EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

Text: Roman Klein

01. 06. 2016

0 komentářů

Nový zákon o úvěru pro spotřebitele: Můžete ušetřit na hypotékách ještě více?

 


 

Počátkem roku začali poslanci projednávat novelizaci zákona o úvěru pro spotřebitele, který nedávno prošel již druhým čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zákona přináší pro všechny, kteří uvažují o hypotéce, dvě velké novinky – zákon z dílny Ministerstva financí ČR počítá s tím, že vždy po roce splácení bude moci klient splatit 20 % hypotéky, a také, že v případě prodeje nemovitosti může klient splatit celý úvěr najednou.

Sněmovní rozpočtový výbor navíc schválil pozměňovací návrh poslance ČSSD Václava Votavy, který umožňuje splatit až 25 % hypotéky. Tuto službu by měly banky umožnit jen za skutečné náklady, respektive banka bude mít nárok účtovat si při předčasném splacení jen jedno procento z předčasně splacené výše hypotéky, maximálně však 50 000 korun. Klient tak ušetří nemalé výdaje za předčasné splacení úvěru. Dnes si přitom banky za předčasné splacení berou až pět procent ze splácené částky za každý započatý rok do konce fixace. Zákon sice ještě není finálně schválen, ale už teď má vliv na ceny hypoték.

„Výhoda čtvrtinového splacení hypotéky bez poplatků není určena pouze pro movité klienty. Lidé mohou získat peníze například z dědictví, které jim umožní jednorázově umořit dluh vůči bance. Díky tomu budou moci splatit hypotéku mnohem dříve,“ zdůvodnil svůj pozměňovací návrh šéf rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).

Banky samozřejmě toto opatření nevítají s nadšením, a proto, aby dostali pod svá křídla co možná nejvíce klientů ještě před schválením příslušné novely zákona, nabízejí nyní úrokové sazby velice výhodné. Tato strategie nahrává všem, kteří přemýšlejí o uzavření hypotéky. Úroková sazba se již během dubna dostala v průměru pod 2 % a v následujícím období se nepředpokládá, že by výrazněji rostla – právě naopak.

Výhody a nevýhody novely zákona

Pokud se klient rozhodne pro uzavření hypotéky před schválením zákona, nejspíše vydělá na nízkém a zajímavém úroku. Nově schválená novela se u staré smlouvy a smlouvy podepsané před schválením zákona projeví až po skončení její fixace – tedy při změně úrokové sazby. Kdo si ale vezme hypotéku až poté, co nový zákon začne platit (nejspíš na podzim tohoto roku), riskuje vyšší úrokovou sazbu, ale ušetří na případném předčasném splacení úvěru.

REKLAMA

Otázkou každého tedy je, aby dobře znal svoje finanční schopnosti a – nejlépe ve spolupráci se svým finančním poradcem – důkladně zvážil jakou strategii ve financování svého bydlení zvolit.

Hlavně nezpanikařit

Nabídka hypoték je nyní velice lákavá, ale zároveň i zrádná. Levné hypotéky zvyšují dostupnost bytů, které si tak mohou pořídit i lidé, kteří by za vyšších sazeb neměli dostatečné příjmy na splácení úvěrů. A právě tito lidé jsou nejvíce ohroženi v případě konce fixace, kdy se mění úroková sazba každé hypoteční smlouvy.

Úrokové sazby na nízkých úrovních, jak je známe dnes, mohou zůstat několik let, ale nikoli věčně. Jakmile sazby vzrostou, zvýší se splátky hypotečních úvěrů a lidé, kteří dnes na hypotéku sotva dosáhnou, se dostanou do potíží se splácením. Pokud by navíc došlo k masivnějšímu růstu objemu nesplácených úvěrů, exekucím a prodejům bytů, cena nemovitostí by pochopitelně ještě klesla.

Pokud tedy chceme na novele zákona vydělat, je nejdůležitější zachovat chladnou hlavu a důkladně zvážit všechny možnosti financování.

REKLAMA

Investice

Přes veškeré prognózy a studie, které popisují současný realitní trh, zůstává pravdou jediné: Aktuální doba přeje hypotečním úvěrům a nabízí řadě lidí možnost pořídit si svoje vlastní bydlení za cenu mnohdy nižší, než je cena nájmu ve srovnatelné lokalitě. Období nejlevnějších nemovitostí je sice již za námi, ale současné hypoteční úvěry poskytují klientům vhodnou příležitost jak vyřešit bytovou potřebu pro sebe a své blízké.

Autor je hypoteční specialista společnosti Fincentrum.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Slovákům těm je tu hej – mohou mít hypotéku za 2 %

Strmý růst úrokových sazeb, který nastartovala Česká národní banka na konci roku 2021, rozevřel nůžky v nabídkách hypoték v Česku a za jeho hranicemi. Zatímco se v ČR podle Fincentrum Hypoindex aktuální hypoteční sazby pohybují okolo 6,2 %, na sousedním Slovensku je možné získat úrok i kolem 2 %. Jsou u nás takové podmínky opravdu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 10. 2022

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.