EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

Levné byty v Praze došly. A bude hůř

 

Developeři prodávají v metropoli stále méně bytů. Nabídka se nebezpečně tenčí. Levnější byty do 45 tisíc za metr čtvereční se z ceníků již téměř vytratily. Průměrná cena prodaných bytů prolomila hranici 72 tisíc korun. Zájemci o bydlení nacházejí levnější řešení na venkově.

Loading 


Za první čtvrtletí letošního roku prodali developeři v Praze podle analýz společností Trigema, Skanska Reality a Central Group celkem 1350 nových bytů, což o 15 % méně než před rokem a téměř o třetinu méně než před dvěma lety. V regionech se přitom prodalo ve stejném období 1430 nových bytů, což představuje nárůst meziroční o 27 %. V Brně je situace podobná jako v hlavním městě. Developeři prodali za první tři měsíce letošního roku 220 bytů, což představuje meziroční propad o 39 %.

Praha v útlumu, regiony táhnou

Přestože začala hlavní developerská sezóna a nových projektů přibylo, zásoba nových bytů v Praze se meziročně ztenčila o třetinu z 5250 na 3450 nabízených bytů. V nabídce developerů bylo přitom ještě před dvěma lety o polovinu více bytů (6450) než v současné době. V regionech naopak nabídka developerů vzrostla oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku o 9 % na 4700 dostupných bytů. V Brně bylo ke konci prvního čtvrtletí evidováno 885 dostupných bytů.
Pro letošní rok v Praze očekáváme, že se poprvé po více než 7 letech nebudou počty nově prodávaných bytů navyšovat. Pravděpodobná je spíše stagnace, nebo mírný pokles. Hlavním důvodem je snižující se zásoba jednotek, protože vázne povolování nových stavebních projektů. V některých regionech je však ještě možný další růst. Středočeský kraj hlásí 1400 a Jihomoravský 1000 dostupných bytů,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Ceny lámou rekordy

Průměrná cena za metr čtvereční dostupných nových bytů v Praze překročila hranici 80 tisíc korun, což představuje meziročně nárůst o čtvrtinu. Průměrná cena prodaných pražských bytů se za poslední rok zvýšila o 20 % na 72 131 korun za metr čtvereční. Nákupy bytů se tak stále více vzdalují možnostem běžných domácností se středními příjmy.
„Většina bytů v nabídce je navíc v cenách nad 60 tisíc korun za metr čtvereční a pro běžnou střední třídu je tak reálně cenově dostupných jen asi 700 nabízených bytů, což je pro metropoli, jakou je Praha zcela nedostatečné. A to je také hlavní důvod, proč ceny bytů rostou,“ řekl šéf developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.
Levné byty z nabídek developerů téměř vymizely. Střední a nejnižší cenový segment (do 60 tisíc korun za metr čtvereční) nepředstavuje ani pětinu. V prvním čtvrtletí se navíc neprodal ani jeden nový byt s cenou pod 45 tisíc korun. Meziročně se však téměř zdvojnásobily prodeje bytů ve všech segmentech nad 70 tisíc korun za metr čtvereční. V nejdražším segmentu (nad 100 tisíc korun za metr čtvereční) se čtvrtletní prodeje dokonce téměř ztrojnásobily.
„V současné době neevidujeme nabídku v segmentu dostupného bydlení do 55 tisíc za metr čtvereční, což je způsobeno úbytkem levných projektů v okrajových lokalitách Prahy a přesunem nabídky do širšího centra metropole a lokalit s dobrou dopravní dostupností,“ sdělila Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality.
Ceny bytů rostou i v regionech. V průměru vzrostla v první čtvrtletí cena dostupných bytů o 2,1 % na 45 537 korun za metr čtvereční. V Brně dosáhla 59 tisíc korun za metr čtvereční.
Nedostatečná nabídka v kombinaci s vysokými cenami nutí lidi hledat levnější bydlení v regionech a za prací především do Prahy a do Brna dojíždět. Nedochází však již v takové míře k výstavbě rodinných domů, ale spíše bytových domů na okrajích měst. Město se tak geograficky rozšiřuje o příměstské obce, dochází k tzv. nové suburbanizaci. Dojíždění však není dobrou zprávou pro města, která nejsou připravena na nával aut. V Praze je přibližně tři tisíce P+R stání, v současné době je však potřeba minimálně pětkrát více.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Poptávka po bytech stoupá

Trh s byty v Praze se probouzí. Po dlouhé stagnaci lze sledovat oživení prodejů. Kvalitní a prémiové nemovitosti si svou cenu drží, trvají však výrazné rozdíly v ceně nových a starších bytů. Rostou požadavky na kvalitu. Kupující mají stále vyšší nároky na standard vybavení bytů a nabízené doplňkové služby.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023

Dostupné bydlení je možné. Podmínkou je aktivnější přístup měst, obcí i státu a inovace

I v době zvýšených cen materiálu i stavebních prací lze realizovat nadstandardní obytný dům s prodejní cenou 80 000 Kč/m2 včetně DPH. Vše při dodržení veškerých náležitostí, s nespornou architektonickou kvalitou a naplněním environmentálních principů. Cena, o které se může zájemcům o bydlení v Praze a jejím okolí, jen zdát, otevřela ale i zásadní otázku dostupnosti bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

12. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *