Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Baťůřkáři i senioři využívají sdílené bydlení po celém světě. Městům se to ale nelíbí

Monika Lukešová

Sdílené bydlení využívají turisté po celém světě. Je to leckdy levnější než hotel a většinou je k dispozici byt se vším všudy. Jenže čím víc je takových klientů, tím méně se to líbí světovým metropolím. Pronajímatelé neodvádí daně, jaké by měli, a města přicházejí o velké peníze.

Lidé, kteří pronajímají pokoje nebo celé nemovitosti například přes Airbnb či Booking, mají povinnost odvádět místní poplatek za rekreační nebo lázeňský pobyt. Navíc musí platit daň z příjmu a měli by být držiteli živnostenského oprávnění. Jenže většina pronajímatelů spoléhá na to, že sdílené ubytování je zatím mimo kontrolu.

Pronajímat nemovitost na krátkodobý pronájem se vyplatí jen v určitých lokalitách. Největší roli hraje dostupnost k turisticky zajímavým cílům. Praha se v poslední době dostala do první desítky měst podle počtu ubytování přes Airbnb. Ostatní turisticky zajímavá města už řeší, jak krátkodobé pronájmy regulovat. Teď se do omezení pustí pravděpodobně i Praha.

Krátkodobé pronájmy snižují možnosti lidem, kteří si chtějí byty pronajmout na delší dobu. Tisíce bytů jsou využívány hlavně turisty. Tím pádem se také zvyšují ceny za pronájmy i kupní ceny nemovitostí.

„S růstem cen klesá výnos investičních bytů na pronájem, jelikož tempo zvyšování nájmů není tak vysoké jako u cen bytů. Proto někteří investoři nakupují byty s cílem pronajímat je krátkodobě a dosahovat vyšších výnosů,“ uvedl Miroslav Linhart, partner a vedoucí týmu nemovitostí ve společnosti Deloitte.

Jenže pronajímat nemovitost, ať už dlouhodobě, nebo krátkodobě, nemusí být procházka růžovou zahradou. Navíc u krátkodobých pronájmů se zvyšují náklady na úklid, opotřebení bytu a je větší pravděpodobnost, že pronajímatel narazí na ne zrovna bezproblémové turisty.

Jiná země, jiné požadavky

Někteří pronajímatelé mají v cizině při krátkodobých podnájmech zvláštní podmínky. V nizozemském Amsterodamu například jeden inzerát hlásal, že nájemníci nesmí v kuchyni vařit a v bytě nesmí být víc jak dvě osoby.

Takové zvláštní požadavky si majitelé nemovitostí mohou dovolit. O ubytování v soukromí je čím dál větší zájem. Turisté jezdí kupříkladu do již zmíněného Amsterodamu, Berlína, Barcelony nebo Londýna slavit a svou dovolenou si často hlasitě užívají. To se ale nelíbí místním obyvatelům a tamní radnice se musejí vypořádat s hromadou stížností.

„Neříkám, že jsou všichni turisté špatní, ale přicházejí sem slavit, a pochopitelně tak přidělávají problémy lidem, kteří zde žijí,“ řekl pro CitiLab Daniel Dagan, který v Berlíně vede kampaň proti ubytovávání turistů na Wilhelmstraße. „Životní podmínky se kvůli Airbnb změnily natolik, že pro některé lidi začala být situace neúnosná. Mnozí to už vzdali a odstěhovali se pryč,“ komentoval dále situaci v Berlíně.

Někteří lidé nechávají v pronajímaných bytech bydlet studentky, které sice neplatí nájem, ale zajišťují vše, co se týče krátkodobých pronájmů. Takže uvádějí hosty, uklízí a perou povlečení. Za pokoj pak nic neplatí a občas mají celý byt sami k dispozici. Pro mladé je to možnost, jak bydlet v pěkném bytě v centru a takřka zadarmo a majitelé bytů mají o starost méně.

I senioři využívají Airbnb

Sdílené bydlení není jen trend mezi mladými baťůžkáři, ale tuto formu ubytování s povděkem využívají i senioři, a to jak na straně pronajímatele, tak i jako turisté.

Podle údajů společnosti Airbnb počet rezervací českých uživatelů ve věku nad 60 let se oproti loňsku zvýšil o 96 procent. Celkově jde o téměř 4 000 rezervací za posledních 12 měsíců. Podle celosvětových statistik společnosti se počet rezervací seniorů zvýšil o 64 procent.

Ve Francii již dosahuje podíl lidí starších 60 let na celkovém počtu pronajímatelů 15 procent. Nejvíce nabídek je v Evropě ve francouzských turistických destinacích, jako jsou Cannes, Avignon či Aix-en-Provence. V České republice je tento podíl zatím výrazně pod deseti procenty.

Anketa: Zaplatí tržní nájemné náklady bydlení?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Baťůřkáři i senioři využívají sdílené bydlení po celém světě. Městům se to ale nelíbí”

  1. Mk napsal:

    Sirbnb
    S tou regulaci je to skoda. Bereme lidem moznost si prijit k privydelku. Trend sdilenemu bydleni preje a nevim jestli to nejaka regulace nakonec skutecne zastavi. Krome toho, nechapu proc nekdo ocekava nizke najmy na praze 1,2 a sirsim centru. Zruseni airbnb ty najmy dolu prilis neposune. Proste hydra (magistrat/stat) nasla dalsi moznost vysavat penize. Kdyz uz chcou udelat neco pro nase lidi tak at zakazou Rusakum kupovat u nas nemovitosti pouze s turistickym vizem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *