Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Nové byty v Praze opět zdražují dvouciferným tempem

24.09.2018
úrokové sazby hypoték leden 2020

Jana Zámečníková

Tempo růstu cen nových bytů nepolevuje. Po mírném zpomalení na začátku roku, se ceny realizovaných nových bytů v Praze opět vrátily k dvoucifernému růstu. Růst realizovaných cen starších bytů ale brzdí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za druhé čtvrtletí 2018.

Ještě letos v prvním čtvrtletí byly ceny starších bytů v Praze mnohem více našponované než u novostaveb. Ve druhém čtvrtletí ale došlo k obratu. Ceny nových bytů podle statistik ČSÚ vystřelily ze 129,3 % v prvním čtvrtletí na 139,8 % průměrné cenové úrovně z roku 2010. Ceny starších bytů naopak přibrzdili ze 137 % v prvním čtvrtletí na 134,8 % roku 2010.

Zpomalování cen na trhu starších bytů je patrné i v meziročním srovnání. V loňském roce se realizované ceny starších bytů v Praze dotkly vrcholu ve druhém čtvrtletí, kdy meziročně rostly o 19 %. Ceny ještě do konce roku přes zpomalení pokračovaly ve dvouciferném růstu.

Během prvních třech měsíců letošního roku ale meziroční růst přibrzdil na 8,3 %. Ve druhém čtvrtletí již rostly ceny pouze jednoprocentním tempem. Mezičtvrtletně dokonce poklesly o 1,6 %.

Ve zbytku republiky sice v meziročním srovnání ceny starších bytů také zpomalily z růstu o  9,5 % na 7,1 %. Oproti předchozímu čtvrtletí naopak růst cen zrychlil z 1,9 % na 2,4 %.

Graf 1: Vývoj realizovaných cen starších bytů

Zdroj: ČSÚ

Novostavby zdražují rychleji

Realizované ceny pražských novostaveb vzrostly ve druhém čtvrtletí meziročně o 14,8 procenta. Na vrcholu zatím byly podle údajů ČSÚ o čtvrtletí později než starší byty, tedy ve třetím čtvrtletí loňského roku, kdy v meziročním srovnání rostly o 16,4 procenta.

V posledním čtvrtletí loňského roku rostly realizované ceny nových bytů v Praze stále dvouciferným tempem. Následoval ale útlum v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy ceny zpomalily meziroční růst na 9,7 procenta.

Graf 2: Vývoj realizovaných cen nových bytů v Praze

Zdroj: ČSÚ

ČSÚ tak potvrzuje údaje developerů, podle kterých nové byty pokračovaly ve druhém čtvrtletí ve zdražování. V průměru se podle společné analýzy developerů Central Group, Skanska a Trigema prodávaly nové byty v Praze za 94 tisíc korun za metr čtvereční, co je meziročně o 23,9 procent více.

Za poslední tři roky se průměrná cena prodaných bytů v Praze zvýšila již téměř o 70 procent. I kdyby ve třetím čtvrtletí přišel útlum a ceny bytů by rostly „jen“ jednociferným tempem, průměrná cena prodaného nového bytu by se mohla přehoupnout přes hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Přichází útlum?

Ceny nových bytů rostou především kvůli nedostatečné nabídce. Přestože se nabídka developerů ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o pětinu na 4 350 nových bytů, na uspokojení poptávky to stále nestačí. Praha by podle odborníků potřebovala šest až osm tisíc nových bytů ročně.

Poptávka po nemovitostech navíc ve třetím čtvrtletí zesiluje. Lidé kvůli obavám z chystaného zpřísnění hypoték, které od října připravila Česká národní banka (ČNB), s koupí nemovitostí pospíchají.

Zvýšený zájem potvrzují banky. „S blížící se platností nových pravidel vnímáme rostoucí zájem o hypotéky, o které během srpna oproti červenci vzrostl zájem o téměř třetinu,“ říká Radek Vachulka, manažer hypoték České spořitelny. Kýženého útlumu se tak zřejmě dočkáme pravděpodobně nejdříve v závěru roku.

Anketa: Poklesnou v nejbližší době ceny bytů?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *