EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Monika Lukešová

28. 11. 2012

1 komentář

Řešení realitní krize? Za drahý dům povolení k pobytu

 


 

Ceny realit v poslední době klesají v celém Španělsku. Zhruba za 2,5 milionu korun, tedy za cenu menšího bytu v Praze, koupíte ve Španělsku celou vilu. Zájemců o koupi domu na jihu Evropy sice přibývá, ale stále jich není tolik, aby se země dostala z realitní krize.

Ve Španělsku je teď k mání přes 800 tisíc domů, a pokud k tomu připočítáme i byty, dostaneme se na 3,5 milionu volných nemovitostí. Zhruba třetina nemovitostí se nachází v přímořských lokalitách. Byty ani domy zrovna moc lidí nekupuje. Eurozóna je v krizi a nikdo neví, jak se bude ekonomická situace nadále vyvíjet.

Se zajímavým řeším krize v oblasti bydlení, přišel španělský premiér Mariano Rajoy. Rád by nabídl cizincům, kteří koupí ve Španělsku byt v minimální hodnotě 160 tisíc eur, v přepočtu zhruba za čtyři miliony korun, neomezené právo k pobytu. Nabídka má cílit hlavně na investory z Ruska a z Číny. S trvalým pobytem by cizinci získali i možnost volného cestování po všech zemích schengenského prostoru. Kupující by získali i španělský pas a mohli by pak v schengenu cestovat, ale také neomezeně pracovat.

V následujících týdnech začneme pracovat na reformě zákonů, které umožní oživit zahraniční poptávku a snížit počet volných neprodaných bytů,“ vyjádřil se k tomuto kroku španělský ministr obchodu Jaime García Legaz.

Krize nebo mafie

Místní obyvatelé ale nemají z takového řešení radost. Bojí se totiž vyšší kriminality a organizovaného zločinu ze strany movitých cizinců. V Madridu před nedávnem došlo k odhalení praní špinavých peněz čínskou mafií.

REKLAMA

Španělská vláda láká bohaté cizince, ale movití Španělé hledají nemovitosti pro investice jinde. V popředí jejich zájmu je hlavně Londýn nebo v přímořské oblasti Velké Británie.

Španělští investoři se snaží uschovat investice ve stabilnějších aktivech. Často jsou na prodej nemovitosti, jejichž původní investor již nemá další peníze a nemovitost se tak dá pořídit za méně, než jsou stavební náklady.

Řecko rozprodává ostrovy

Pokud dáváte přednost klidnějšímu řeckému ostrůvku před přímořskou vilkou ve Španělsku, můžete si koupit ostrov v Egejském moři. Připravte se na to, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Ostrovy v Řecku stojí od milionu a půl eur, do 150 milionů eur za ostrov Patroklos o rozloze 260 hektarů. Majitelé se zbavují ostrovů hlavně kvůli vysokým daním, které musí ze zákona platit. Nové daně byly zavedeny jako součást úsporných opatření, které mají pomoci zmírnit ekonomickou krizi v Řecku.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • filip

    28 listopadu, 2012

    Už aby se ta realitní krize pořádně rozjela i tady.Domy jsou tu hrozně předražený.

    Odpovědět