EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

Text: Monika Lukešová

25. 10. 2017

Krátkodobé pronájmy jsou na vzestupu. Víte jak na to?

 

O pronajímání bytů přes AirBnB se v poslední době hodně mluví. Hlavně tedy ve spojitosti s vedením různých měst, kterým se krátkodobé pronájmy zrovna nelíbí. Ale co když někdo chce naopak začít podnikat v oblasti krátkodobých pronájmů? Jak na tyto pronájmy jsme se zeptali Davida Bureše, investičního a realitního specialisty. 


Jak správně koupit byt na AirBnB?
V první řadě je potřeba hledat na správném místě. My poskytujeme pro naše klienty přímo službu vyhledávání včetně video prohlídek a podrobných kalkulací, aby se klienti podívali až na skutečně vhodné nemovitosti.
Sami vidíme, že 80 % bytů je nevhodných zejména z pohledu vysoké ceny nebo špatné dispozice pokojů. Většina klientů toto podcení a vybírá byt, jako by měl být na bydlení. Ale je to investice a tam se řeší hlavně čísla. Takže se musí vždy propočítat kupní cenu včetně daně a vybavení a proti tomu se dívat na výnosy, ponížené o daně, náklady na správu, úklid, poplatky za služby a hypotéku. A po celkovém propočtu by měl mít vlastní kapitál ideálně výnos kolem 12 % a vyšší.
Co by měl mít byt koupený pro AirBnB?
Zejména správné místo. Dále pak kvalitní a vkusné vybavení následně ukázané na webu na kvalitních fotkách. Při správě pak je základním bodem komunikace s hosty a kvalitní úklid. To tvoří podstatu dobrých referencí, které pak prodávají.
Říkáte, že je důležité správné místo. Vyplatí se tedy koupit byt ke krátkodobému pronájmu i v jiném městě než v Praze?
V jiném městě je to také možné. Na druhém místě v zájmu o byty je Liberec. Musíte však počítat s tím, že jiná města už nemají agentury, které se o to budou starat, a profi úklidové firmy zaměřené na tento typ bytů. Takže pak je nutné vše řešit osobně a to je dlouhodobě neúnosné a ten, kdo to dělá třeba 2 roky, se snaží najít agenturu, která musí celý profil tvořit znovu včetně referencí, anebo velká část s tím skončí, protože vlivem nesprávných kroků se byt propadal i cenově a přestalo to být zajímavé.
Je v ČR také obvyklé, že si lidé najímají studenty, aby bydleli v bytě zadarmo, ale starali se jim o chod krátkodobého pronájmu?
Ano, znám asi dva případy z Vinohrad, kde čtyřpokojový byt v původním stavu student pronajímá pro majitele po pokojích a o vše se i sám stará. Je to však zaměřené na nejnižší kategorii klientů – na baťůžkáře, kteří jsou nejčastější problémovou skupinu. Já bych to nedoporučil. My řešíme pouze kvalitní byty orientované na klienty, které by šli do 3 až 5 hvězdičkových hotelů.
Jak tedy udělat z běžně pronajímaného bytu byt pro krátkodobý pronájem?
Pokud je byt na správném místě v centru Prahy, tak je třeba primárně provést rekonstrukci, pokud je byt již starší a opotřebovaný, a následně ho kvalitně vybavit. Pro představu – děláme v bytě o velikosti  50 m2 investice do vybavení včetně kuchyně a spotřebičů kolem 500 tisíc korun. V případě bytu na úrovni se většinou dělá pouze redesign, kde se pouze pár věcí vymění a dotvoří se interiér včetně generálního úklidu. Průměrná cena se pak pohybuje kolem 150 tisíc korun.
Je u nás nějaká rarita v podobě krátkodobého pronájmu, kde se dá bydlet? V USA je např. možné pronajmout si byt, kde žil Donlad Trump jako malý chlapec.
Určitě jsou velmi nevšední místa i v Praze. Vím o jednom hausbótu, který i během roku mění svou pozici. Pak je to třeba superluxusní byt, který má na střeše terasu včetně vířivky s výhledem na Hrad a Staromák. To je naprosto jedinečné. Na druhé straně se zde najde třeba i pronájem, kde se spí v malé tělocvičně na zemi na karimatce.


Kdo je David Bureš

Investičnímu a realitnímu poradenství se věnuje posledních 18 let. Za tu dobu vyřešil investice do nemovitostí v hodnotě přes 2 mld. Kč. Zaměřuje se na majitele firem s obratem od 100 mil. do 1 mld. Kč a top management firem, kde v rámci tzv. Family office řeší makro poradenství. V oblasti nemovitostí řeší sami kompletní cestu od vyhledávání, kalkulace, koupi až po správu (www.nemovitostinainvestice.cz ). V případě finančních investic směřuje klienty k indexovým ETF fondům, kde se účtuje provize pouze ze zisku.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Cenový úprk českých domů a bytů

Zdánlivě okurková sezona mezi Vánoci a Silvestrem přinesla balík velmi pozoruhodných údajů o vývoji indexu cen nemovitostí v loňském třetím čtvrtletí. Hlavní – a dosti překvapivá – zpráva je, že ceny nemovitostí v Česku ve zmiňovaném období meziročně vzrostly o masivních 22 procent. Řeč je o indexu cen bytových nemovitostí neboli house price index, HPI, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2022

Šest pravidel při plánování udržitelné stavby

Ani oblasti stavebnictví se nevyhýbá moderní trend vyzývající ke snaze o větší udržitelnost a k svědomitějšímu přístupu vůči životnímu prostředí. Ekologický faktor se tak stává důležitým aspektem, který promlouvá do nákupních preferencí zákazníků hobby marketů. Jak vybírat, aby byl váš projekt skutečně „zelený“ a na jaké další aspekty si dát pozor? Odpovědi přináší následující článek.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

30. 12. 2021

Nutnost dostatečných úspor bude mít na získání hypotéky větší vliv než poměr příjmů a zadlužení

Dostupnost hypoték se v příštím roce opět zhorší. Centrální banka totiž pro žadatele znovu zavádí limity na poměr příjmů a zadlužení. Reálně ovšem bude největším omezením požadavek na vlastní úspory. Bude třeba mít naspořeno alespoň 20 % z ceny nemovitosti, lidem mladším 36 let postačí 10 %. Při aktuálních cenách bydlení a předpokladu dofinancování rekonstrukce nebo vybavení domácnosti to znamená […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *