Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Počet investic do nemovitostí meziročně klesá

Monika Lukešová

V první polovině letošního roku výrazně klesl zájem o investování do nemovitostí. Podle pololetní zprávy společností Colliers International byly letos zaznamenány investiční transakce v hodnotě 201 milionů eur, což je dokonce o 73 procent méně než za stejnou dobu v loňském roce.

Česká národní banka drží úrokové sazby velice nízko, navíc je v červnu snížila na rekordní minimum. Důvodem je slábnoucí ekonomika a mnohá úsporná opatření. Tím pádem by zájem o investice do nemovitostí měl být vyšší. Navíc podle indexu společnosti Golem Finance dostupnost bydlení nikdy nebyla lepší. Zájem o investice do nemovitostí však klesá. Lidé se bojí ekonomické situace jak v České republice, tak ve světě.

Transakce v první polovině roku 2012 představují podobný objem jako v první polovině roku 2010,“ říká Omar Sattar, MRICS, Managing Director, Colliers International Česká republika. „Zajímavé také je, že pět ze sedmi investičních obchodů se týkalo nemovitostí mimo hlavní město.“

Kanceláře jsou v kurzu

Na pražský trh během první poloviny roku 2012 přibylo sedm nových kancelářských budov o celkové ploše 76 100 metrů čtverečních. Podle společnosti Colliers se tak kancelářský trh v Praze rozrostl na 2 860 000 metrů čtverečních.

Ačkoliv byla poptávka investorů dosud poněkud utlumená, věříme, že jejich aktivita se zvýší a že se celkový objem investičních transakcí uzavřených v roce 2012 bude pohybovat kolem 700 milionů eur,“ řekl Omar Sattar. „Očekáváme, že se zvýší aktivita institucionálních investorů, protože v současné době je v jednání řada transakcí týkajících se kancelářských a maloobchodních nemovitostí nejvyšší kategorie, jejichž dokončení se očekává v druhé polovině roku.“
Podle Colliers míra neobsazenosti napříč Prahou pokračovala v poklesu i v 1. pololetí, kdy se snížila z 12 procent na konci roku 2011 na 11,5 procenta. To představuje přes 329 000 metrů čtverečních volných kancelářských prostor na trhu.

Jak investovat do nemovitostí

Pokud se rozhodnete koupit nějakou nemovitost s vidinou zisku, zjistěte si o objektu maximum informací. Sledujte například územní změny, vývoj cen nemovitostí nebo nabídky realitních kanceláří.

Vhodnou nemovitost k investici můžete najít například i na různých dražbách a v exekucích. Nabídku aktuálně dražených nemovitostí najdete například na stránkách Centralniadresa.cz, které provozuje Česká pošta.

V případě, že se rozhodnete investovat do nemovitosti, vyberte si spíše menší byt. Nejdůležitější pro vás totiž je poměr kupní ceny a příjmu. Ve srovnání s velkým bytem je výnos z pronájmu vyšší, tím pádem investice výhodnější.

Další možností jsou nemovitostní fondy. Takové investice nabízejí stabilní výnos, který generují pronájmy a případný růst hodnoty nemovitostí. „Kolektivní investování do nemovitostí představuje mimo jiné vhodný doplněk diverzifikace portfolia. Vývoj hodnoty nemovitostí totiž obvykle nekopíruje standardní ekonomické cykly, a proto se jedná o aktiva velmi málo závislá na vývoji akciových a dluhopisových trhů,“ vysvětlil Jiří Slezák ze společnosti Reality Investing. 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *