EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Jana Zámečníková

24. 09. 2018

Nové byty v Praze opět zdražují dvouciferným tempem

 

Tempo růstu cen nových bytů nepolevuje. Po mírném zpomalení na začátku roku, se ceny realizovaných nových bytů v Praze opět vrátily k dvoucifernému růstu. Růst realizovaných cen starších bytů ale brzdí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za druhé čtvrtletí 2018. 


Ještě letos v prvním čtvrtletí byly ceny starších bytů v Praze mnohem více našponované než u novostaveb. Ve druhém čtvrtletí ale došlo k obratu. Ceny nových bytů podle statistik ČSÚ vystřelily ze 129,3 % v prvním čtvrtletí na 139,8 % průměrné cenové úrovně z roku 2010. Ceny starších bytů naopak přibrzdili ze 137 % v prvním čtvrtletí na 134,8 % roku 2010.
Zpomalování cen na trhu starších bytů je patrné i v meziročním srovnání. V loňském roce se realizované ceny starších bytů v Praze dotkly vrcholu ve druhém čtvrtletí, kdy meziročně rostly o 19 %. Ceny ještě do konce roku přes zpomalení pokračovaly ve dvouciferném růstu.
Během prvních třech měsíců letošního roku ale meziroční růst přibrzdil na 8,3 %. Ve druhém čtvrtletí již rostly ceny pouze jednoprocentním tempem. Mezičtvrtletně dokonce poklesly o 1,6 %.
Ve zbytku republiky sice v meziročním srovnání ceny starších bytů také zpomalily z růstu o  9,5 % na 7,1 %. Oproti předchozímu čtvrtletí naopak růst cen zrychlil z 1,9 % na 2,4 %.
Graf 1: Vývoj realizovaných cen starších bytů

Zdroj: ČSÚ

Novostavby zdražují rychleji

Realizované ceny pražských novostaveb vzrostly ve druhém čtvrtletí meziročně o 14,8 procenta. Na vrcholu zatím byly podle údajů ČSÚ o čtvrtletí později než starší byty, tedy ve třetím čtvrtletí loňského roku, kdy v meziročním srovnání rostly o 16,4 procenta.
V posledním čtvrtletí loňského roku rostly realizované ceny nových bytů v Praze stále dvouciferným tempem. Následoval ale útlum v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy ceny zpomalily meziroční růst na 9,7 procenta.
Graf 2: Vývoj realizovaných cen nových bytů v Praze

Zdroj: ČSÚ
ČSÚ tak potvrzuje údaje developerů, podle kterých nové byty pokračovaly ve druhém čtvrtletí ve zdražování. V průměru se podle společné analýzy developerů Central Group, Skanska a Trigema prodávaly nové byty v Praze za 94 tisíc korun za metr čtvereční, co je meziročně o 23,9 procent více.
Za poslední tři roky se průměrná cena prodaných bytů v Praze zvýšila již téměř o 70 procent. I kdyby ve třetím čtvrtletí přišel útlum a ceny bytů by rostly „jen“ jednociferným tempem, průměrná cena prodaného nového bytu by se mohla přehoupnout přes hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Přichází útlum?

Ceny nových bytů rostou především kvůli nedostatečné nabídce. Přestože se nabídka developerů ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o pětinu na 4 350 nových bytů, na uspokojení poptávky to stále nestačí. Praha by podle odborníků potřebovala šest až osm tisíc nových bytů ročně.
Poptávka po nemovitostech navíc ve třetím čtvrtletí zesiluje. Lidé kvůli obavám z chystaného zpřísnění hypoték, které od října připravila Česká národní banka (ČNB), s koupí nemovitostí pospíchají.
Zvýšený zájem potvrzují banky. „S blížící se platností nových pravidel vnímáme rostoucí zájem o hypotéky, o které během srpna oproti červenci vzrostl zájem o téměř třetinu,“ říká Radek Vachulka, manažer hypoték České spořitelny. Kýženého útlumu se tak zřejmě dočkáme pravděpodobně nejdříve v závěru roku.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Hrozí další zdražování bytů, nová výstavba se propadá

Foto: Shutterstock Lidé, kteří spoléhali na to, že s příchodem pandemie začnou klesat ceny nemovitostí, určitě šokuje aktuální vývoj. Situace bude pravděpodobně ještě horší. Propadá se totiž výstavba nových bytů. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu počet dokončených bytů v únoru 2021 meziročně klesl o 15,6 % na pouhých 2570 bytů, přičemž v bytových domech počet dokončených bytů […]

Text: Milan Vodička

08. 04. 2021

kritika nového stavebního zákona

Propad stavebnictví se nezastavil ani letos, v lednu se začalo stavět méně bytů než loni

Foto: Shutterstock České stavebnictví se stále nevzpamatovalo z dlouhodobých omezení způsobených koronavirovou infekcí. Po loňském celoročním propadu pokračovalo ve stejném trendu i první letošní měsíc. Stavební produkce v lednu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla meziročně o 5,2 procenta.

Text: Milan Vodička

15. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.