Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Realitní trh zažívá renesanci

Petr Zámečník

Realitní krize končí. Vyplývá to z dat prodejů nových bytů i výsledků realitních kanceláří. Lidé začali opět prodávat a kupovat byty.

Kupující poznali, že období nejistoty spojené s hospodářskou recesí a hrozbou nezaměstnanosti je za námi a že větší poklesy cen již čekat zřejmě nemohou. Prodávající si tak oddechly a byť se slevou začali prodávat. Mazivem pro skřípající kola realitního trhu jsou nejlevnější hypotéky v historii České republiky. A tak se realitní trh začal konečně hýbat.

„Objem prodaných nemovitostí oproti loňským třem čtvrtletím je skvělý. Zatímco loni jsme touto dobou měli prodaných 10 822 nemovitostí, letos to je za stejné období celých 11 762. Růstová tendence je tedy evidentní,“ hodnotí situaci své společnosti Miroslav Jonáš, místopředseda představenstva a obchodní ředitel M&M reality. Nutno podotknout, že podle M&M reality krize skončila již před dvěma lety

Rostou ovšem i prodeje bytů z developerských projektů. Jen v Praze bylo za první tři čtvrtletí letošního roku prodáno 2 581 bytů, což představuje sice mírný, ale přesto meziroční nárůst o 3,6 %. Nejvíce na vzestupu je přitom Praha 10, kde developeři rozpoutali cenovou válku.

„Praha 10 se díky loňským a letošním nabídkám developerů stává centrem levného bydlení v metropoli, takže logicky dochází i k přesunu zákaznických preferencí stejným směrem,“ uvádí k rostoucímu zájmu o tuto lokalitu Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Co stojí za oživením realitního trhu

Čas.

Čas je hlavním faktorem, který ukončil realitní krizi projevující se zamrznutím realitního trhu, kdy prodávající neprodávali a kupující nekupovali. Obě strany realitní transakce mohou prodej/nákup nemovitosti odložit. Pokud ale skutečně chtějí prodat/koupit byt či rodinný dům, dříve či později tak učiní.

Realitní krize začala v roce 2008 souběžně s pádem banky Lehman Brothers a s tím spojenou celosvětovou nejistotou. Letos jsme „oslavili“ čtvrté výročí „narození“ krize, a to je dostatečná doba na zvyknutí si na novou realitu.

Úrokové sazby hypoték.

Úrokové sazby hypoték jsou na svých historických minimech. Přitom i nadále padají. Včera oznámila další snížení sazeb další banka, zítra pravděpodobně oznámíme v rámci sledování Fincentrum Hypoindexu nový rekord.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů dosáhly svého maxima v srpnu 2008. Se začátkem krize se sice zvýšily rizikové marže bank, ale byly kompenzovány snižováním úrokových sazeb a zvyšováním likvidity centrální bankou, díky čemuž sazby stagnovaly do konce roku 2009. Pak začal pokles, který si vzal oddechovou pauzu v první polovině roku 2011 a následně v první polovině roku 2012.

Období sazeb pod 4 % trvá již od září 2011. Navíc od prosince 2011 se pohybují poblíž hranice 3,5 %, kterou možná zítra dokonce prorazí. To je dost dlouho dost nízko na to, aby lidé začali uvažovat o půjčce. A nemovitost? Ta se již najde…

Pokles cen nemovitostí.

Ceny nemovitostí klesly. Krátce po začátku krize se ceny bytů příliš nepohnuly. Mezi roky 2008 a 2010 podle informací z přiznání k dani z převodu nemovitostí pouze o necelých 10 %. Ceny rodinných domů dokonce o 7 % vzrostly[1]. Ovšem při pohledu do nabídky developerů i na realitní inzerci lze usuzovat, že v uplynulých necelých dvou letech ceny dále padaly.

Kupující si zároveň jsou vědomi vzrůstající konkurence. Zatímco před dvěma lety stačilo počkat a prodávající sám oslovil potenciální zájemce s nabídkou slevy, dnes zejména v lukrativních lokalitách přibývá zájemců, kteří chtějí danou nemovitost koupit.

Ceny nemovitostí… klesnou ještě?

Vývoj cen nemovitostí závisí na nabídce a poptávce, které jsou ovlivněny i makroekonomickou situací. Ta se zdá se začíná pomalu zlepšovat, což by mohlo nahrávat růstu cen. Jsou ovšem nezanedbatelná rizika číhající za hranicemi České republiky, které mohou křehké oživení rozbít.

Spíše růstu cen nemovitostí nahrává též uvolněná měnová politika České národní banky, která zvyšuje množství peněz v oběhu. Nemovitost jakožto reálné aktivum je odolné vůči inflaci, a tudíž pokud by snahy o oživení ekonomiky vedené centrální bankou přispěly k růstu cenové hladiny, projevilo by se to na zvýšení (nominálních) cen i v oblasti realit.

Nemovitosti, které nestihly upravit své ceny směrem dolů v období 4 let po krizi, tak pravděpodobně nyní již také neučiní. Další pokles, pokud by se dostavil, bude pravděpodobně spíše kosmetického rázu a nebude mít delší trvání.

Anketa: Nastává již oživení realitního trhu?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

5 komentářů k článku “Realitní trh zažívá renesanci”

 1. Jens napsal:

  Dřív se tady běžně diskutovalo,

  tyhle reklamní žvásty způsobily, že hypoindex svou ubohostí spadl až na dno a nikdo sem nechodí

  1. Radek napsal:

   Re: Dřív se tady běžně diskutovalo,

   Koukám, že ani vy jste tu nikdy nebyl, že ;-)

 2. pf napsal:

  Ach

  Konec krize po padesáté deváté

 3. Jens napsal:

  Právě, že jsem sem dříve chodil, v průměru tu bylo u článku tak 5 komentářů. Dnes dlouhá řada s nulou.

 4. Anonym napsal:

  Obsah tohoto článku je skutečně z kategorie stupidní PR – nemluvě o zoufalých výkřicích autora typu „Prodávající si tak oddechly“…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *