EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Léto bylo ve znamení rekonstrukcí. Lidé chtějí hlavně ušetřit na energiích

 


 

V poslední době roste počet rekonstrukcí hlavně kvůli úsporám energií. Nejčastěji si lidé zvelebují kuchyně, koupelny a stále ještě předělávají umakartová jádra. „Během léta je skutečně poptávka po úvěrech na rekonstrukce vyšší než v zimních měsících. Dá se říct, že přibližně o 60 až 80 %. Klienti úvěry na rekonstrukce nejčastěji využívají na modernizaci kuchyní, koupelen, bytových jader nebo na výměnu oken, kompletní zateplení či pořízení nové střechy,“ řekla Jitka Jechová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. „Pro tyto účely je úvěr od stavební spořitelny mnohem výhodnější než běžný spotřebitelský úvěr v bance. Lidé tak mohou ušetřit i několik desítek tisíc korun,“ dodala Jechová.

Léto vybízí k rekonstrukcím

Stoupající poptávku po rekonstrukčních a modernizačních pracích během léta potvrzuje též například Lubomír Valenta z firmy Lomax. „Hlavní motivací lidí pro rekonstrukci domu v létě, před začátkem podzimu a zimy, je úspora energie. Ve starších stavbách lze totiž díky rekonstrukci snížit spotřebu energie více než o polovinu,“ vysvětlil Lubomír Valenta. Vzhledem k tomu, že nejvíce energie se spotřebuje na vytápění, většina opatření se zaměřuje na snížení spotřeby tepla výměnou dveří či oken. „K tomu však nestačí pouze vyměnit okna, důležitá je rovněž instalace předokenních rolet, které mají v současnosti výborné tepelně-izolační vlastnosti. Zatímco v letním období účinně zabraňují přehřívaní interiéru a přináší tak úsporu při klimatizování budov, v zimě se přidává opačný tepelněizolační efekt,“ dodal Valenta.

Sehnat v létě dobrého řemeslníka je celkem problém. Jejich diáře se plní už od například od dubna raketovou rychlostí. Do časového harmonogramu navíc zasahují dovolené. Jenže pokud se rozhodnete zrekonstruovat si byt sami, obrňte se trpělivostí. Bude to trvat déle a možná nakonec budete muset odborníky stejně povolat.

Počasí pomohlo stavebnictví

Slabá zima dovolila stavařům pracovat i například v lednu a v únoru. Jenže stavebnictví to pomohlo jen dočasně. Podle posledních údajů se stavebnictví zmátořilo jen na chvíli a znovu upadá. Letos ale zatím vzrostl počet stavebních zakázek stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci. Velkou část poptávky u stavebních firem tvoří hlavně rekonstrukce. Jejich výhodou je mimo jiné, že pro firmy nepředstavují tak velikou administrativní náročnost, jako je tomu u nových projektů.

„Na zvyšující se poptávku má rovněž výrazný vliv zlepšující se situace v průmyslu, rostoucí ochota obyvatel realizovat své investiční záměry a jejich důvěra ve vlastní schopnost dostát svým finančním závazkům,“ uvedl Pavel Ševčík, výrobní ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

REKLAMA

Otázkou je, jak si stavebnictví povede nadále. Podle některých odborníků se bude blýskat na lepší časy nejdříve za rok. Stavebnictví se přitom topí v problémech už několik let a mnoho firem zabývajících se tímto odvětvím během této doby už zkrachovalo.

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *