EUR 25.260

USD 23.406

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.260

USD 23.406

Jak se zachovat při neschopnosti splácet hypotéku?

 

Život přináší mnohé nečekané situace a může se stát, že najednou kdokoliv nebude moci splácet svůj úvěr. Hypotéka je úvěr, který člověk splácí řadu let. V takovém časovém horizontu nelze předpokládat, dlouhodobou nemoc, ztrátu zaměstnání nebo například rozvod. Ale i v takových nepříjemných chvílích jsou možnosti, které pomohou řešit problémy se splácením hypotéky.

Loading



 

„Klient by neměl jít na hraniční možnosti výše věru a svých příjmů. V případě ponechání rezervy v měsíčních příjmech, pak nehrozí úplná ztráta schopnosti splácet závazky. I při čerpání úvěru by se měl klient snažit mít finanční rezervu. V případě výpadku příjmů tato rezerva dobře poslouží.  Důležité je o situaci informovat svého hypotečního poradce nebo bankéře. Ať už se jedná o neschopnost splácet díky nemoci, ztráty zaměstnání, rozvodu nebo například úmrtí partnera. Důležitá je otevřená komunikaci mezi klientem a bankou,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z hyponamiru.cz.

Jaké mohou být důsledky, pokud nesplácím včas?

Pokud včas neposíláte splátku, může se stát, že poběží úroky z prodlení. Tyto úroky běží, i pokud splátku například rozdělíte. Krajní možností je, že banka nemovitost nabídne do dražby, aby formou prodeje získala peníze na umoření dluhu. Toto následuje, pokud klient dlouhodobě neplní závazky. Nejlepší je se ihned spojit s hypotečním poradcem nebo bankéřem a řešit konkrétní nastalou situaci.
Banka neschopnost splácet řeší odkladem splátek nebo prodloužením konečné doby splatnosti hypotéky. Postup závisí na předchozí platební historii a bezproblémové komunikaci s bankou. Ve většině případů je takové řešení oboustranně výhodné, protože klientovi pomůže ustálit finanční situaci a vrátit se k bezproblémovému splácení.

Jak situaci můžeme řešit sami?

„Ať už se z jakéhokoli důvodu rozhodnete nemovitost prodat a z hypotéky se tak vyvázat, můžete tak učinit v případě, že dům nebo byt není právně zatížen (například exekucí nebo insolvenční řízení). Z peněz z prodeje můžete uhradit dluh. Po úhradě banka zruší zástavní právo na nemovitost,“ upřesňuje Veronika Hegrová z hyponamiru.cz.

Pokud by se banka rozhodla přistoupit ke zpeněžení nemovitosti, pokryje těmito financemi klientův dluh. Taková řešení přichází na řadu jako poslední možnost, kdy klient nesplácí a na nemovitost je uvalena například exekuce. Podmínky takového postupu jsou pak vždycky individuální a podléhají soudnímu rozhodnutí.

REKLAMA

Rozvod a hypotéka

Velmi komplikovaná situace může nastat s hypotékou při rozvodech. Pokud chce jeden z manželů z hypotéky vyvázat a druhý ji bude nadále splácet, bance doložíte následující podklady:

  • rozsudek o rozvodu s doložkou nabytí právní moci,
  • dohodu o vypořádání společného jmění manželů,
  • doklady prokazující příjem osob, kterých se úvěr bude nadále týkat,
  • měsíční výdaje osob, kterých se bude úvěr nadále týkat,
  • doklad o převodu nemovitosti,
  • nabývací titul (kupní smlouva, darovací smlouva atd.),
  • kopii smlouvy o účtu a případné nové číslo účtu, ze kterého bude odcházet plnění,
  • vyvázání banka provede vyhotovením Dodatku ke smlouvě o úvěru.

Další možností je refinancování, v rámci kterého se dluh převede k jiné bance. Žadatelem už je jen jeden z manželů, tím se druhý vyváže.

Když si chci nemovitost nechat a vyplatit partnera

„Může nastat situace, kdy jeden z manželů bude chtít druhého vyplatit a na danou nemovitost si vezme hypotéku. V takovém případě je nutné předložit rozsudek o rozvodu s doložkou nabytí právní moci a Dohodu o vypořádání již zaniklého společného jmění manželů,“ uzavírá finanční specialistka Veronika Hegrová.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

zvýšení splátek při refinancování

Jak je možné řešit výrazné zvýšení splátek při refinancování?

Pokud jste během posledního roku museli refinancovat svou hypotéku, tak vás nejspíše nemile překvapilo zvýšení měsíčních splátek. Během jednoho roku totiž vyrostla průměrná úroková sazba na trhu z 2,67 % (srpen 2021) na 6,28 % v srpnu 2022 (Fincentrum Hypoindex). Pokud jste refinancovali před rokem, tak změna splátek byla možná minimální. Pokud refinancujete právě teď, […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

29. 08. 2022

Jak ČNB odhaduje nadhodnocené ceny nemovitostí

Odložit, či neodložit, když nemůžete splácet?

foto: Shutterstock Odložení splátek se zdá jako dobrý nápad v okamžiku, kdy se dostanete do finančních potíží a nedokážete splácet hypotéku či jiný úvěr. Banky nabídly díky vládnímu moratoriu plošné odložení splátek už během první vlny koronavirové pandemie loni na jaře. A nějakou formu odložení splátek hypoték vám může vaše banka nabídnout i dnes, bez […]

Text: Hana Bartušková

31. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Kamila

    11 ledna, 2021

    Dobry den, rada bych se zeptala, zda v pripade, kdy nebudu schopna splacet hypoteku a budu napriklad nucena nemovitost prodat, je velka pravdepodobnost, ze tim splatim hypotecni dluh cely, bez toho, aniz by mi jeste nejaky nedoplatek zbyl? Budu na nule?Nebo se vse odvyji od toho, za kolik se nemovitost proda a diky tomu budu muset napriklad jeste nadale mesicne neco platit?Dekuji

    Odpovědět