EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Realitní šmejdi jásají, poctiví makléři pláčí

 

Realitní zákon, který měl provést čistku mezi realitními zprostředkovateli, je opět v nedohlednu. Vyhlídky na lepší realitní zítřky nedávno zarazila legislativní rada vlády, která projednávání nového zákona přerušila. Realitní trh se tak zřejmě ani letos nedočká nastavení základních pravidel pro realitní makléře.

Loading 


„Je velkou škodou, že úsilí a čas, které nejdříve věnoval přípravě zákona Hospodářský výbor PS ČR, posléze ministerstvo pro místní rozvoj a odborníci z dalších ministerstev a institucí přišel nazmar,“ uvedl Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR (ARK), která se jako jediné profesní sdružení (v rámci pracovní komise na MMR) na přípravě realitního zákona podílela.
Česko se realitními zprostředkovateli jen hemží. Podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj jich je zhruba 15 300. V přepočtu na obyvatele má Česko dokonce nejvíce realitních makléřů z celé Evropské unie. Zákon o realitním zprostředkování měl jejich počet zredukovat a nastolit na realitním trhu dlouho očekávaný pořádek.

Solidní realitky změnu vítají

„Je evidentní, že všichni slušní podnikatelé v realitách nyní mohou litovat, že naděje, kterou pro ně a pro jejich klienty norma slibovala ve formě zlepšení jména profese a hlavně srovnání nerovných podmínek, nebude. Naopak, podvodníci, „realitní šmejdi“ a pseudorealitní kanceláře, jásají. Právě jejich praktiky měl zákon eliminovat,“ uvedl Robert Hanzl, generální ředitel Next Reality a člen asociační rady ARK.
Realitní činnost může v současné době vykonávat každý pouze na základě živnosti volné. Hlavním problémem jsou proto tzv. realitní paraziti. „Jim současná situace velmi vyhovuje. Podkopávají jméno realitních kanceláří obecně. Staví svoje kampaně na tom, že je v pořádku, když klient prodává mimo kancelář, nemusí platit provize nebo svoje služby nabízí za minimální poplatek s tím, že následné služby mu samozřejmě zpoplatní. Takže se vlastně chovají jako realitní kanceláře jen s tím rozdílem, že za nic neodpovídají a klient nemá šanci žádného dovolání,“ dodává Rober Hanzl.
Na trhu se vyskytuje i řada realitních zprostředkovatelů, kteří si realitním zprostředkováním pouze přivydělávají tzv. garážové realitky. Jejich realitní nabídky se tváří jakou soukromé inzeráty, následné provize pak nikde nevykazují a daně z nich samozřejmě neodvádějí. Je zjevné, že realitní trh potřebuje pročistit.

Nová pravidla pro realitní makléře

Realitní trh čeká na realitní zákon již 25 let. Navrhovaná podoba zákona měla konečně nastavit pravidla pro vstup realitních makléřů do odvětví či pro výkon a rozsah jejich činností. Zásadní změnu měla přinést změna živnosti volné na vázanou. Realitním makléřem by se v takovém případě mohl stát pouze člověk s vysokoškolským právnickým či ekonomickým vzděláním. Vzdělání by podle nového zákona mohlo být nahrazeno praxí, případně vykonáním zkoušky odborné způsobilosti. Seznam odborně způsobilých osob by mělo být veřejně dostupné na internetových stránkách MMR.
Novou podobu by měla dostat i smlouva o realitním zprostředkování, která upravuje vztahy kupujícího a realitní kanceláře. Ve smlouvě bude muset být povinně uvedena nabídková kupní cena nemovitosti či cena nájmu, výše provize realitní kanceláře a její splatnost či informace o závadách váznoucích na nemovitosti.
Každý realitní makléř by navíc měl mít pojištění profesní odpovědnosti, a to na každou pojistnou událost minimálně ve výši tří milionů korun. Pojištění se ovšem nevztahuje na zpronevěru či úpadek realitní kanceláře, ale pokrývá pouze náklady na škodu způsobenou při odborné činnosti realitního zprostředkovatele.

Realitního zákona se letos nedočkáme

Čistky realitního trhu se zřejmě po dlouhých letech nedočkáme ani letos. Vzhledem k tomu, že byl vládní návrh zákona o realitním zprostředkování znovu vrácen k přepracování, ARK neočekává, že by se zákon mohl ještě v tomto volebním období dostat k projednání v Poslanecké sněmovně.
Podle provozního ředitele Fincentrum Reality Martina Fojtíka nejsou velké šance ani po volbách: „I když ministerstvo pro místní rozvoj prohlašuje, že chce zákon schválit ještě letos, jsem na to zvědavý, protože s novou sněmovnou po volbách by celý návrh spadl do koše.
Stejného názoru je i výkonný ředitel společnosti Reality IQ Ondřej Mašín: „Jen si vzpomeňte na příklad, jak to bylo s daní z převodu, která se už dnes nazývá daní z nabytí nemovitostí. Vláda nejprve v lednu 2014 spustila přejmenování daně z převodu na daň z nabytí, ale nic se nezměnilo. Poté v říjnu 2015 schválila návrh ministerstva financí, na jehož základě měla od 1. 4. 2016 vlastníkům nemovitostí odpadnout povinnost platit daň za jejich prodej. Potom se start odložil na prvního července a nakonec začal zákon platit až od října 2016. Velmi podobně se to bude táhnout s realitním zákonem.“

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Průzkum: Více než polovina nemovitostí nemá dostatečné pojištění

V průzkumu společnosti FinGO, který reprezentoval více než 3000 klientů z celé České republiky, se ukázalo, že více než polovina (53,5 %) smluv na pojištění nemovitosti, které klienti v minulosti uzavřeli, je v současné době podpojištěna. K tomu dochází nejen u hlavních budov, ale také u vedlejších staveb, jako jsou pergoly, garáže nebo zahradní domky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Tomáš Prčík

  21 března, 2017

  Zdravím Vás, já teda moc nesouhlasím s tím, že „realitní makléři pláčí.“ Celou svoji kariéru jsem působil ve vysoce konkurenčních trzích: zprostředkování hypoték a v realitách. Podle mě není pravda, že je v zájmu dobrých makléřů vyhnat z trhu ty špatné. Pro nás špatní realitní makléři nikdy nebyli konkurence – proti nim je snadné se vymezit. Naopak: pokud vezmu v úvahu zkušenosti z regulace hypoték, tak se stalo to, že byli dobří makléři jenom zavaleni novou administrativou. A mají ještě těžší trh: protože na trhu opravdu zbyli jenom ti lepší. Takže jim to nijak nepomohlo. Lze se domnívat, že v realitách bude vývoj podobný: zase jenom povinné pojištění, papíry, a nic z toho.

  Odpovědět

 • Petr

  3 června, 2018

  Ano broblém nejsou špatní realitní makléři, ale špatné realitní stítě…

  Odpovědět