EUR 23.490

USD 21.598

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.490

USD 21.598

Od kdy se snižuje daňový odpočet úroků z hypotéky?

 

Rok 2020 přinesl řadu daňových změn. Zrušení superhrubé mzdy a menší zdanění práce, zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a také snížení daňového odpočtu úroků z úvěru na bydlení. Od kdy snížení tohoto odpočtu platí a v kterém daňovém přiznání se snížená částka uplatní?

Loading 


Snížení částky daňového odpočtu bylo součástí daňového balíčku, který rušil daň z nabytí nemovitých věcí. Tato byla zrušena jako opatření pro podporu hypotečního trhu po vypuknutí koronavirové epidemie. Vláda se totiž bála, že protiopatření a následná ekonomická krize budou mít negativní dopady na český realitní trh. Zrušení daně z nabytí mělo podpořit poptávku a také snížit náklady na pořízení nové nemovitostí.
Jak se ovšem během letošního roku ukázalo, tak realitní a hypoteční trh rozhodně netrpí krizí či recesí. Hypotéky dokonce šlapou vesele k rekordnímu roku. Daňový balíček byl ale schválen a platí:

  • zrušila se daň z nabytí nemovitosti, tu neplatí kupující, kteří získali nemovitosti už v prosinci 2019,
  • také se snížil limit pro uplatnění daňového odpočtu úroků z hypotéky, a to z 300 000 na 150 000 za rok,
  • zvyšuje se limit pro časový test osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti, a to z vlastnictví nemovitosti 5 let na vlastnictví po 10 let.

Od kdy se snižuje daňový odpočet z hypotéky?

Daňový balíček původně počítal zcela se zrušením daňového odpočtu. Proti se ale postavila opozice, která nakonec těsnou většinou prosadila pouze snížení limitu. Je nutno říct, že snížení daňového odpočtu se navíc dotkne pouze vysokých hypoték, zhruba od 7 milionů a větších. Průměrné české hypotéky se úprava nedotkne a stále bude možné uplatnit na odečtu celou částku zaplacených úroků.
Snížení daňového odpočtu pak platí od 1. ledna 2021. Přičemž platí pouze pro hypotéky sjednané po tomto datu. Hypotéky poskytnuté ještě v roce 2020 můžou uplatnit starý vyšší limit. Snížení limitu se také týká pouze nově sjednaných hypoték. Při refinancování bude možné uplatnit stále limit 300 000 Kč odpočtu.

Jaký limit uplatnit v daňovém přiznání 2021?

V daňovém přiznání za rok 2020 nebo v ročním zúčtování daně za rok 2020 tak můžete stále uplatnit celou částku až do limitu 300 000 Kč. To platí pro staré hypotéky uzavřené před rokem 2020 i pro hypotéky sjednané v letošním roce.
Od příštího roku, tedy pro daňové přiznání a roční zúčtování daně za rok 2021 pak bude platit následující:

  • nově sjednané hypotéky, tedy sjednané v roce 2021, budou moci uplatnit pouze nižší limit odpočtu, tedy 150 000 Kč,
  • hypotéky sjednané před 1. lednem 2021 budou moci stále uplatnit limit 300 000 Kč, stejně jako doposud.

Nejasný je okamžik, kdy se vlastně získání hypotéky počítá. Jde o podpis úvěrové smlouvy, podpis kupní smlouvy nebo až převod práv k nemovitosti v katastru nemovitostí? Zákon hovoří totiž pouze o obstarání bytové potřeby. Generální finanční ředitelství se bude muset k této problematice ještě vyjádřit tak, aby finanční úřady k problematice přistupovaly jednotně.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Úroky z hypotéky

Jak si dát hypotéku do daní?

Úroky z hypotéky si můžete dát jako nezdanitelnou položku do daní z příjmu. Jaké podmínky jsou pro uplatnění hypotéky v daních a kdo si může úroky odečíst z daní.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

06. 03. 2023

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Musíte podat daňové přiznání, když jste loni prodali nemovitost?

Prodej nemovitosti je příjem, který musíte přiznat a zaplatit z něj daň z příjmu. Kromě několika situací, kdy splníte podmínku pro osvobození od daně z příjmu. V takovém případě pak daň z příjmu nejste povinni platit, ale možná máte povinnost prodej ohlásit finančnímu úřadu. Neboli jak a kdy musíte řešit daň z příjmu při prodeji […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

01. 03. 2023

příjem z airbnb

Příjem z AirBnB v daňovém přiznání

U příjmu z pronájmu český daňový systém rozlišuje dvě situace. První je příjem z pronájmu dle §10 zákona o daních z příjmu. Takto můžete danit příjmy z dlouhodobého pronájmu jako fyzická osoba. A druhou situací jsou příjmy z krátkodobého pronájmu (například z AirBnB) dle §7. Ty daníte jako příjmy z jakékoliv jiné samostatně výdělečné činnosti.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *