EUR 25.010

USD 23.082

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 23.082

Text: Jana Zámečníková

29. 07. 2016

Neriskujte! Nepůjčujte rodině bez smlouvy

 


 

Na finanční pomoc rodičů se spoléhají dvě třetiny lidí, na kamarády dalších 18 procent a na sourozence 14 procent lidí, kteří chtějí peníze od příbuzných a známých. S žádostí o půjčku nad 10 tisíc korun se ale lidé raději obracejí na banky a finanční instituce. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Od příbuzných si půjčuje 40 procent lidí, sami ale svým příbuzným půjčovat nechtějí. Téměř polovina lidí by nikdy nepůjčila rodině a známým více než pět tisíc korun. „Půjčit si peníze od příbuzných je nejjednodušší varianta. Lidé počítají s tím, že jim v případě potíží rodiče či sourozenci počkají se splátkou a oni se tak nedostanou do problémů. O stejnou motivaci jde v případě půjček od kamarádů,“ říká Michal Kozub, produktový manažer společnosti Home Credit.

Důvěřujte se smlouvou

Důvěra v rodině je sice věc hezká, půjčky mezi příbuznými se ale mohou podepsat na vzájemných vztazích a vést k velkému zklamání. Pětině respondentů se půjčené peníze od rodině nevrátily v plné výši. Ti co půjčují, jsou zodpovědnější, nižší částku vrátila pouze dvacetina Čechů.

Smlouvu o půjčce mezi příbuznými přitom nepodepisuje téměř nikdo. Za dobré slovo si ale nic nekoupíte. „Je milé, že lidé svým příbuzným při půjčování peněz věří. I přesto by si však měli půjčku mezi sebou potvrdit smlouvou. Tím se pouze pojistí pro případ, že dojde k neočekávaným událostem. Je to koneckonců pojistka pro obě strany a vyjasnění pravidel. A jak známo, pořádek dělá přátele,“ vysvětluje Michal Kozub.

Písemná smlouva by měla obsahovat označení smluvních stran včetně adres, výši poskytnuté částky a případné úroky. Nezapomínejte na splatnost půjčky. V neposlední řadě ve smlouvě uveďte údaj, jestli je dluh splatný do určitého data najednou, nebo postupně v několika splátkách.

REKLAMA

Rodina až na posledním místě

Zkušenosti ukazují, že Češi považují za větší závazek splácet půjčky nejprve bankám, pak firmám a rodině až v poslední řadě. Často své závazky vůči rodině berou volněji a nepovažují je ani za dluhy.

Půjčky od rodiny a známých bývají navíc velmi výhodné. Většinou se platí nízké či nulové úroky. Částku, kterou si půjčíte, za nějaký čas vrátíte prakticky ve stejné výši. Příbuzní jsou také velmi benevolentní v otázkách splácení. Dvě třetiny Čechů vidí jako velkou výhodu možnost snadno a rychle měnit splátky.

„Poskytování půjčky mezi příbuznými má určitě své značné výhody. Pokud ale lidé nesplácí včas, věřitelům to může vadit a dochází k neshodám. Půjčka proto může výrazně ovlivnit vztahy v rodině. Před uzavřením dohody by si lidé také měli jasně definovat pravidla, za jakých k půjčce dojde. Ty by potom měli oba dodržovat. Lidé mají často pocit, že žádné podmínky nepotřebují, protože se znají. To je ale chyba, která může ve finále velmi mrzet a ošklivě poznamenat vztahy mezi příbuznými a přáteli,“ upozorňuje Kozub na možné problémy.

Někdy vás ale neochrání ani smlouva. Záludnosti se mohou skrývat například i ve smluvních podmínkách. Smlouvu si proto vždy důkladně a v klidu prostudujte. Nepozornost se může prodražit.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ceny bytů loni vzrostly o silných sedm procent na nový rekord

Ceny všech kategorií nemovitostí v roce 2024 výrazně rostly. Na nový rekord se vyhouply byty, které v posledním loňském čtvrtletí zdražily mezikvartálně o dalších 3,4 procenta, a dokonce tak překonaly předchozí cenové maximum z třetího kvartálu 2022. Za celý loňský rok stouply ceny bytů o celých sedm procent, vyplývá z dat ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 03. 2025

Komentář: Bytový deficit v Praze se nadále prohlubuje

Podle aktuálních dat ČSÚ bylo loni v Praze povoleno celkem 8191 bytů, z toho 6967 v bytových domech. Meziročně jde o výrazný nárůst (+ 43 %), to je však dáno nízkou srovnávací základnou roku 2023. Podstatnější ale je, že se ani loni nepodařilo prolomit 10tisícovou hranici, udávající minimální počet bytů, které hlavní město pro svůj […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2025

Cena starších domů loni vzrostla nejčastěji o 10 procent

Cena starších domků dále roste. Meziroční vývoj založený na datech za 4. kvartál potvrdil jasný rostoucí trend, kdy zdražení dosahovalo nejčastěji hodnot kolem deseti procent. V některých ze zkoumaných měst sice ceny koncem roku dočasně zpomalily v růstu, v průběhu letoška však lze očekávat návrat k růstu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 02. 2025