EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Jaké úpravy může udělat nájemník, když má byt v pronájmu?

 

Pronajímání bytu s sebou většinou nese tu skutečnost, že si prostě byt nepřestavíte tak, jak byste chtěli. Pro výraznější úpravy dispozice nebo vybavení bytu potřebujete totiž souhlas majitele. A může se stát, že i to přibití hřebíku na obrázek bude tak nějak načerno.

Loading



 


Při pronájmu bytu totiž platí, že si pronajímáte cizí majetek a tento majetek byste měli být schopni vrátit zpět majiteli v původním stavu. Pokud se teda rozhodnete, že přestavíte kuchyni nebo vyměníte umyvadlo v koupelně, může se vám stát, že po vás bude majitel požadovat uvést vše do původního stavu nebo finanční náhradu.

Co můžete změnit v pronájmu?

Ale než shrneme, co všechno nemůžete, pojďme si povědět, co v nájmu můžete bez problémů změnit.

  • Opravy a drobná údržba bytu jsou samozřejmě povolené. Jsou to především změny, které souvisí s užíváním bytu dle §2257 občanského zákoníku.
  • Povolené jsou také úpravy nemovitosti, díky kterým bude zabráněno vzniku další škody. V takovém případě jste jako pronajímatel totiž zodpovědni za stav nemovitosti dle § 2264.
  • Dle § 2265 a § 2267 můžete také provést úpravy při odstranění vad, za které jste zodpovědní jako pronajímatel, nebo jako nájemce.
  • Podmínkou je odevzdat byt při skončení nájmu ve stejném stavu, v jakém po nájemce převzal.

Pro všechny další změny pak platí následující:

  • změna je pouze dočasná a stav bytu lze uvést bez problémů do původního,
  • se změnou souhlasil majitel bytu,
  • nebo jsou změny specifikované už v nájemní smlouvě,
  • nebo se změnou souhlasil soud.

Bez postihu tak můžete provést změny, které lze bez problémů vrátit do původního stavu. V praxi jde často o přestěhování nábytku nebo zatlučení hřebíku. Platí ale, že při ukončení nájmu musíte vše uvést do původního stavu, díru ve zdi po hřebíku jste tak povinni vysádrovat a znovu vymalovat, aby nebylo nic poznat. K takovým změnám při dlouhodobém pronájmu dochází často a neměl by to být problém, pokud vše dokážete uvést do původního stavu.
Pokud jde o rozsáhlejší rekonstrukce nebo stavební úpravy, tak ty není možné provádět bez povolení majitele. Často jsou tyto změny uváděny už v nájemní smlouvě, například, že zrekonstruujete koupelnu nebo kuchyni a v jaké míře se na této rekonstrukci bude finančně podílet majitel bytu a v jaké vy jako pronajímatel. Pokud tyto změny nejsou povoleny v nájemní smlouvě, je třeba si souhlas majitele dojednat písemně v dalším dokumentu.

Kdy rozhoduje soud

Ve zvláštních případech může souhlas se stavební či jinou úpravou nájemního bytu udělit nájemníkovi soud. A to pokud jsou stavební či jiné úpravy nutné vzhledem ke zdravotnímu postižení nájemce či jiné osoby v domácnosti a pokud k odmítnutí těchto úprav nemá majitel bytu opravdu závažné připomínky.
V takovém případě rozhoduje soud na návrh nájemce, který tyto úpravy požaduje. Je ale nutné pamatovat na to, že při opuštění nemovitosti musí nájemce tyto úpravy uvést v původní stav. Výjimkou je pouze případ, kdy majitel nemovitosti na původním stavu netrvá. Toto by mělo být smluveno mezi nájemníkem a majitelem nejlépe písemně.

Jak je to s bydlením dalších osob a zvířat bez souhlasu majitele?

Často platí, že při uzavírání nájemní smlouvy je uvedeno, kolik bude v bytě žít osob. Případně je smlouva pouze na jednu osobu a počet obyvatel v nemovitosti neřeší. V takovém případě platí, že počet osob v bytě by měl být přiměřený velikosti bytu a všechny osoby by měly mít dostatečné hygienické zázemí a soukromí. Pokud přibude do domácnosti další osoba blízká, například se páru narodí dítě, tak souhlas majitele s bydlením další osoby v nemovitosti není nutný.
Stejně tak není nutný souhlas majitele, pokud si pořídíte zvířátko. Platí ovšem, že musí jít o zvíře, které je k chovu na daném místě vhodné a které nezvyšuje náklady na údržbu a drobné opravy. Pokud zvíře tyto náklady zvyšuje, ať už v bytě nebo ve společných prostorách domu, je pronajímatel povinnen tyto zvýšené náklady uhradit majiteli.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *