EUR 23.825

USD 21.929

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.825

USD 21.929

Text: Karel Pučelík

23. 12. 2019

0 komentářů

Kritika nového stavebního zákona: proti jsou památkáři i samosprávy

 

Zbrusu nový návrh stavebního zákona bude za několik týdnů probírat česká vláda. Různé instituce mohou ministerstvu pro místní rozvoj zasílat připomínky.  Už dnes je jasné, že se najde i kritika nového stavebního zákona. Mezi ně patří i města a obce nebo památkáři, 


Developeři si nový návrh vesměs pochvalují. Podle řady z nich by mohl pomoci ukončit nedobrou bytovou situaci, která v současnosti trápí nejen hlavní město. Novinkou je hlavně zrychlení celého procesu, což je prezentováno jako největší deviza předlohy.
Nový stavební zákon, pokud by byl přijat v aktuální podobě, by ale měl i mnohé kritiky. S obavami vývoj sledují třeba památkáři. Podle nich by mohl oslabit pozici veřejného zájmu při procesu schvalování staveb.  „Pokud by byl zákon v tomto znění přijat, skutečně by došlo k výraznému omezení památkové péče a náš stát by rovněž porušil právně závazné mezinárodní úmluvy, jejichž posláním je ochrana a zachování kulturního dědictví. Zákon zrychluje stavební řízení na úkor veřejných zájmů – s kulturním dědictvím nelze zacházet jako s liniovými stavbami. Proces obnovy a restaurování památek je složitý a vyžaduje specifický přístup,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hartmanová.
„Nejvážnější problém spatřujeme ve stanoviscích orgánů památkové péče, které pro stavební úřady nově nebudou závazné, tudíž budou stavební úřady moci rozhodovat bez ohledu na zájmy památkové péče,“ vysvětlila Hartmanová.

Desetkrát ne stavebnímu zákonu

Deset důvodů, proč říci jasné ne novému stavebnímu zákonu, vydal například Svaz měst a obcí. „Co Svaz zásadně odmítá jsou tzv. institucionální změny, spočívající ve sjednocení úřadů i agend na ústřední úrovni. Součástí této úpravy je navrhována změna modelu výkonu státní správy, vyčlenění stavebních úřadů ze spojeného modelu a vytvoření tzv. Nejvyššího stavebního úřadu a územně plánovacího úřadu. Rekodifikace má proto z tohoto hlediska vést ke konstrukci nové dvoučlánkové soustavy tvořené z Nejvyššího stavebního úřadu (na ústřední úrovni) a krajských stavebních úřadů se sídlem v jednotlivých krajích a detašovanými pracovišti se sídlem v obcích s rozšířenou působností (na základní úrovni),“ uvedla tiková mluvčí Svazu města a obcí Alexandra Kocková.
„Upozorňujeme na nepřípustné oddálení výkonů státní správy občanům, ale zejména na nezanedbatelné riziko zhoršení situace při povolování staveb minimálně v mezidobí, než se ustálí nově zavedený systém. Domníváme se, že nebude zcela jednoduché nejen zajistit dostatečný počet odborných pracovníků, ale také prostorů a dalšího vybavení. Stejně tak má dojít k úpravě procesních postupů, které budou vyžadovat ustálení aplikační praxe,“ dodala Kocková s tím, že tyto důvody mohou povolování staveb paradoxně na nějakou dobu zastavit. Svaz upozorňuje také na nejasný dopad na státní rozpočet i na rozpočty samospráv.

Lze očekávat, že připomínek bude ještě více. Úřady a instituce mají na analýzu případných dopadů zákona a jejich oznámení ministerstvu čas do 23. prosince.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Češi platí jedny z nejnižších daní z nemovitostí v Evropě

V České republice převažuje vlastnictví nemovitých věcí nad nájmem nemovitých věcí. Přesto výnos z daně z nemovitých věcí tvoří v České republice pouze 0,5 % na celkových daňových výnosech (včetně sociálního a zdravotního pojištění). Nižší podíl mají jen v Rakousku, Lucembursku a na Maltě (podrobnější porovnání v tabulce níže). Průměr v EU jsou 3 %.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 01. 2023

Boom fotovoltaiky přináší i některé záludnosti v pojištění nemovitostí

V České republice probíhá od října 2021 doslova boom montáží fotovoltaických panelů na střechy rodinných a bytových domů. Napomohl tomu zejména nový program státních dotací vypsaný Ministerstvem pro životní prostředí s názvem Nová zelená úsporám a současně i rostoucí obavy z nastupující energetické krize. Doslova tisíce českých domácností si tak v posledním roce pořídily solární […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 01. 2023

Hypoteční byznys loni propadl o dvě třetiny

Tučné hypoteční roky jsou dávno pryč. Banky se musí vypořádávat s prudkým poklesem nových obchodů. Meziroční propad v produkci hypoték v roce 2022 dosáhl 64 %, vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru. V konstelaci vysokých úrokových sazeb a cen nemovitostí nelze výraznější oživení na hypotečním trhu očekávat.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

17. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *