Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Pozor na nástrahy vánočních nákupů

15.12.2017

Monika Lukešová

Zadlužit se na Vánoce je čím dál tím jednodušší. Dluhům a problémům se splácením nahrává virtuální prostředí. Vstát z gauče a dojít do obchodu nemusíte ani kvůli jídlu, ani kvůli vánočním dárkům. Jenže virtuální placení má i své nevýhody. Když člověk opravdu musí vytáhnout peněženku, vyndat bankovky a zaplatit, více si uvědomuje hodnotu peněz.

Říká se, že peníze jsou kulaté, takže se rychle rozkutálí. O těch virtuálních to paradoxně platí dvojnásob. Při placení v obchodě nemusíte ani kartu vyndavat z peněženky.

Při shánění těch nejlepších dárků je jednoduché zapomenout, že každá platba kreditní kartou může být cesta k finančním problémům. U kreditní karty je výhodou tak zvané bezúročné období, které začne ve chvíli, kdy kartou zaplatíte, a končí (dle banky) například až za 50 dní. Pak už naskakuje sjednaný úrok.

Sjednáte-li si kontokorent k debetní kartě, s bezúročným obdobím nepočítejte. Dluh se začne úročit okamžitě. Jestli si nutně potřebujete půjčit, zvolte nabídku s co nejdelším bezúročným obdobím, ale také s nízkým RPSN (roční procentní sazbou nákladů).

Stačí kliknout a je zaplaceno

I placení přes internet je čím dál tím jednodušší, což má svou světlou i stinnou stránku. Už v podstatě ani nemusíte zadávat platební údaje. Stačí jednou v daném internetovém obchodě zaplatit a dovolit zapamatování platebních informací. Na tohle jsou zrádné aplikace zprostředkující nákup například přes Wish, nebo Alliexpress. Při opakovaném nákupu můžete jen klikat na zboží a košík máte plný během pár minut, pak dáte zaplatit a je to. Panice propadnete až při zevrubném prozkoumání bankovního účtu.

Narůstajícím účtům za vánoční dárky také nahrávají „delší“ Vánoce. Každý rok obchodníci začínají dříve s vánoční výzdobou, nabídkou na super levné a úžasné dárky a ty nejlahodnější sladkosti. Těsně před Vánoci pak i lidé s dávno nakoupenými dárky podlehnou vánočnímu davovému šílenství a ještě něco dokupují.

„Již od začátku října evidujeme čtvrtinový nárůst žádostí o půjčku oproti jiným částem roku,“ uvádí marketingová ředitelka společnosti Profi Credit Dana Soukeníková. Češi prý rádi nakupují dárky v předstihu, aby se vyhnuli stresu spojenému s předvánočním shonem. Zejména kamenné prodejny vycházejí svým zákazníkům vstříc a svoji vánoční nabídku představují obvykle již na počátku října.

Voucher je fajn dárek, ale není toho málo?

V posledních letech jsou v kurzu dárkové vouchery, ať už ze slevových portálů nebo do různých obchodů. Vouchery jsou super dárek, ale člověku se zdá, že je toho málo. I když papír v obálce s víkendovým pobytem vyšel třeba na čtyři tisíce korun, minimálně nějakou kosmetiku k tomu většina lidí ještě dokoupí.

Zadlužit se kvůli Vánocům se nevyplácí

„Když na to nemám, tak to nekoupím.“ Tímhle heslem se někteří ale neřídí a stále si na vánoční dárky půjčují peníze. To se ale často nevyplácí. Kvůli chvilkové radosti si lidé zkazí i několik následujících měsíců, nebo dokonce i let. Přitom je cesta k hezkým Vánocům relativně jednoduchá. Stačí si co nejdřív udělat seznam dárků, potřebného svátečního jídla a „důležité“ vánoční výzdoby. Pak si vytvořit rozpočet na určité kategorie a toho se držet. Ušetřit se dá například na výzdobě, kterou už většina z nás má dávno ve sklepě, nebo se dá s nízkými náklady vytvořit.

Největší položkou v rodinném vánočním rozpočtu tvoří dárky. I tady se dá ušetřit již zmíněným seznamem. Mnozí nemají problém koupit dárek v září a zapomenout ho na dně skříně. Stejně tak slouží i virtuální skříň, respektive email. Není těžké v záplavě vánočních emailů pak zapomenout voucher vytisknout a dát pod stromeček. Pak sleva propadne a jste bez dárku i bez peněz.

Vánoce nejsou ale jen o dárcích. Důležité je, aby se rodina sešla. A jestli pod stromečkem bude o pět dárků méně a vy budete v klidu bez dalších dluhů, je jistě mnohem podstatnější.

Anketa: Líbí se vám grafická podoba serveru Hypoindex.cz?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Pozor na nástrahy vánočních nákupů”

  1. Dalibor napsal:

    Nákup
    Nástrahy jsou na internetu celoročně, nejen o Vánocích. Proto je dobré, při nákupu na internetu být opatrní. Já nakupuji jen z mnou, nebo kamarády, ověřených stránek, abych zbytečně nepřišel o peníze. Naposled jsem kupoval přes internet z https://www.florea.cz/produkty/rezane-ruze-1 přítelkyni růže k Valentýnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *