EUR 25.270

USD 24.048

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.270

USD 24.048

Text: Petr Zámečník

20. 07. 2012

2 komentáře

Kupte si dům v tropech

 


 

Nemovitost v zahraničí si pořizuje stále více Čechů. Hledají zpravidla buď v evropských přímořských letoviscích, nebo směřují na Floridu do Spojených států. Možností je ale mnohem více – a to možností výrazně cenově dostupnějších a z dlouhodobého investičního pohledu i perspektivnějších. Jednu z nich představuje investice do indonéských realit.

Indonésie sice nepatří mezi nejbližší země, ale vzdáleností i časem dopravy se blíží jihu Spojených států amerických. Letenka do Jakarty vyjde přibližně na 20 tis. Kč včetně poplatků (v závislosti na sezóně a leteckém přepravci cena kolísá zpravidla v rozmezí 15 až 25 tis. Kč) a letecké spojení do dalších hlavních indonéských destinací je také bezproblémové.

Vlastnictví nemovitostí cizinci

Možnost vlastnictví nemovitostí cizinci není zdaleka samozřejmá. Stačí se ohlédnout do nedávné minulosti České republiky, kdy zahraniční realitní spekulanti houfně zakládali české společnosti s ručením omezeným, neboť jinak vlastnit nemovitost nemohli.

Indonésie je mladá země, která vznikla až po Druhé světové válce, konkrétně dva dny po japonské kapitulaci. K definitivnímu uznání samostatnosti Indonésie došlo až v roce 1949, kdy i předešlý kolonizátor Nizozemí pod mezinárodním tlakem nezávislost Indonésie uznal. A jako mladá země si „svou půdu“ hájí víc, než rozvinuté ekonomiky.

V roce 1960 indonéský zemědělský zákon přiřkl veškeré vlastnictví půdy indonéskému státu a vytvořil „vlastnickou kategorii“ Hak Pakai, která znamenala právo užívat půdu. Cizincům bylo vlastnictví jakékoli nemovitosti znemožněno, a to i v podobě Hak Pakai. Legální vlastnictví nemovitostí tak možné nebylo vůbec.

Ke zmírnění došlo až v roce 1996, od kdy cizinci mohli získat „vlastnické právo“ Hak Pakai k bytům či kancelářským prostorám na 70 let (právo musí po 25 letech obnovovat). A získat skutečné vlastnické právo (Hak Milik) bude nejspíše nemožné i v blízké budoucnosti. Začátkem letošního roku pouze Djan Faridz, ministr pro veřejné bydlení (Menteri Perumahan Rakyat) přislíbil rozšíření Hak Pakai pro cizince na 60 let bez nutnosti prodlužování smluv. Ovšem v takovém případě není možné nákup financovat úvěrem od indonéské banky.

Jednou z možností „vlastnictví“ nemovitosti je prostřednictvím místního občana. Vlastnické právo přejde na něj a nejrůznějšími smlouvami se „neoficiálně“ přepíše na cizince. I když budou ale vztahy mezi cizincem a místním člověkem podchyceny dvoustrannými smlouvami, vlastnictví podle indonéského práva bude v rukou místního občana. Mohlo by nanejvýš pomoci dvoustranné smlouvy uzavřít mimo jurisdikci Indonésie, aby jejich vymáhání podléhalo jinému než indonéskému právu…

Samozřejmě lze využít i partnera či partnerku. Ovšem pozor! Pokud si na svého druha či družku napíšete vlastnictví nemovitosti, pak ještě před svatbou musíte podepsat smlouvu o rozdělení společného jmění. Pokud tak neučiníte, spadne i nemovitost do společného vlastnictví, a tedy i do vlastnictví cizince, což je nezákonné. Manželům pak poběží roční lhůta, v níž nemovitost mohou buď prodat, nebo převést na Hak Pakai, čímž ovšem ztratí částečně na ceně.

Jednou z doporučovaných cest je „koupě“ bytu či domu formou dlouhodobé nájemní smlouvy. To je jeden ze způsobů, který využívají i místní občané. Ovšem pro cizince ani tato cesta není zcela bez rizika. Pokud se během kalendářního roku nezastaví v Indonésii, může mu být nemovitost podle indonéského práva zabavena a prodána. V tomto směru pomáhá manželství s místními, neboť na ně se „návštěvní“ povinnost nevztahuje.

Přímé vlastnictví nemovitostí v Indonésii tedy není možné. Je možné využít „méně kvalitní“ formy vlastnictví, nebo zákaz „obejít“ využitím místního občana, na jehož jméno bude nemovitost formálně napsána. Ovšem pozor, obojí nese nemalá právní rizika. Bez zkušeného a důvěryhodného právníka není radno se do podobné akce pouštět.

Příklady cen nemovitostí ve vybraných indonéských lokalitách

Porovnávat ceny domů z indonéských realitních serverů je téměř nemožné. Stejně jako na českých realitních serverech jsou i v Indonésii informace často zavádějící a neúplné, navíc snad mnohem více než v Evropě rozhoduje lokalita. A tak v dobrých čtvrtích se lze setkat s luxusními domy za nadstandardní (až evropské) ceny, v horších lze koupit dům „za babku“.

Rozhodující je také použitý stavební materiál. Velmi často je ke stavbě použito dřevo, ale na realitních serverech se lze setkat častěji se zděnými domy. Rozhodující je přitom kvalita stavby, která se v případě dřevostaveb i zděných domů může značně lišit.

V Česku se rozložení bytů udává od 1+kk po x+y dle počtu obytných místností a kuchyní či kuchyňských koutů. V Indonésii je udáván počet ložnic a počet koupelen, který dle realitních serverů často převyšuje počet ložnic. Tyto údaje nejsou ale příliš směrodatné. Ložnice jsou v indonéských domech zpravidla velmi malé a vejde se do nich tak postel, stojící člověk a šatní skříň, zřídkakdy ještě pracovní stůl. Domy k tomu mají navíc nejčastěji jednu centrální místnost, o níž ale realitní servery taktně mlčí – a celkový počet místností lze jen odhadovat z přiložených fotografií.

Tabulka 1: Příklad cen bytů na Bali v Denpasaru

Čtvrť

Rozložení

Velikost domu

Velikost pozemku

Cena

počet pater

počet ložnic

rupie

koruny

Pemogan

2

3

162 m2

200 m2

1,5 mld. Rp.

3 279 000 Kč

Renon

2

3

200 m2

300 m2

2,625 mld. Rp.

5 738 250 Kč

Pemecutan Kelod

1

6

250 m2

325 m2

825 mil. Rp.

1 803 450 Kč

Marlboro

1

2

70 m2

70 m2

675 mil. Rp.

1 475 550 Kč

Renon

2

6

500 m2

700 m2

6,5 mld. Rp.

14 209 000 Kč

Zdroj: rumahdanproperti.com

Tabulka 2: Příklad cen bytů v Jakartě (Jakarta Pusat)

Čtvrť

Rozložení

Velikost domu

Velikost pozemku

Cena

počet pater

počet ložnic

rupie

koruny

Menteng

2

5

1000 m2

850 m2

73 mld. Rp.

159 578 000 Kč

Kemayoran

2

5

250 m2

491 m2

2,5 mld. Rp.

5 465 000 Kč

Kemayoran

2

6

225 m2

91 m2

800 mil. Rp.

1 748 800 Kč

Zdroj: rumahdanproperti.com

Tabulka 3: Příklad cen bytů v různých městech

Město

Rozložení

Velikost domu

Velikost pozemku

Cena

počet pater

počet ložnic

rupie

koruny

Tanjung Karang Timur – Bandar Lampung

0

3

117 m2

150 m2

350 mil. Rp.

765 100 Kč

Pondok Ungu – Bekasi Kota

1

2

42 m2

60 m2

179 mil. Rp.

391 294 Kč

Manokwari – Wosi

1

2

94 m2

350 m2

450 mil. Rp.

983 700 Kč

Zdroj: rumahdanproperti.com, rumahcitra.com

Z realitní inzerce se stejně jako všude na světě nedočtete vše. Například poslední uvedený dům v Manokwari (Papua Barat) ve čtvrti Wosi jsem měl možnost osobně vidět již před rokem a půl – a již tehdy byl rok na prodej. Na první pohled vypadá velmi dobře, ale jen do té doby, než zjistíte, že byl poničen zemětřesením…

Poznámka: Směnný kurz 2,186 Kč za 1000 IDR dle ČNB k 17. 7. 2012.


Doplnění od čtenáře

Lze využít tzv. Freehold nebo Leasehold nebo vytvořit společnost, která bude 100% vlastněna zahraničním investorem.

Leasehold je v článku popsán, jen podle mých údajů není až tak doporučován jak píšete. Nejvíce používaný je právě Freehold, kde vystupuje „nominee“ tedy indonéský občan na kterého je napsáno právo vlastnit půdu a potom je zřízené právo užívat Hak Pakai, které je notářským zápisem převedeno na konkrétního zahraničního investora, fyzická osoba, která v době zápisu musí být fyzicky přítomna, musí mít platný pas a platné vízum. A teď nejdůležitější informace, toto právo užívat je zaneseno jako věcné břemeno na daný pozemek a toto je ukotveno přímo v indonéských zákonech, že cizinec může vlastnit toto právo a je cíleně takto vymyšleno vládou, aby umožňovalo bezpečně investovat zahraničním investorům. Tedy není o nějaká pochybná smlouva, která by neměla váhu.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024

Špatná zpráva pro zájemce o vlastní bydlení – růst cen nemovitostí zrychluje

Růst všech kategorií nemovitostí ve třetím letošním čtvrtletí zesílil. V mezičtvrtletním srovnání se největším tempem zvýšily ceny bytů, a to o 2,6 procenta. Meziročně pak nejsilněji stouply ceny domů, které narostly o 4,7 procenta, vyplývá z aktuálních výsledků ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 11. 2024

Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali

Rostoucímu nákupnímu apetitu odpovídá objem poskytnutých hypotečních úvěrů, který se podle odborníků pohybuje na velmi příznivých hodnotách. Mylná představa, v níž hypoteční trh klienty několik let utvrzoval – tedy že slušná úroková sazba začíná v nejhorším případě dvojkou – se již z našich hlav vykouřila.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *