Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Miroslav Singer: ČNB by měla získat zákonné pravomoci tlumit realitní bublinu

Jana Zámečníková

Bývalý guvernér České národní banky (ČNB) a nynější hlavní ekonom Generali CEE Holdingu Miroslav Singer je přesvědčen, že k tlumení bubliny na realitním trhu by bylo ideální, kdyby ČNB získala do svých rukou nástroje předkládané v novele zákona o ČNB.

Jaký je váš názor na nové pravomoci ČNB stran hypotečních úvěrů v novele zákona o ČNB?

Nijak se neliší od pravomocí, které v jiných zemích získávají, nebo už získaly instituce odpovědné za finanční stabilitu.

Myslíte si, že ČNB tento nástroj potřebuje?

Ano, samozřejmě, jedním ze zásadních, a v české debatě dosti ignorovaným, závěrů z právě končící Velké recese je i to, že nástroje měnové politiky nejsou schopny zajistit finanční stabilitu. Finanční cyklus je jiný než cyklus reálné ekonomiky. Finanční stabilita je tedy jiným cílem než makroekonomická stabilizace, a proto vyžaduje i jiné nástroje. Obecně lze dosahovat pouze tolika různých cílů, kolik k jejich dosahování máme nástrojů.

Na pražském realitním se začíná tvořit bublina. Jak je možné jí vyfouknout?

Je možné ji tlumit a bránit jejímu růstu.

Jakým způsobem?

K tlumení bubliny na realitním trhu by bylo ideální, kdyby ČNB získala ty nástroje, o které teď v Parlamentu žádá.

Nízké úrokové sazby hypoték byly zapříčiněny i intervencemi ČNB proti české koruně. Do jaké míry ovlivnily právě intervence ČNB úrokové sazby?

Měnová politika sazby samozřejmě ovlivnila významně. Ovšem uvolnění měnové bylo potřebné pro reálnou ekonomiku. To je právě ta stabilizace reálné ekonomiky.

ČNB oznámila, že v případě přílišného posilování koruny může zavést i záporné sazby, nyní ve zprávě o inflaci předpokládá růst sazeb ve 3. čtvrtletí 2017. Jaký vývoj úrokových sazeb očekáváte vy s vašimi zkušenostmi bývalého guvernér ČNB?

Stávající kurz, myslím, jejich zvyšování spíše odloží.

Objevily se spekulace, že masivní intervence a nyní opuštění kurzového závazku povedou k přijetí eura v dohledné době. Jak vnímáte tyto spekulace? Je na nich něco pravdy?

Nepochopil jsem, z jaké logiky by tyto spekulace měly vycházet.

Kdy očekáváte přijetí eura?

Přijetí eura v dohledné době, tedy například v této dekádě, neočekávám.

Za jakých okolností by bylo přijetí eura pro českou ekonomiku škodlivé a za jakých pozitivní?

O přínosech lze vézt smysluplnou diskusi, až uvidíme, zda a jakým způsobem si eurozóna vyřeší svůj evidentně nedokonalý institucionální rámec. Což bude nejméně několik let trvat.

Děkuji za rozhovor.

Anketa: Zhorší novela zákona o ČNB dostupnost bydlení?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *