hypotéku ale není žádná legrace. Na konci fixačního vám vaše stávající banka nabídne novou úrokovou sazby. Většinou banky novou nabídku zasílají zhruba dva měsíce až tři týdny před koncem fixačního období.

Kontaktujte banku

Pokud vám banka nezaslala nabídku nové úrokové sazby v dostatečném předstihu, je vhodné ji o ni požádat nejméně měsíc před koncem fixace.

Máte-li v ruce novou úrokovou sazby od stávající banky je už jen na vás, jestli nabídku přijmete, nebo si zjistíte, co by vám nabídli jinde. Rozdíl může být až jedno procento, což se v konečném součtu opravdu projeví. Některé banky nabízejí i výhodnější úrokové sazby při refinancování, než při uzavírání nové smlouvy o hypotečním úvěru. Proto si raději do banky zajděte, než abyste jen prohlíželi  internetové stránky bank. Osobní setkání je přeci jen lepší a můžete se dohodnout i na výhodnějších podmínkách. Když se vám nechce obíhat banky kvůli nejlepší nabídce, můžete také využít také různé srovnávací hypoteční kalkulačky.

Nová hypotéka, nové podmínky

Pokud vám končí doba fixace a máte naspořené nějaké peníze, přichází ideální čas hypotéku nebo její část předčasně splatit. Jste-li naopak v tíživé finanční situaci, můžete si splácení hypotéky prodloužit a tím i snížit měsíční splátky. Připravte se ale na to, že pak zaplatíte o něco víc na úrocích.

REKLAMA

Při refinancování je důležitá nejen úroková sazba, ale také nové podmínky. Banky teď čím dál častěji nabízejí hypoteční úvěry s možností půjčku kdykoli splatit bez sankce. V případě, že tedy počítáte s vyšším finančním příjmem, nebo si jste jistá, že v dohledné době vyhrajete ve sportce, určitě zvažte možnost uzavřít si novou hypotéku s tímto bonusem.

Určitě zhruba víte, kdy vám končí fixace hypotéky. Přesné datum zjistíte v úvěrové smlouvě. Nejlépe osm týdnů předkolem fixace začněte jednat.

Čtěte i podmínky

Stávající i nové nabídky pečlivě prostudujte a dejte si pozor na to, zda vybraná banka nepodmiňuje uzavření hypotečního úvěru například životním pojištěním, novým znaleckým odhadem nemovitosti nebo sjednáním dalších finančních služeb.

Některým poplatků se ale pravděpodobně nevyhnete. Pokud vám například nová banka neuzná váš stávající odhad ceny nemovitosti, může požadovat nový. A v každém případě zaplatíte poplatky Katastru nemovitostí za změnu zástavního věřitele. 

K vyřízení refinancování hypotéky budete potřebovat hlavně smlouvu ke stávajícímu úvěru a doklad totožnosti. Některé banky chtějí prokázat váš příjem, ale pokud jste úvěr bez problémů spláceli, tak ho pravděpodobně chtít nebudou. Dále si připravte výpis z katastru nemovitostí, potvrzení o úvěru, který má být splacen a v případě přechodu k nové bance i příslib o vymazání zástavního práva k nemovitosti „bývalou“ bankou. 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Zájem o hypotéky prudce padá

Objem poskytnutých hypoték v letošním červenci meziročně výrazně poklesl, a to téměř o tři čtvrtiny. Zatímco před rokem atakovaly hranici 40 miliard korun, letos v prvním prázdninovém měsíci dosáhly objemu 11,9 miliardy korun. Ačkoli červencová čísla bývají obvykle slabší, intenzita propadu v letošním roce je výrazná. Ve srovnání s červencem předminulého roku je objem nižší […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 08. 2022

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.