EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Text: Monika Lukešová

28. 11. 2012

1 komentář

Řešení realitní krize? Za drahý dům povolení k pobytu

 


 

Ceny realit v poslední době klesají v celém Španělsku. Zhruba za 2,5 milionu korun, tedy za cenu menšího bytu v Praze, koupíte ve Španělsku celou vilu. Zájemců o koupi domu na jihu Evropy sice přibývá, ale stále jich není tolik, aby se země dostala z realitní krize.

Ve Španělsku je teď k mání přes 800 tisíc domů, a pokud k tomu připočítáme i byty, dostaneme se na 3,5 milionu volných nemovitostí. Zhruba třetina nemovitostí se nachází v přímořských lokalitách. Byty ani domy zrovna moc lidí nekupuje. Eurozóna je v krizi a nikdo neví, jak se bude ekonomická situace nadále vyvíjet.

Se zajímavým řeším krize v oblasti bydlení, přišel španělský premiér Mariano Rajoy. Rád by nabídl cizincům, kteří koupí ve Španělsku byt v minimální hodnotě 160 tisíc eur, v přepočtu zhruba za čtyři miliony korun, neomezené právo k pobytu. Nabídka má cílit hlavně na investory z Ruska a z Číny. S trvalým pobytem by cizinci získali i možnost volného cestování po všech zemích schengenského prostoru. Kupující by získali i španělský pas a mohli by pak v schengenu cestovat, ale také neomezeně pracovat.

V následujících týdnech začneme pracovat na reformě zákonů, které umožní oživit zahraniční poptávku a snížit počet volných neprodaných bytů,“ vyjádřil se k tomuto kroku španělský ministr obchodu Jaime García Legaz.

Krize nebo mafie

Místní obyvatelé ale nemají z takového řešení radost. Bojí se totiž vyšší kriminality a organizovaného zločinu ze strany movitých cizinců. V Madridu před nedávnem došlo k odhalení praní špinavých peněz čínskou mafií.

REKLAMA

Španělská vláda láká bohaté cizince, ale movití Španělé hledají nemovitosti pro investice jinde. V popředí jejich zájmu je hlavně Londýn nebo v přímořské oblasti Velké Británie.

Španělští investoři se snaží uschovat investice ve stabilnějších aktivech. Často jsou na prodej nemovitosti, jejichž původní investor již nemá další peníze a nemovitost se tak dá pořídit za méně, než jsou stavební náklady.

Řecko rozprodává ostrovy

Pokud dáváte přednost klidnějšímu řeckému ostrůvku před přímořskou vilkou ve Španělsku, můžete si koupit ostrov v Egejském moři. Připravte se na to, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Ostrovy v Řecku stojí od milionu a půl eur, do 150 milionů eur za ostrov Patroklos o rozloze 260 hektarů. Majitelé se zbavují ostrovů hlavně kvůli vysokým daním, které musí ze zákona platit. Nové daně byly zavedeny jako součást úsporných opatření, které mají pomoci zmírnit ekonomickou krizi v Řecku.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • filip

    28 listopadu, 2012

    Už aby se ta realitní krize pořádně rozjela i tady.Domy jsou tu hrozně předražený.

    Odpovědět