EUR 25.010

USD 22.024

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 22.024

Text: Monika Lukešová

25. 10. 2017

Krátkodobé pronájmy jsou na vzestupu. Víte jak na to?

 

O pronajímání bytů přes AirBnB se v poslední době hodně mluví. Hlavně tedy ve spojitosti s vedením různých měst, kterým se krátkodobé pronájmy zrovna nelíbí. Ale co když někdo chce naopak začít podnikat v oblasti krátkodobých pronájmů? Jak na tyto pronájmy jsme se zeptali Davida Bureše, investičního a realitního specialisty.

Loading



 


Jak správně koupit byt na AirBnB?
V první řadě je potřeba hledat na správném místě. My poskytujeme pro naše klienty přímo službu vyhledávání včetně video prohlídek a podrobných kalkulací, aby se klienti podívali až na skutečně vhodné nemovitosti.
Sami vidíme, že 80 % bytů je nevhodných zejména z pohledu vysoké ceny nebo špatné dispozice pokojů. Většina klientů toto podcení a vybírá byt, jako by měl být na bydlení. Ale je to investice a tam se řeší hlavně čísla. Takže se musí vždy propočítat kupní cenu včetně daně a vybavení a proti tomu se dívat na výnosy, ponížené o daně, náklady na správu, úklid, poplatky za služby a hypotéku. A po celkovém propočtu by měl mít vlastní kapitál ideálně výnos kolem 12 % a vyšší.
Co by měl mít byt koupený pro AirBnB?
Zejména správné místo. Dále pak kvalitní a vkusné vybavení následně ukázané na webu na kvalitních fotkách. Při správě pak je základním bodem komunikace s hosty a kvalitní úklid. To tvoří podstatu dobrých referencí, které pak prodávají.
Říkáte, že je důležité správné místo. Vyplatí se tedy koupit byt ke krátkodobému pronájmu i v jiném městě než v Praze?
V jiném městě je to také možné. Na druhém místě v zájmu o byty je Liberec. Musíte však počítat s tím, že jiná města už nemají agentury, které se o to budou starat, a profi úklidové firmy zaměřené na tento typ bytů. Takže pak je nutné vše řešit osobně a to je dlouhodobě neúnosné a ten, kdo to dělá třeba 2 roky, se snaží najít agenturu, která musí celý profil tvořit znovu včetně referencí, anebo velká část s tím skončí, protože vlivem nesprávných kroků se byt propadal i cenově a přestalo to být zajímavé.
Je v ČR také obvyklé, že si lidé najímají studenty, aby bydleli v bytě zadarmo, ale starali se jim o chod krátkodobého pronájmu?
Ano, znám asi dva případy z Vinohrad, kde čtyřpokojový byt v původním stavu student pronajímá pro majitele po pokojích a o vše se i sám stará. Je to však zaměřené na nejnižší kategorii klientů – na baťůžkáře, kteří jsou nejčastější problémovou skupinu. Já bych to nedoporučil. My řešíme pouze kvalitní byty orientované na klienty, které by šli do 3 až 5 hvězdičkových hotelů.
Jak tedy udělat z běžně pronajímaného bytu byt pro krátkodobý pronájem?
Pokud je byt na správném místě v centru Prahy, tak je třeba primárně provést rekonstrukci, pokud je byt již starší a opotřebovaný, a následně ho kvalitně vybavit. Pro představu – děláme v bytě o velikosti  50 m2 investice do vybavení včetně kuchyně a spotřebičů kolem 500 tisíc korun. V případě bytu na úrovni se většinou dělá pouze redesign, kde se pouze pár věcí vymění a dotvoří se interiér včetně generálního úklidu. Průměrná cena se pak pohybuje kolem 150 tisíc korun.
Je u nás nějaká rarita v podobě krátkodobého pronájmu, kde se dá bydlet? V USA je např. možné pronajmout si byt, kde žil Donlad Trump jako malý chlapec.
Určitě jsou velmi nevšední místa i v Praze. Vím o jednom hausbótu, který i během roku mění svou pozici. Pak je to třeba superluxusní byt, který má na střeše terasu včetně vířivky s výhledem na Hrad a Staromák. To je naprosto jedinečné. Na druhé straně se zde najde třeba i pronájem, kde se spí v malé tělocvičně na zemi na karimatce.


Kdo je David Bureš

Investičnímu a realitnímu poradenství se věnuje posledních 18 let. Za tu dobu vyřešil investice do nemovitostí v hodnotě přes 2 mld. Kč. Zaměřuje se na majitele firem s obratem od 100 mil. do 1 mld. Kč a top management firem, kde v rámci tzv. Family office řeší makro poradenství. V oblasti nemovitostí řeší sami kompletní cestu od vyhledávání, kalkulace, koupi až po správu (www.nemovitostinainvestice.cz ). V případě finančních investic směřuje klienty k indexovým ETF fondům, kde se účtuje provize pouze ze zisku.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Náklady na bydlení stále výrazně rostou. O kolik si připlatíte?

Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, což způsobily hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 3,6 procenta), vodného (+ 4,2 procenta), stočného (+ 3,7 procenta) a tepla a teplé vody (+ 4,5 procenta).

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025

Investice do nemovitosti, která by vás asi nenapadla

Pro stále širší okruh obyvatel Česka je pořízení vlastního domu či bytu nedostupné. Jak kvůli neustálému a markantnímu růstu cen nemovitostí, tak kvůli přetrvávajícím poměrně vysokým úrokovým sazbám hypoték. Ty nemusí výrazněji klesnout ani letos, ba dokonce ani v příštích letech. Existují však i tak způsoby, jak do nemovitostí investovat, aniž by člověk musel disponovat miliony […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 04. 2025