EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Robert Sommer

04. 05. 2017

1 komentář

Kdy nekupovat nemovitost v Praze?

 

Chcete koupit nemovitost v Praze? Před rozhodnutím o koupi je vhodné si položit několik otázek. Je vhodná doba na nákup nemovitosti? Můžete nějakým způsobem ovlivnit cenu?

Loading 


Nemovitost nekupujte v okamžiku, kdy prodávající požaduje nesmyslnou prodejní cenu. Trh s nemovitostmi funguje ve velice jednoduché podobě, řídí se poptávkou a nabídkou. Pokud je na trhu mnoho poptávajících, tak prodávající si mnou ruce, za jaké nesmyslné částky se jim daří prodávat jejich nemovitosti.

Proklepněte si cenu

Prodávajícího se podívá na veřejně dostupnou nabídku nemovitostí ve svém okolí a laicky usoudí, že by se mohla jeho nemovitost prodat za obdobnou cenu, za kterou se nabízí byt např. jeho souseda.
Dnes jsou k dispozici také velice jednoduché nástroje pro určení hrubé výše hodnoty nemovitosti. K těmto informacím se dostanete veřejně, aniž byste museli být profesionálové v realitním oboru. Stačí se řídit objektivním úsudkem. Prodávající tedy zkusí, co trh snese, vloží nemovitost do nabídky za nesmyslnou cenu a čeká.

Kdo na vás vydělává

Vydělá na vás každý, kdo těží z aktuální situace. Přednostně majitelé nemovitostí, dále realitní kanceláře, pokud si přes ní zakupujete nemovitost. A v neposlední řadě na vás vydělává stát, který si bere čtyři procenta na dani z nabytí nemovitosti.

Jak dlouho musíte čekat, než dojde ke stabilizování cen?

Není snadné určovat budoucnost, ale jisté je, že podobná situace tu již jednou byla. Pokud vyloženě nemusíte aktuálně kupovat nemovitost, tak jí v tento okamžik prostě nekupujte.
Přes mediální bublinu je na trhu nemovitostí je dostatek. Počkejte si na okamžik, až se situace stabilizuje. Bydlete prozatím v pronajatých bytech, prodlužte si platnosti nájemních smluv a nenechte se ovlivňovat aktuální nevhodnou situací pro nákup nemovitosti. Kupujte rekreační objekty za Prahou, popř. stavební pozemky za Prahou a postavte si po etapách své vlastní bydlení.

Jak mohu ovlivnit cenu?

Jednoduchým řešením je nemít zájem o nákup nemovitosti. Pokud se tak stane ve větším rozsahu, nebude mít byty kdo kupovat a prodávající budou muset ceny snížit.

REKLAMA

Ceny především

Běžné ceny v Praze jsou například u panelové zástavby od 45 tisíc korun za metr čtvereční, cihla od 55 tisíc korun za metr čtvereční a novostavba od 50 tisíc korun za metr čtvereční.
Další určující aspekty jsou samozřejmě dány konkrétní městskou částí. Například v samotném centru zastoupené Prahou 1 (Hradčany, Malá Strana, Nové Město, Staré Město, Josefov) si může prodávající dovolit nabízet za cenu od 100 tisíc korun za metr čtvereční a více. V těchto lokalitách bydlí movitější obyvatelé, případně investují své prostředky investoři do investičních bytů.
K dispozici je také „vnitřní město“, s cenou kolem 65 až 70 tisíc korun za metr čtvereční jsou to např. Smíchov, Břevnov, Vinohrady, Karlín, Žižkov, Podolí, Bubeneč, Dejvice, Holešovice, Troja, Vršovice, Nusle a podobně.
Naopak „vnější město a městské periferie“ tedy oblasti jako jsou například Jižní Město, Zličín, Modřany, Letňany, Libuš, Lhotka, Černý Most, Košíře, Stodůlky, Šterboholy, Uhřiněves mají své ceny kolem 50 tisíc korun za metr čtvereční. Pokud v uvedených lokalitách uvidíte nabídky bytů za ceny mnohonásobně vyšší, nedoporučuji vám jejich nákup.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Filip Koch

    14 května, 2017

    Zajímalo by mne, na základě jakých zdrojů jste založil své závěry a doporučení? Mluvíte o lživých mediích, ale nepřinášíte žádnou statistiku porovnání v letech. Mluvíte o cenách, ale neuvádíte na jakém základu jste je získal. Hovoříte o pohybu cen nemovitostí v Praze v čase, ale neuvádíte zdroje.
    Vše vypadá, že na základě Vaší logiky, nikterak neověřené, bez relevantních dat, zde vytváříte zavádějící zprávy ve snaze ovlivnit trh. Hypoindex by si měl na tyto typy zveřejňovaných informací dávat větší pozor.

    Odpovědět