EUR 24.920

USD 22.030

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.80 %

EUR 24.920

USD 22.030

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2023

Poptávka po nájemním bydlení roste, cena už pomaleji

 

Nájemné ve většině lokalit v rámci Prahy v posledních šesti měsících nadále rostlo. Průměrně o pět procent, nejvýznamnější nárůsty byly na Praze 8, Praze 6 ale také Praze 7. Vyplývá z aktuální analýzy společnosti Knight Frank.

Loading



 

Tempo růstu se v posledním roce zpomaluje. Nicméně nadále lze očekávat výrazný nárůst poptávky po nájemním bydlení s ohledem na nízkou dostupnost vlastnického bydlení. Institucionální nájmy budou příčinou rostoucího rozdílu v cenách pronájmu starších bytů oproti novým, často plně vybaveným nájemním projektům s nízkou energetickou náročností, které navíc poskytují různé druhy služeb.

Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

Nájemní bydlení si drží stále velmi atraktivní pozici v rámci residenčního trhu. Očekávaná míra výnosnosti BTR (bulit to rent) projektů ze strany investorů zůstává relativně stabilní. Nárůst počtu projektů je pozvolný, neboť se stále jedná o poměrně nový specifický investiční produkt, ke kterému je nutné přistupovat obezřetně s ohledem na dlouhodobý investiční horizont a související udržitelnost poptávky.

„Aktuálně trh zaznamenal mírné snížení obsazenosti u BTR projektů, které je způsobeno dokončením doposud největšího nájemního projektu v Praze, a to AFI Home Kolbenova s 313 bytovými jednotkami a zahájení předpronájmu u projektu Mozaika Holešovice se 178 bytovými jednotkami. Toto snížení však vzhledem k přetrvávající značné poptávce považujeme za dočasné,“ uvedla Kateřina Poláková, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí v Knight Frank.

Také průměrné nájemné u BTR projektů nepatrně kleslo, neboť se jedná o poptávkové nájemné vycházející z aktuální nabídky na trhu, která je v současné době tvořena převážně novými jednotkami mimo centrální lokality. Nicméně u stávajících BTR projektů v zavedených lokalitách lze evidovat stabilní někdy dokonce i rostoucí výši nájemného.

REKLAMA

V nadcházejícím období budou dokončeny projekty Vysočanský mlýn na Praze 9 a Lihovar Střížkov na Praze 5.

Institucionální nájmy budou příčinou rostoucího rozdílu v cenách pronájmu starších bytů oproti novým, často plně vybaveným nájemním projektům s nízkou energetickou náročností, které navíc poskytují různé druhy služeb. Jednotlivé nájemní projekty se liší svým zaměřením na různé cílové skupiny, kdy na jedné straně je poskytování cenově dostupného bydlení pro potřebné profese a na straně druhé nabídka luxusního bydlení spojeného s extra službami.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Tomáš Kašpar: K dostupnosti bydlení přispěje i větší ochrana pronajímatelů

Nájemní bydlení u nás v poslední době zažívá renesanci. Jedná se o logický důsledek růstu cen nemovitostí a vysokých úrokových sazeb hypoték. Ne vše je ale růžové. Na aktuální vývoj legislativy, ale i problémy s neplatiči, jsme se zeptali viceprezidenta Asociace nájemního bydlení Tomáše Kašpara.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Asociace nájemního bydlení

29. 05. 2025

Špatné zprávy z Prahy pokračují – nájmy i ceny výrazně rostly

Nájemní i prodejní ceny starších bytů střední velikosti v celé Praze i v jejích všech deseti obvodech meziročně podražily. Vyplývá to z analýzy portálu Sreality.cz. V prvním čtvrtletí roku 2025 jste mohli byt v Praze koupit o 16 % dráže než ve stejném období předchozího roku. Za pronájem bytu jste zaplatili zhruba o desetinu více.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 05. 2025