EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

Text: Monika Lukešová

12. 12. 2018

0 komentářů

Realitní trh 2019: Nejlepší rok na prodej nemovitosti klepe na dveře

 

Letošní rok 2018 se pomalu chýlí ke konci a je čas zjistit, jak se podle odborníků bude vyvíjet realitní trh v příštím roce. Ceny nemovitostí však strmý pád nejspíš nečeká, takže pokud chcete prodat nemovitost, podle odborníků bude rok 2019 tím nejlepším rokem pro tuto transakci. 


Pád cen nemovitostí nás v příštím roce velmi pravděpodobně nečeká. „Stále platí, že ceny nemovitostí jsou závislé zejména na vývoji ekonomiky. Pokud prožíváme ekonomický růst, existuje nízká nezaměstnanost, rostou platy, firmy hlásí vysoké zisky, obecně převládá pozitivní finanční nálada, pak lidé nakupují nemovitosti a jsou ochotni za ně platit vysokou cenu. Na druhé straně není příliš mnoho motivovaných prodávajících, kteří by nutně potřebovali prodat rychle,“ říká Daniel Kotula, majitel RE/MAX City.
Rok 2019 bude ideální pro prodej nemovitosti. Vyšších cen bytů, či domů se nejspíš až na výjimky po nějakou dobu nedočkáme. Hypotéky budou však nadále relativně levné.  „Vzhledem k inflaci zůstanou hypotéky stále velmi levné. Zásadní vliv bude mít především požadavek bank na vlastní zdroje a snižování odhadované ceny bankou pro účely zástavy. Pokud se nic dramatického v dohledu neukáže, dá se předpokládat, že na vrcholu cen budeme ještě nějakou dobu. Klidně celý rok 2018 nebo i v dalších letech,“ vysvětluje Tomáš Fráňa z RE/MAX Pro.

Drama se konat nebude, ale úroky vzrostou

Dramatické výkyvy v cenách nemovitostí se nejspíš konat nebudou. „Již nyní ceny nemovitostí nerostou, spíše stagnují a myslím si, že příští rok dojde k malému poklesu cen. Nicméně se to bude velmi odvíjet od lokality a segmentu nemovitostí,“ doplňuje Jiří  z ERA Reality.
Hypotéky v poslední době rychle zdražují a vypadá to, že úroky u hypotečních úvěrů nejspíš ještě vzrostou. Hypotéky však vzhledem k historickým datům zas tak drahé nejsou. Příští rok se nejspíš úroky budou pohybovat kolem tří procent a zlevnění úvěrů na bydlení se nejspíš nedočkáme. Tím pádem pravděpodobně poklesne i zájem o hypotéky a lidé budou spíše budou vyhledávat nájemní bydlení.
Lze očekávat změnu postoje obyvatelstva k nájemnímu bydlení, které se v důsledku situace na realitním trhu stane atraktivnějším,“ potvrzuje Peter Noack, jednatel společnosti Zeitgeist Asset Management.

V kurzu bude i Airbnb

Podle odborníků bude stále zájem o menší byty, konkrétně o dispozicích 1+kk a 2+kk, ale i o krátkodobé pronájmy. „V Praze se na trh v poslední době dostává poměrně dost nemovitostí z krátkodobých pronájmů. Pokud to bude pokračovat a Praha opravdu příští rok bude vyhláškou regulovat krátkodobé pronájmy. Mohlo by to být zajímavé. Mluvíme opravdu o tisících nemovitostech. Obecně si nemyslím, že by se během jednoho roku radikálně změnilo chování kupujících nebo nájemníků proto nevidím žádný nový začínající trend,“ dodává Jiří Rájek.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Zájem o hypotéky prudce padá

Objem poskytnutých hypoték v letošním červenci meziročně výrazně poklesl, a to téměř o tři čtvrtiny. Zatímco před rokem atakovaly hranici 40 miliard korun, letos v prvním prázdninovém měsíci dosáhly objemu 11,9 miliardy korun. Ačkoli červencová čísla bývají obvykle slabší, intenzita propadu v letošním roce je výrazná. Ve srovnání s červencem předminulého roku je objem nižší […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 08. 2022

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.