EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Text: Roman Klein

01. 06. 2016

0 komentářů

Nový zákon o úvěru pro spotřebitele: Můžete ušetřit na hypotékách ještě více?

 


 

Počátkem roku začali poslanci projednávat novelizaci zákona o úvěru pro spotřebitele, který nedávno prošel již druhým čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zákona přináší pro všechny, kteří uvažují o hypotéce, dvě velké novinky – zákon z dílny Ministerstva financí ČR počítá s tím, že vždy po roce splácení bude moci klient splatit 20 % hypotéky, a také, že v případě prodeje nemovitosti může klient splatit celý úvěr najednou.

Sněmovní rozpočtový výbor navíc schválil pozměňovací návrh poslance ČSSD Václava Votavy, který umožňuje splatit až 25 % hypotéky. Tuto službu by měly banky umožnit jen za skutečné náklady, respektive banka bude mít nárok účtovat si při předčasném splacení jen jedno procento z předčasně splacené výše hypotéky, maximálně však 50 000 korun. Klient tak ušetří nemalé výdaje za předčasné splacení úvěru. Dnes si přitom banky za předčasné splacení berou až pět procent ze splácené částky za každý započatý rok do konce fixace. Zákon sice ještě není finálně schválen, ale už teď má vliv na ceny hypoték.

„Výhoda čtvrtinového splacení hypotéky bez poplatků není určena pouze pro movité klienty. Lidé mohou získat peníze například z dědictví, které jim umožní jednorázově umořit dluh vůči bance. Díky tomu budou moci splatit hypotéku mnohem dříve,“ zdůvodnil svůj pozměňovací návrh šéf rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).

Banky samozřejmě toto opatření nevítají s nadšením, a proto, aby dostali pod svá křídla co možná nejvíce klientů ještě před schválením příslušné novely zákona, nabízejí nyní úrokové sazby velice výhodné. Tato strategie nahrává všem, kteří přemýšlejí o uzavření hypotéky. Úroková sazba se již během dubna dostala v průměru pod 2 % a v následujícím období se nepředpokládá, že by výrazněji rostla – právě naopak.

Výhody a nevýhody novely zákona

Pokud se klient rozhodne pro uzavření hypotéky před schválením zákona, nejspíše vydělá na nízkém a zajímavém úroku. Nově schválená novela se u staré smlouvy a smlouvy podepsané před schválením zákona projeví až po skončení její fixace – tedy při změně úrokové sazby. Kdo si ale vezme hypotéku až poté, co nový zákon začne platit (nejspíš na podzim tohoto roku), riskuje vyšší úrokovou sazbu, ale ušetří na případném předčasném splacení úvěru.

REKLAMA

Otázkou každého tedy je, aby dobře znal svoje finanční schopnosti a – nejlépe ve spolupráci se svým finančním poradcem – důkladně zvážil jakou strategii ve financování svého bydlení zvolit.

Hlavně nezpanikařit

Nabídka hypoték je nyní velice lákavá, ale zároveň i zrádná. Levné hypotéky zvyšují dostupnost bytů, které si tak mohou pořídit i lidé, kteří by za vyšších sazeb neměli dostatečné příjmy na splácení úvěrů. A právě tito lidé jsou nejvíce ohroženi v případě konce fixace, kdy se mění úroková sazba každé hypoteční smlouvy.

Úrokové sazby na nízkých úrovních, jak je známe dnes, mohou zůstat několik let, ale nikoli věčně. Jakmile sazby vzrostou, zvýší se splátky hypotečních úvěrů a lidé, kteří dnes na hypotéku sotva dosáhnou, se dostanou do potíží se splácením. Pokud by navíc došlo k masivnějšímu růstu objemu nesplácených úvěrů, exekucím a prodejům bytů, cena nemovitostí by pochopitelně ještě klesla.

Pokud tedy chceme na novele zákona vydělat, je nejdůležitější zachovat chladnou hlavu a důkladně zvážit všechny možnosti financování.

REKLAMA

Investice

Přes veškeré prognózy a studie, které popisují současný realitní trh, zůstává pravdou jediné: Aktuální doba přeje hypotečním úvěrům a nabízí řadě lidí možnost pořídit si svoje vlastní bydlení za cenu mnohdy nižší, než je cena nájmu ve srovnatelné lokalitě. Období nejlevnějších nemovitostí je sice již za námi, ale současné hypoteční úvěry poskytují klientům vhodnou příležitost jak vyřešit bytovou potřebu pro sebe a své blízké.

Autor je hypoteční specialista společnosti Fincentrum.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Swiss Life Hypoindex květen 2024: Úrokové sazby hypoték (ne)překvapivě stagnují, banky vytvářejí „polštář“

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v květnu zanedbatelně klesla z dubnových 5,57 % p. a. na aktuálních 5,52 %. Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu už o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů pouze o půl procentního bodu (podle Swiss Life Hypoindexu). Cesta k levnějším hypotékám, a […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

08. 05. 2024

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *