EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Tisíce žádostí o odklad splátek hypoték brzdí snižování úrokových sazeb

 

Řada českých domácností musí v současné době bojovat s výpadky příjmů. Tato situace je nepříjemná především pro všechny, kteří musí splácet hypotéku a nemají nyní díky nižším příjmům na pravidelné měsíční splátky. Zvládnout nepříznivou finanční situaci pomáhá nový zákon o úvěrovém moratoriu. Ten umožňuje dočasné odložení splátek hypoték. Tuzemské banky v uplynulých měsících zaznamenaly desítky tisíc žádostí o odklad splátek. 

Loading 


Krátce po zavedení přísných opatření proti šíření nového typu koronaviru přišlo ministerstvo financí s novým zákonem o úvěrovém moratoriu. Tento zákon dává možnost odložit si až na půl roku splácení hypotéky. V takzvané ochranné době musíte platit pouze pojištění schopnosti splácet, pokud jste si ho k hypotéce sjednali.

„Úvěrové moratorium nabízí pomoc lidem, na které měla pandemie koronaviru negativní ekonomický dopad a ocitli se ve složité finanční situaci. Konkrétně se jedná například o zaměstnance či podnikatele, kteří zůstali kvůli koronaviru na nemocenské, jsou v karanténě nebo pobírají ošetřovné a nižší příjem do rodinného rozpočtu jim neumožňuje hypotéku splácet,“ říká Veronika Hegrová, obchodní ředitelka Hyponamiru.cz

Odklady splátek brzdí snižování úrokové sazby

Odklady splátek, ale mají i negativní dopad v podobě vyšších hypoték. Fakt, že úroky během odložení splátek vracíte bance až na úplném konci hypotéky (např. za 27 let) nebo při žádosti o refinancování, může být jeden z faktorů, který bankám brání rychleji snižovat úrokové sazby.

„Odklad splátek je pro banku něco jako “vzniklá škoda”, kterou si musí někde kompenzovat. Aktuálně to může být díky nákupu velmi levných zdrojů od České národní banky. Na hypotečním trhu banky zatím umísťují peníze výrazně dráž, než je nyní mohou nakoupit. Tím si mohou nahrazovat období ušlých zisků v době aktuálního odkladu splátek,“ upřesňuje Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz

Odklad splátek můžete využít u všech bank

Zákonnou možnost odložení splátek hypotéky mohou využít u všech bank v České republice jak fyzické osoby, tak firmy. Musí být ovšem splněny dvě základní podmínky. Zaprvé se musí jednat o hypotéku, která byla sjednána před 26. březnem letošního roku, přičemž její samotné čerpání může nastat i po tomto datu. Zadruhé se nesmí jednat o hypotéku, která již byla k 26. březnu letošního roku v prodlení se splácením delším než 30 dnů.

REKLAMA

Vše vyřídíte online

Úmysl využít odklad splátek je potřeba bance oznámit. Stačí vyplnit jednoduchý online formulář na internetových stránkách vaší banky. V oznámení uvedete jméno, příjmení, rodné číslo nebo datum narození a kontaktní údaje, jako je adresa, e-mail a telefon.
Dále si vyberete požadovanou ochrannou dobu a prohlásíte, že k odkladu splátek hypotéky přistupujete z důvodu negativního ekonomického dopadu pandemie na váš rodinný rozpočet. Tento důvod se bance nedokazuje a samotná banka ho ani nijak nezkoumá.
V oznámení také uvádíte, u kterých vašich úvěrů žádáte o odklad splátek. Jedním formulářem totiž můžete v rámci jedné banky požádat nejen o odklad splátek hypotéky, ale rovnou všech spotřebitelských úvěrů.

Odklad je bez poplatků, na úrocích ale zaplatíte více

„Úvěrové moratorium umožňuje odložení splátek hypotéky do konce července, nebo do konce října tohoto roku. První splátka je odložena následující kalendářní měsíc po dni, kdy banka obdrží oznámení o odkladu splátek hypotéky. Pokud jste tedy například informovali banku o odkladu splátek hypotéky už v březnu, první splátka byla odložena v dubnu,“ upřesňuje Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz

Délka splácení hypotéky se následně prodlouží o dobu, po kterou běžel odklad splátek. Počítejte ale s tím, že v důsledku odkladu zaplatíte více na úrocích. Během doby odkladu splátek se totiž dluh dále úročí. Například u hypotéky na 25 let ve výši 2,5 milionu korun s roční úrokovou sazbou 2,35 procenta zaplatíte na úrocích při pětiměsíčním odkladu splátek o více než 24 tisíc korun navíc. Odklad splátek tedy není tak úplně zadarmo, jak se může na první pohled zdát.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

snižování sazeb 2024

Mají české banky prostor pro snížení sazeb?

Bankovní rada ČNB zasedala na začátku května, 2. května 2024. A dle předpokladů snížila klíčové úrokové sazby v ekonomice o půl procentního bodu. 2T repo sazba se tak dostala na 5,25 %. Nová sazba je platná od 3. května.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

30. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *