EUR 24.430

USD 21.891

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.430

USD 21.891

Text: Monika Lukešová

29. 02. 2012

Lidé dražbám nevěří, i když se tak dá pořídit nemovitost i za polovinu

 


 

Podle loňského průzkumu společnosti STEM/MARK, více jak polovina dotázaných uvedla, že by se dražby ideální nemovitosti neúčastnila, protože prodeji nevěří. Přitom není důvod k obavám. Pokud si chcete koupit nemovitost v dražbě, získáte potřebné informace ohledně bytu či domu včetně odborného nezávislého odhadu.  Jen to dá o něco víc práce, než když si koupíte byt přes realitní kancelář.

Pokud budete mít štěstí, můžete ušetřit i polovinu původní ceny nemovitosti.  Obvykle se nemovitost vydraží minimálně o 80 až 70 procent, než za kolik byste ji běžně koupili.

V posledních letech je nabídka nemovitostí v dražbě rozmanitá a zahrnuje byty a domy po celé České republice. Je možné nalézt vhodný objekt pro bydlení, rekreaci či podnikání. Širší výběr nemovitostí v dražbách souvisí se stále větším počtem lidí, kteří nejsou schopni splácet své pohledávky. Současně banky začaly využívat institut nedobrovolné dražby, který je pro ně časové a finančně výhodnější než exekuční řízení,“ uvedl Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz.

Draženou nemovitost si prohlédněte

Lidé se často domnívají, že si draženou nemovitost nebudou moci prohlédnout. Kupujícímu by však měly být umožněny minimálně dvě prohlídky a každá v jiný den. Někteří prodávající zájemcům o bydlení nevycházejí vstříc, protože se může jednat i o nedobrovolnou dražbu.

REKLAMA

V poslední době je dražených nemovitostí čím dál víc. Důvodem jsou hlavně zabavené nemovitosti neplatičům tedy nedobrovolné dražby. „Nedobrovolná dražba se provádí na návrh věřitele, jemuž je pohledávka přiznána vykonatelným exekučním titulem a je zajištěna zástavním právem k předmětu dražby. Důvodem takové dražby z povahy věci je nejčastěji nesplácená hypotéka nebo jiný závazek zajištěný zástavním právem na předmětu dražby,“ doplňuje Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov.

Jestliže uvažujete o takovém nákupu bytu či domu, běžte se podívat na nějakou dražbu na zkoušku. Až vám pak půjde o vytoužený dům, budete vědět, jak to chodí, a vyhnete se případným komplikacím, kvůli kterým byste o nemovitost mohli přijít.

Návštěvu „cvičné“ dražby doporučuji, kupujícího ví, jak vše probíhá a opadne nervozita z neznáma. Dražbu je také možné sledovat online v reálném čase na našich webových stránkách. Tuto službu poskytujeme v České republice jako jediní,“ dodal Radim Hasman.

Co musí být uvedeno v dražební vyhlášce:

 • místo a čas konání dražby
 • datum konání prohlídek dražené nemovitosti (minimálně dva různé termíny)
 • označení dražebníka, navrhovatele, vlastníka, dlužníka, zástavce (jsou-li účastni daného případu)
 • zda jde o dražbu dobrovolnou, či nedobrovolnou
 • identifikace a popis předmětu dražby a jeho stavu
 • popis případných práv a závazků váznoucích na předmětu dražby )
 • cena předmětu dražby – v případě nemovitosti to bývá odhadní cena stanovená znalcem
 • výše nejnižšího podání (vyvolávací ceny), minimálního příhozu a dražební jistoty
 • možné způsoby úhrady dražební jistoty a lhůta pro její provedení
 • způsob a lhůta pro vrácení dražební jistoty účastníkům dražby, kteří se nestali vydražiteli
 • podmínky účasti na dražbě, vymezení osob, které nesmějí být účastníky dražby, povinnosti účastníků dražby
 • způsob a lhůta pro uhrazení ceny dosažené vydražením
 • podmínky pro předání předmětu dražby vydražiteli

Zdroj: eurodrazby.cz

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Cenový úprk českých domů a bytů

Zdánlivě okurková sezona mezi Vánoci a Silvestrem přinesla balík velmi pozoruhodných údajů o vývoji indexu cen nemovitostí v loňském třetím čtvrtletí. Hlavní – a dosti překvapivá – zpráva je, že ceny nemovitostí v Česku ve zmiňovaném období meziročně vzrostly o masivních 22 procent. Řeč je o indexu cen bytových nemovitostí neboli house price index, HPI, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2022

Šest pravidel při plánování udržitelné stavby

Ani oblasti stavebnictví se nevyhýbá moderní trend vyzývající ke snaze o větší udržitelnost a k svědomitějšímu přístupu vůči životnímu prostředí. Ekologický faktor se tak stává důležitým aspektem, který promlouvá do nákupních preferencí zákazníků hobby marketů. Jak vybírat, aby byl váš projekt skutečně „zelený“ a na jaké další aspekty si dát pozor? Odpovědi přináší následující článek.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

30. 12. 2021

Nutnost dostatečných úspor bude mít na získání hypotéky větší vliv než poměr příjmů a zadlužení

Dostupnost hypoték se v příštím roce opět zhorší. Centrální banka totiž pro žadatele znovu zavádí limity na poměr příjmů a zadlužení. Reálně ovšem bude největším omezením požadavek na vlastní úspory. Bude třeba mít naspořeno alespoň 20 % z ceny nemovitosti, lidem mladším 36 let postačí 10 %. Při aktuálních cenách bydlení a předpokladu dofinancování rekonstrukce nebo vybavení domácnosti to znamená […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *