EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

Text: Veronika Hejná

07. 02. 2020

18 komentářů

Rozvod a vypořádání SJM ve vztahu k nemovitosti: Jak postupovat?

 

Uzavřením manželství ze zákona automaticky vzniká společné jmění manželů. Znamená to, že veškerý majetek, který manželé po svatbě získali, je jejich společný. Při rozvodu dochází k zániku společného jmění, které je potřeba vypořádat. To platí v případě že snoubenci neuzavřeli předmanželskou smlouvu, kterou by zákonný režim SJM zúžili.

Loading 

Co patří a co nepatří do společného jmění?

Společné jmění manželů není spoluvlastnictví podílové (neplatí tedy, že každý vlastní polovinu všeho), ale bezpodílové. Oba manželé jsou vlastníky všeho.

Ve společném jmění je všechno, co manželé po svatbě získají. Příjmy od zaměstnavatele, důchody, odměny za vynálezy a další majetek, který za dobu trvání manželství některý z manželů nabyl, s výjimkou zákonem stanovených věcí. Do společného jmění spadají i podíly v obchodních společnostech.

Protože společné jmění je stále „jmění“, patří sem nejen majetek, ale i dluhy. Výjimkou jsou dluhy z výhradního majetku jednoho z manželů a dluhy, které jeden z manželů převzal bez souhlasu toho druhého.

Do společného jmění manželů dále nepatří to, co by sloužilo osobní potřebě jednoho z manželů, ani majetek nabytý darem nebo děděním. Budou-li tedy chtít rodiče darovat nemovitou věc výlučně svému dítěti, nikoliv do společného jmění svého potomka a jeho manžela, je to možné. Totéž platí o závěti.

REKLAMA

Pokud se jedná o zisky z majetku, který patří výhradně jednomu z manželů, tyto zisky ale do společného jmění spadají. Oproti předchozí právní úpravě se hovoří výslovně o zisku, tedy výnosech po odečtení nákladů na údržbu nebo správu výlučného majetku. Typickým příkladem výnosu z výlučného majetku může být nájemné z nájmu výlučně vlastněné nemovité věci, úroky z finančních prostředků nebo dividendy z akcií ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů.

Vypořádání společného jmění: Dohoda, rozhodnutí soudu nebo fikce spoluvlastnictví

Když to v manželství neklape a situace dospěje až k rozvodu, společné jmění je potřeba vypořádat. Asi nejjednodušší variantou, která přichází v úvahu pouze v případě, kdy ani jeden z manželů už nechce společnou nemovitost nadále vlastnit, je prodej ještě za trvání manželství. Pak se předmětem vypořádání stane obdržená kupní cena.

K vypořádání nemovitosti v SJM je možné také uzavřít dohodu, která musí mít písemnou formu. Dohoda o vypořádání společného jmění je také podmínkou tzv. nesporného rozvodu. Rozvodové řízení je pak o mnoho jednodušší a rychlejší.

Pokud se dohody nedaří dosáhnout, na návrh jednoho z manželů o vypořádání společného vlastnictví k nemovitosti rozhodne soud. V takovém případě je potřeba počítat s tím, že se celá záležitost protáhne a prodraží.

REKLAMA

Občanský zákoník obsahuje ustanovení, podle něhož nedojde-li do tří let od zániku společného jmění k vypořádání majetku, který je v SJM, platí, že nemovitosti jsou ve spoluvlastnictví obou bývalých manželů a jejich podíly jsou stejné.

Také si přečtěte: Co dělat s hypotékou, když se rozvádíte

Do tří let od zániku manželství musí být podán návrh na vklad

Vypořádání vlastnictví k nemovitosti na základě dohody je nutno nechat do tří let od ukončení manželství zapsat do katastru nemovitostí. Po třech letech by se totiž bez ohledu na obsah dohody bývalých manželů uplatnila zákonná fikce a nemovitost by vlastnili v podílovém spoluvlastnictví půl napůl.

Předmětem dohody může být například převod nemovitosti do vlastnictví jednoho z manželů anebo dohoda o prodeji a rozdělení finančních prostředků. Dohodu, ideálně s ověřenými podpisy, a kopií pravomocného rozsudku o rozvodu manželství, bude třeba doložit k návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Až v okamžiku zápisu vypořádání do katastru nabývá dohoda právních účinků.

Platí se při vypořádání společného jmění manželů daň z nabytí?

Daň z nabytí nemovitosti se při vypořádání společného jmění neplatí. Důvodem je, že nedochází ke změně vlastnictví. Celá nemovitost v případě SJM je totiž ve vlastnictví obou manželů a změnou na výlučné vlastnictví nedochází k novému nabytí.
To platí i v případě, kdy jeden z manželů toho druhého z nemovitosti vyplácí.

Loading

Vstoupit do diskuze 18 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Rozvod a hypotéka: Vypořádání vnosu ze SJM

Platíte ze SJM hypotéku na byt ve výlučném vlastnictví manžela. Jaká máte při rozvodu práva?

Při rozvodu manželství dochází k vypořádání společného jmění manželů. Pokud ovšem manželé neuzavřeli manželskou smlouvu, kterou by upravili majetkový režim odlišně. Jestliže byly finanční prostředky ze společného jmění vynaloženy na výhradní majetek jednoho z manželů, musí se tyto finanční prostředky vypořádávat. Rozhodnutí Nejvyššího soudu z ledna 2021 ale upřesňuje pravidla.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Rozvod-poradna.cz

  10 února, 2020

  Dělení majetku po rozvodu a další související témata jsou podrobněji pojednána na https://www.rozvod-poradna.cz/vyzivne-deti/
  Můžete si tam vyrobit rozvodové dokumenty on-line a rozvést se tak aniž byste platili advokáta

  Odpovědět

 • Katka

  27 srpna, 2020

  Společného jmění manželů – přesně tohle mě při rozvodu zarazilo. Manžel mi málem všechno sebral ale díky právníkům, se tomu tak nestalo. Pomohli mi v https://www.cikr.cz/sluzby/rodinne-pravo/ a jsem doted velice vděčná.

  Odpovědět

 • DOTAZ

  18 září, 2020

  Dobrý den, již 5rokem se soudím s bývalým přítelem o barák.
  Ze začátku byla hypotéka psána na oba a potom došlo k navýšení o peníze na opravu.
  Baráček stál 1300000, plus 300 000.
  Od roka 2015 platím do dnes baráček sama.
  On se na placení nepodilí,
  Baráček byl ohodnocen na 2500000kc
  Můžete mi prosím vysvětlit, jak se to počítá?
  Moje advokátka mi stále tvrdí, že musím u soudu doložit 1250000, že mám na účtě. Proč!
  Nechápu jí, já dolozila k soudu vše co jsem zaplatila sama.
  Tak nevidím důvod, proč takovou částku.
  Jsrm ochotná ho vyplatit.
  Přeci se vychází z ceny nemovitosti-kolik se musí jeďte doplatit a to děleno 2.
  Á potom co kdo do baráku vložil a doložil k soudu.
  Nechápu proč mám mít na účtě polovinu nemovitosti?
  Moc děkuji za každou radu, s pozdravem Ludmila.Kratzertová

  Odpovědět

 • Manželské vyrovnání

  24 listopadu, 2020

  Dobrý večer, tento dotaz se netýká mě, ale chci pomoci mému příteli. Přítel je ženatý, jeho žena ho opustila asi tak před 10 lety a nechala mu ve výchově jejich dceru. Žili v domě, který byl darován v manželství oběma od její babičky. Ale v katastru byla vepsana jen ona, kvůli začínajícímu podnikání přítele. Teď po deseti letech chce jeho žena peníze. Před rokem to byl 1 mil., hned po týdnu už 1mil 300 tis. Letos v květnu to byl 1mil.700 tis. s tím, že už cena bude konečná. Před měsícem zase cenu navýšila. Na 1 mil. 900 tis. Také prý poslední cena a šli i k právníkovi, který sepsal dohodu o vyrovnání. Zaslal návrh každému z nich. Jenže ona prý návrh předloží svému právníkovi. Dnes měli schůzku. Chce 2 500 tis. Nebo že se dům prodá. Jenže přítel tam má dílnu, kde provozuje svoji činnost, tudíž neprodal by se jen dům, ale i práce. Otázka je: když přítel dům opravil, zvětšil a staral se o něj i jejich dceru, nedostával výživné, jeho žena tvrdí, že barák dostala jen ona, ale darovací smlouvu asi nemá, prý dceři peníze dávala, ale žádné doklady od toho nejsou, může se nějak bránit? Může požadovat zpětně výživné, když dcera je nyní dospělá a už nebydlí v domě? Moc děkuji za odpověď

  Odpovědět

 • Jessica

  30 března, 2021

  Bůh žehnej Duchovnímu Dr. Moonovi za to, že mi pomohl získat lásku a dostat mého manžela zpět do mého života. Bratří, můj život trpěl po dlouhou dobu láskou, zkoušel jsem tolik způsobů, ale zdá se, že funguje. Ale měl jsem kontakt s duchovním Dr. Moonem, dne 25. ledna 2021, s nímž jsem viděl tolik lidí svědčit o tom, jak jim všem pomohl jejich milostný život a manžel a manželka zpět v jejich životě, tímto duchovním Dr. Moon. 26. ledna 2021 jsem mu tedy vysvětlil celý svůj problém a on slíbil, že mého manžela vrátí do mého života. Dal jsem mu tedy veškerou výhodu pochybností a hle, připravil kouzlo lásky a 30. ledna 2021 mi ho poslal do mé země. A můj manžel se ke mně vrátil domů 5. února 2021, jsem hrdý na to, že můj manžel je nyní doma se mnou a mými dětmi a náš život byl obnoven do normálu. Takže v případě, že tam venku trpíte získáváním své lásky zpět a potřebujete někoho, kdo vás bude milovat. Chci vám říct, abyste rychle kontaktovali: Dr. Spiritual Moon Jeho WHATSAPP +27632112768

  Odpovědět

 • Marie Anette

  30 března, 2021

  Ahoj všichni, rád se podělím o své svědectví od silného tvůrce kouzel jménem Dr Spiritual Moon. Jsem Marie Anette a žiji v Dánsku, s manželem jsme se 20. února 2021 trochu pohádali a on mě i děti nechal pro jinou ženu, tolik ho miluji. Hledám pomoc online a viděl jsem mnoho doporučení od lidí o tom, jak jim Dr. Spiritual Moon pomohl a přišel s pozitivními výsledky, jako je rozvod, rakovina, duchovní problémy a Barrens při porodu a další. Dne 21. února 2021 jsem mu tedy poslal e-mail a sdělil mu svůj problém a on mi dal pokyny, kterými jsem se řídil, a 26. února 2021 se můj manžel vrátil domů, aby prosil o odpuštění, a nyní žijeme šťastně společně, vše díky Dr. Duchovnímu Měsíci za obnovení mého manželství. Pro kohokoli z vás, kteří mají podobný problém, kontaktujte ho ještě dnes a požádejte o pomoc, zde je jeho osobní WHATSAPP +27632112768

  Odpovědět

 • Josky

  3 dubna, 2021

  Chtěl bych využít této příležitosti a poděkovat duchovnímu Dr. Moonovi za to, co pro mě udělal, a za to, že mi pomohl získat zpět moji bývalou manželku s jeho kouzlem duchovní lásky. Nejprve jsem si myslel, že to nebude fungovat, dokud tomu nebudu věřit a říká mi, že je to záruka, a skutečně se 20. prosince 2020 moje žena ke mně vrátila. Moje žena se mnou a dětmi jsou zase spolu. Díky Duchovnímu Dr Moonovi radím vám lidem, kteří potřebují kouzlo lásky k uzavření smlouvy Duchovní Dr Moon WHATSAPP +27632112768

  Odpovědět

 • Rogers

  3 dubna, 2021

  Jak jsem získal svého bývalého zpět pomocí Duchovného dr. Moon Spell. To je svědectví mého života, neuvěřitelné, nikdy jsem nevěděl, že lidé jako Duchovní Dr. Moon stále existují, což mě šokuje až dosud. Můj bývalý zadek mě opustil ještě 28. června 2020, po 2 letech manželství jsem měl zlomené srdce Ztratil jsem práci v důsledku příliš mnoha myšlenek, podařilo se mi starat se o našeho malého syna, dokud mi nepředstavil můj přítel mě k Velkému duchovnímu Dr. Moon Kdo je kouzelník, zpočátku jsem nevěřil, ale byl jsem přesvědčen jeho svědectvím o tom, jak pomáhá lidem přinést jejich Ex-zpět, obnovit mnoho ztracených zaměstnání, pomoci vyhrát loterii , kouzlo pro propagaci kanceláře, kouzlo pro výhru soudních sporů. S tím vším, co jsem se rozhodl 10. února 2021 vyzkoušet, jsem ho kontaktoval pomocí tohoto WHATSAPP +27632112768 , který mu vyprávěl všechny mé problémy, řekl mi, abych si nedělal starosti a věřil mu, že můj Ex- se ke mně vrátí ze svého Duchovního kouzla přesně poté, co se jeho slova začnou projevovat, 19. února 2021 můj Ex- byl zpět a prosil o odpuštění slibující hodně lásky jako nikdy předtím. a 23. února 2021 byla obnovena moje ztracená práce s novým povýšením, jsem dnes šťastný, protože to zkusím a teď jsem šťastný znovu, protože jsem cítil, že život pro mě skončil, na to nezapomenu ve spěchu a také chci kdokoli, kdo prochází stejnými výzvami jako já nebo nejhorší než já, by měl všichni vzhlížet k němu za prefektskou práci. Slibuji, že mu to povím celému světu, protože mi vyčaroval úsměv na tváři, a to dělá všem, kteří touží po pomoci a laskavosti. Všechno díky Duchu Dr Moon WHATSAPP +27632112768 , je nyní duchovním Dr. Moonem a talentovaným. Více milosti pro váš loket, pane. jsem vděčný Chcete, aby nic, co tady dělá?
  Voodoo kouzla
  Peníze kouzlo
  Síla kouzla
  Kouzlo úspěchu
  Nemocné kouzlo
  Těhotenské kouzlo
  Manželské kouzlo
  ob Spell
  Ochranné kouzlo
  Loterie Spell
  Léčba HIV
  Byli jste podvedeni a chcete získat zpět své ztracené kouzlo na vrácení peněz
  Kouzlo sesilatele
  Pomůže vám v tom, co potřebujete díky WHATSAPP +27632112768

  Odpovědět

 • Jarmila

  26 června, 2021

  Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledne SJM. Švagr se loni v létě rozvedl. S exmanželovi se dohodli na majetkovém vypořádaní. Svagrovi zůstal byt, který byl ve SJM. Hypotéku měli také napůl. Tu už si převedl na sebe, ale aby to dotáhl do zdatného konce, musí exmanželovi vymazat z vlastnictví bytu. Na katastru dostal nějaký formulář, se kterým si ale vůbec nevíme rady. Poradili byste jak postupovat, případne jaký formulář a jak ho vyplnit?
  Děkuji. Jarmila Marhoulova

  Odpovědět

 • Jarmila

  26 června, 2021

  Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledne SJM. Švagr se loni v létě rozvedl. S exmanželkou se dohodli na majetkovém vypořádaní. Svagrovi zůstal byt, který byl ve SJM. Hypotéku měli také napůl. Tu už si převedl na sebe, ale aby to dotáhl do zdarneho konce, musí exmanželku vymazat z vlastnictví bytu. Na katastru dostal nějaký formulář, se kterým si ale vůbec nevíme rady. Poradili byste jak postupovat, případne jaký formulář a jak ho vyplnit?
  Děkuji. Jarmila Marhoulova

  Odpovědět

 • Katerina

  18 července, 2021

  Dobry den, obracím se s dotazem.
  Po rozvodu s manželem v rámci vypořádaní SJM na mě byly přepsány tři byty. Ty jsem prodala, abych mohla koupit rodinný dům. Budu muset tyto tři prodané byty danit?
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Monika Tylova

  12 listopadu, 2021

  Dobrý den,
  Propásla jsem možnost do tří let přepsat nemovitost na základě SJM ,jak to mohu řešit teď myslím prepis

  Odpovědět

 • Monika Tylova

  12 listopadu, 2021

  Dobrý den,
  Propásla jsem možnost do tří let přepsat nemovitost na základě SJM ,jak to mohu řešit teď myslím přepis děkuji za radu

  Odpovědět

 • Jan Adámek

  27 prosince, 2021

  Dobrý den, jak mám postupovat, když chci přepsat bydliště bývalé manželky (po rozvodu) na Obecní úřad.

  Pro jakékoliv další případné informace jsem Vám kdykoliv plně k dispozici.

  S přáním krásného dne

  Jan Adámek

  Odpovědět

 • Dotaz společne jmění

  28 listopadu, 2022

  Dobrý den,

  máme s manželem kupovat dům,na který bude vystavena kupní smlouva.Veškeré výdaje za stavbu budu platit já za peníze které jsem nabila ještě za svobodna. Moje otázka zní, pokud by se smlouva napsala na mě a vlastníkem bych byla já,jak by to bylo v případě rozvodu? Má smlouva v tomhle případě nějaký smysl nebo by se vše dělilo na půl?

  Děkuji za odpověď

  Odpovědět

 • Jan O.

  30 června, 2023

  Dobrý den, 9 let bydlíme s manželkou v mém bytě, který jsem zdědil po rodičích. Teď se budeme rozvádět a já potřebuji byt prodat, abychom si s novou přítelkyní mohli dovolit postavit dům. Měl jsem za to, že když je byt psaný na mě, můžu si s ním dělat co chci. Manželka s prodejem nesouhlasí a tvrdí mi, že pokud jej prodám, napadne to u soudu a ten kupní smlouvu zruší. Prosím, má na něco takového právo? Děkuji, J. O.

  Odpovědět

 • Ilona Černochová

  4 července, 2023

  Dobrý den, z dotazu vyplývá, že v bytě s manželkou nadále společně bydlíte a máte v něm tedy rodinnou domácnost. Pokud tomu tak skutečně je, potřebujete k prodeji souhlas manželky, i když máte byt ve výlučném vlastnictví mimo SJM. Více se můžete dočíst v článku https://realitniadvokati.cz/sjm-kupni-smlouvu-musi-podepsat-manzel/ . Pokud byste byt, ve kterém se nachází rodinná domácnost, prodal bez souhlasu manželky, mohla by se manželka dovolat neplatnosti kupní smlouvy, a to i v řízení před soudem. Pro podrobnější posouzení bych se musela seznámit se všemi okolnostmi případu. JUDr. Ilona Černochová, LL.M., advokátka

  Odpovědět

 • Radka Vinická Rosenbergová

  9 října, 2023

  Dobrý den.
  Chtěla bych se zeptat
  – s manželem jsme se vzali více než před 2 lety, po roce koupil chalupu.
  Teď řešíme dotace,
  kvuli solárním panelu,
  a jeden z dokumentů,
  který po manželovi vyžadují,
  je SOUHLASNÉ PROHLÁŠENÍ VLASTNÍKŮ NEMOVITOSTI.
  Pry se tato věc ale týká pouze jeho osoby, protože smlouvu podepsal jen on, a ne já,
  a že po jeho smrti,
  mi samozřejmě chalupa zůstane.
  Nechci privolavat nic zlého,
  ale co tedy, popřípadě, v případě rozvodu, napriklad(?)
  Jak funguje v naší SITUACI SJM?
  Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

  Odpovědět