EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

Text: Karel Pučelík

23. 12. 2019

0 komentářů

Kritika nového stavebního zákona: proti jsou památkáři i samosprávy

 

Zbrusu nový návrh stavebního zákona bude za několik týdnů probírat česká vláda. Různé instituce mohou ministerstvu pro místní rozvoj zasílat připomínky.  Už dnes je jasné, že se najde i kritika nového stavebního zákona. Mezi ně patří i města a obce nebo památkáři,

Loading 


Developeři si nový návrh vesměs pochvalují. Podle řady z nich by mohl pomoci ukončit nedobrou bytovou situaci, která v současnosti trápí nejen hlavní město. Novinkou je hlavně zrychlení celého procesu, což je prezentováno jako největší deviza předlohy.
Nový stavební zákon, pokud by byl přijat v aktuální podobě, by ale měl i mnohé kritiky. S obavami vývoj sledují třeba památkáři. Podle nich by mohl oslabit pozici veřejného zájmu při procesu schvalování staveb.  „Pokud by byl zákon v tomto znění přijat, skutečně by došlo k výraznému omezení památkové péče a náš stát by rovněž porušil právně závazné mezinárodní úmluvy, jejichž posláním je ochrana a zachování kulturního dědictví. Zákon zrychluje stavební řízení na úkor veřejných zájmů – s kulturním dědictvím nelze zacházet jako s liniovými stavbami. Proces obnovy a restaurování památek je složitý a vyžaduje specifický přístup,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hartmanová.
„Nejvážnější problém spatřujeme ve stanoviscích orgánů památkové péče, které pro stavební úřady nově nebudou závazné, tudíž budou stavební úřady moci rozhodovat bez ohledu na zájmy památkové péče,“ vysvětlila Hartmanová.

Desetkrát ne stavebnímu zákonu

Deset důvodů, proč říci jasné ne novému stavebnímu zákonu, vydal například Svaz měst a obcí. „Co Svaz zásadně odmítá jsou tzv. institucionální změny, spočívající ve sjednocení úřadů i agend na ústřední úrovni. Součástí této úpravy je navrhována změna modelu výkonu státní správy, vyčlenění stavebních úřadů ze spojeného modelu a vytvoření tzv. Nejvyššího stavebního úřadu a územně plánovacího úřadu. Rekodifikace má proto z tohoto hlediska vést ke konstrukci nové dvoučlánkové soustavy tvořené z Nejvyššího stavebního úřadu (na ústřední úrovni) a krajských stavebních úřadů se sídlem v jednotlivých krajích a detašovanými pracovišti se sídlem v obcích s rozšířenou působností (na základní úrovni),“ uvedla tiková mluvčí Svazu města a obcí Alexandra Kocková.
„Upozorňujeme na nepřípustné oddálení výkonů státní správy občanům, ale zejména na nezanedbatelné riziko zhoršení situace při povolování staveb minimálně v mezidobí, než se ustálí nově zavedený systém. Domníváme se, že nebude zcela jednoduché nejen zajistit dostatečný počet odborných pracovníků, ale také prostorů a dalšího vybavení. Stejně tak má dojít k úpravě procesních postupů, které budou vyžadovat ustálení aplikační praxe,“ dodala Kocková s tím, že tyto důvody mohou povolování staveb paradoxně na nějakou dobu zastavit. Svaz upozorňuje také na nejasný dopad na státní rozpočet i na rozpočty samospráv.

Lze očekávat, že připomínek bude ještě více. Úřady a instituce mají na analýzu případných dopadů zákona a jejich oznámení ministerstvu čas do 23. prosince.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *