EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Text: Zbyněk Drobiš

10. 06. 2016

0 komentářů

Kdy může pronajímatel vypovědět nájem s okamžitou platností?

 


 

Výpověď z nájmu bytu učiněná pronajímatelem musí splňovat zákonné náležitosti, a to k ochraně práv nájemce jakožto zákonem považovanou slabší smluvní stranu. Jaké náležitosti výpovědi nájmu bytu stanovuje nový občanský zákoník, čtěte v článku „Z jakých důvodů může pronajímatel vypovědět nájem bytu“.

Právo okamžité výpovědi

Občanský zákoník stanovuje, že pronajímatel má právo vypovědět nájem bez výpovědní doby, poruší-li nájemce svou povinnost zvlášť závažným způsobem, a zároveň požadovat, aby mu nájemce bez zbytečného odkladu byt odevzdal, nejpozději však do jednoho měsíce od skončení nájmu.

Občanský zákoník však vymezuje uvedené právo pronajímatele k okamžité výpovědi nájmu z bytu pouze pro zvlášť závažné porušení povinností nájemcem, kdy porušení zasahuje podstatně a intenzivně do práv pronajímatele.

Kdy může být okamžitá výpověď uplatněna

Právo pronajímatele k učinění výpovědi z nájmu bytu bez výpovědní doby může být uplatněno, zejména nezaplatil-li nájemce nájemné a náklady na služby za dobu alespoň tří měsíců, poškozuje-li nájemce byt nebo dům závažným nebo nenapravitelným způsobem, způsobuje-li jinak závažné škody nebo obtíže pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí, nebo užívá-li neoprávněně byt jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo ujednáno. Každý případ sporu o platnost či neplatnost udělené výpovědi bude individuální a bude záležet na okolnostemch konkrétního případu.

Povinnost pronajímatele

Občanský zákoník přímo vymezuje povinnost pronajímatele, aby ve výpovědi uvedl, v čem spatřuje zvlášť závažné porušení nájemcovy povinnosti a rovněž před doručením výpovědi vyzval nájemce, aby v přiměřené době odstranil své závadné chování, popřípadě odstranil protiprávní stav. Pokud tak pronajímatel neučiní, k výpovědi se nepřihlíží, což je jistá zákonná sankce pronajímatele, že se nepokusil vyřešit spor s nájemcem smírnou cestou.

REKLAMA

Vzhledem ke složitosti problematiky doporučujeme v případě obdobného sporu konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to i s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Od začátku roku je na českém nájemním trhu mimořádně živo

O nájmy se uchází více lidí než loni touto dobou a v mnoha městech se „fronta“ pod nájemním inzerátem počítá na desítky zájemců. Do trendu nadále promlouvají hypotéky, které jsou i přes postupný pokles úrokových sazeb pro řadu domácností stále nedostupné, ale stále častěji také sociální a demografické faktory.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *