Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Kdy nekupovat nemovitost v Praze?

Panelák - bytový dům - bydlení

Robert Sommer

Chcete koupit nemovitost v Praze? Před rozhodnutím o koupi je vhodné si položit několik otázek. Je vhodná doba na nákup nemovitosti? Můžete nějakým způsobem ovlivnit cenu?

Nemovitost nekupujte v okamžiku, kdy prodávající požaduje nesmyslnou prodejní cenu. Trh s nemovitostmi funguje ve velice jednoduché podobě, řídí se poptávkou a nabídkou. Pokud je na trhu mnoho poptávajících, tak prodávající si mnou ruce, za jaké nesmyslné částky se jim daří prodávat jejich nemovitosti.

Proklepněte si cenu

Prodávajícího se podívá na veřejně dostupnou nabídku nemovitostí ve svém okolí a laicky usoudí, že by se mohla jeho nemovitost prodat za obdobnou cenu, za kterou se nabízí byt např. jeho souseda.

Dnes jsou k dispozici také velice jednoduché nástroje pro určení hrubé výše hodnoty nemovitosti. K těmto informacím se dostanete veřejně, aniž byste museli být profesionálové v realitním oboru. Stačí se řídit objektivním úsudkem. Prodávající tedy zkusí, co trh snese, vloží nemovitost do nabídky za nesmyslnou cenu a čeká.

Kdo na vás vydělává

Vydělá na vás každý, kdo těží z aktuální situace. Přednostně majitelé nemovitostí, dále realitní kanceláře, pokud si přes ní zakupujete nemovitost. A v neposlední řadě na vás vydělává stát, který si bere čtyři procenta na dani z nabytí nemovitosti.

Jak dlouho musíte čekat, než dojde ke stabilizování cen?

Není snadné určovat budoucnost, ale jisté je, že podobná situace tu již jednou byla. Pokud vyloženě nemusíte aktuálně kupovat nemovitost, tak jí v tento okamžik prostě nekupujte.

Přes mediální bublinu je na trhu nemovitostí je dostatek. Počkejte si na okamžik, až se situace stabilizuje. Bydlete prozatím v pronajatých bytech, prodlužte si platnosti nájemních smluv a nenechte se ovlivňovat aktuální nevhodnou situací pro nákup nemovitosti. Kupujte rekreační objekty za Prahou, popř. stavební pozemky za Prahou a postavte si po etapách své vlastní bydlení.

Jak mohu ovlivnit cenu?

Jednoduchým řešením je nemít zájem o nákup nemovitosti. Pokud se tak stane ve větším rozsahu, nebude mít byty kdo kupovat a prodávající budou muset ceny snížit.

Ceny především

Běžné ceny v Praze jsou například u panelové zástavby od 45 tisíc korun za metr čtvereční, cihla od 55 tisíc korun za metr čtvereční a novostavba od 50 tisíc korun za metr čtvereční.

Další určující aspekty jsou samozřejmě dány konkrétní městskou částí. Například v samotném centru zastoupené Prahou 1 (Hradčany, Malá Strana, Nové Město, Staré Město, Josefov) si může prodávající dovolit nabízet za cenu od 100 tisíc korun za metr čtvereční a více. V těchto lokalitách bydlí movitější obyvatelé, případně investují své prostředky investoři do investičních bytů.

K dispozici je také „vnitřní město“, s cenou kolem 65 až 70 tisíc korun za metr čtvereční jsou to např. Smíchov, Břevnov, Vinohrady, Karlín, Žižkov, Podolí, Bubeneč, Dejvice, Holešovice, Troja, Vršovice, Nusle a podobně.

Naopak „vnější město a městské periferie“ tedy oblasti jako jsou například Jižní Město, Zličín, Modřany, Letňany, Libuš, Lhotka, Černý Most, Košíře, Stodůlky, Šterboholy, Uhřiněves mají své ceny kolem 50 tisíc korun za metr čtvereční. Pokud v uvedených lokalitách uvidíte nabídky bytů za ceny mnohonásobně vyšší, nedoporučuji vám jejich nákup.

Anketa: Bydlíte v ...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Kdy nekupovat nemovitost v Praze?”

  1. Filip Koch napsal:

    Pravda/Nepravda
    Zajímalo by mne, na základě jakých zdrojů jste založil své závěry a doporučení? Mluvíte o lživých mediích, ale nepřinášíte žádnou statistiku porovnání v letech. Mluvíte o cenách, ale neuvádíte na jakém základu jste je získal. Hovoříte o pohybu cen nemovitostí v Praze v čase, ale neuvádíte zdroje.
    Vše vypadá, že na základě Vaší logiky, nikterak neověřené, bez relevantních dat, zde vytváříte zavádějící zprávy ve snaze ovlivnit trh. Hypoindex by si měl na tyto typy zveřejňovaných informací dávat větší pozor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *