Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Řešení realitní krize? Za drahý dům povolení k pobytu

Monika Lukešová

Koupit si nemovitost ve Španělsku nebo ostrov v Řecku je stále dostupnější. Cizinci pocházející například z Ruska nebo z Číny navíc s koupí drahého domu získají i možnost legálního pobytu ve Španělsku. Stačí, když si koupí nemovitost minimálně za 160 tisíc eur a automaticky získají i povolení k pobytu.

Ceny realit v poslední době klesají v celém Španělsku. Zhruba za 2,5 milionu korun, tedy za cenu menšího bytu v Praze, koupíte ve Španělsku celou vilu. Zájemců o koupi domu na jihu Evropy sice přibývá, ale stále jich není tolik, aby se země dostala z realitní krize.

Ve Španělsku je teď k mání přes 800 tisíc domů, a pokud k tomu připočítáme i byty, dostaneme se na 3,5 milionu volných nemovitostí. Zhruba třetina nemovitostí se nachází v přímořských lokalitách. Byty ani domy zrovna moc lidí nekupuje. Eurozóna je v krizi a nikdo neví, jak se bude ekonomická situace nadále vyvíjet.

Se zajímavým řeším krize v oblasti bydlení, přišel španělský premiér Mariano Rajoy. Rád by nabídl cizincům, kteří koupí ve Španělsku byt v minimální hodnotě 160 tisíc eur, v přepočtu zhruba za čtyři miliony korun, neomezené právo k pobytu. Nabídka má cílit hlavně na investory z Ruska a z Číny. S trvalým pobytem by cizinci získali i možnost volného cestování po všech zemích schengenského prostoru. Kupující by získali i španělský pas a mohli by pak v schengenu cestovat, ale také neomezeně pracovat.

V následujících týdnech začneme pracovat na reformě zákonů, které umožní oživit zahraniční poptávku a snížit počet volných neprodaných bytů,“ vyjádřil se k tomuto kroku španělský ministr obchodu Jaime García Legaz.

Krize nebo mafie

Místní obyvatelé ale nemají z takového řešení radost. Bojí se totiž vyšší kriminality a organizovaného zločinu ze strany movitých cizinců. V Madridu před nedávnem došlo k odhalení praní špinavých peněz čínskou mafií.

Španělská vláda láká bohaté cizince, ale movití Španělé hledají nemovitosti pro investice jinde. V popředí jejich zájmu je hlavně Londýn nebo v přímořské oblasti Velké Británie.

Španělští investoři se snaží uschovat investice ve stabilnějších aktivech. Často jsou na prodej nemovitosti, jejichž původní investor již nemá další peníze a nemovitost se tak dá pořídit za méně, než jsou stavební náklady.

Řecko rozprodává ostrovy

Pokud dáváte přednost klidnějšímu řeckému ostrůvku před přímořskou vilkou ve Španělsku, můžete si koupit ostrov v Egejském moři. Připravte se na to, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Ostrovy v Řecku stojí od milionu a půl eur, do 150 milionů eur za ostrov Patroklos o rozloze 260 hektarů. Majitelé se zbavují ostrovů hlavně kvůli vysokým daním, které musí ze zákona platit. Nové daně byly zavedeny jako součást úsporných opatření, které mají pomoci zmírnit ekonomickou krizi v Řecku.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Řešení realitní krize? Za drahý dům povolení k pobytu”

  1. filip napsal:

    Už aby se ta realitní krize pořádně rozjela i tady.Domy jsou tu hrozně předražený.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *