EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Rusnok se obul do vlády. Jediný, kdo něco dělá na trhu s bydlením je ČNB

 

Ceny nemovitostí stále rostou a hypotéky zdražují. Rostou i nájmy a někteří lidé mají problémy sehnat odpovídající bydlení. Zvlášť v Praze se situace stále zhoršuje. Nájmy i ceny nemovitostí rostou hlavně v univerzitních městech a v turistických lokalitách. 

Loading 


Česká národní banka v loňském roce pětkrát zvýšila úrokové sazby a od roku 2016 zpřísňuje svými doporučeními poskytování hypotečních úvěrů. Kvůli tomu se na ČNB snáší kritika. Ale ČNB vyhodnotila předchozí éru levných hypoték jako riziko pro banky, takže se rozhodla pro regulaci trhu.
Rozumím tomu, že se na nás soustřeďuje pozornost, protože jsme jediní, kdo na trhu s bydlením něco dělá. Vláda jenom planě mluví, ale reálně se pro lepší dostupnost bydlení nedělá nic,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Ekonom Jiří Rusnok, guvernér České národní banky. „Je jedno, zda by stavěli developeři, bytová družstva, stát nebo obce. Prostě se nestaví,“ dodal Rusnok.

Největší problém je nedostatek bytů

Rusnok vidí hlavní zádrhel v tom, že se staví málo bytů. Poukázal také na to, že je potřebná nejen regulace krátkodobých pronájmů, ale také zvýšení daně z nemovitosti.
Podle Českého statistického úřadu počet dokončených bytů v listopadu 2018 meziročně klesl o 2,5 % a činil 2 627 bytů. V rodinných domech došlo k růstu o 5,2 %, v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 33,6 %.
Extrémní nedostatek nových bytů na trhu se tak prohlubuje, což dokládá i druhá statistika sledující dokončené byty. Podle ní se v hlavním městě v listopadu dokončilo jen 91 nových bytů v bytových projektech. Tyto byty však nabídku nerozšíří, protože se velmi pravděpodobně prodaly už dávno během výstavby,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Zákon o ČNB má čas do března

Guvernérovi ČNB také vadí, že připravovaná novela zákona o kompetencích centrální banky zatím vláda neprojednala. „Ministerstvo financí má z pro mě nepochopitelných důvodů strach tu novelu poslat dál. Ale my na to budeme dál naléhat,“ říká Rusnok. Zákon o ČNB má ale ještě šanci. Ministerstvo financí požádalo o posunutí termínu předložení novely zákona vládě, a to do konce března 2019.
„Nevidím důvod zvyšovat pravomoci ČNB. Bankovní trh je u nás stabilní. Ani v případě krize taková pravidla nebudeme potřebovat,“ řekl v listopadu loňského roku poslanec Patrik Nacher. Návrh odmítala i opoziční ODS a Piráti. „Centrální banka působí na trh hypoték prostřednictvím svých doporučení, která fungují,“ uvedla loni k této problematice Olga Richterová za poslanecký klub pirátů.
Každopádně vydaná doporučení se sice banky snaží dodržovat, ale ČNB nemůže jejich dodržování nijak vymáhat. I když se banky doporučeními řídí, podle Rusnoka to nestačí a chce, aby ČNB dosáhla i na zahraniční subjekty.
„Nedokážeme tuto regulaci efektivně vymáhat vůči pobočkám zahraničních bank, nebankovním subjektům či přeshraničně působícím subjektům,“ vysvětlil Rusnok.
Zatím však k dalšímu zpřísnění pravidel pro poskytování hypotéky nejspíš nedojde. Centrální banka vyhodnotí dopady stávajících doporučení a podle toho se rozhodne, k jakým dalším krokům ČNB dále přikročí.

Přehled doporučení ČNB
2016 – Česká národní banka „doporučila“ tuzemským bankám, aby neposkytovaly 100procentní hypotéky.
2017 – ČNB svůj „zákaz“ rozšířila na poskytování hypoték nad 90 procent hodnoty zástavy nemovitosti, a navíc doporučila omezit i hypotéky nad 80 procent LTV, kterých banky mohou poskytnout jen 15 procent.
2018 – ČNB bankám doporučila, aby výše dluhu žadatele nepřekročila devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně by zájemce o hypotéku měl na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Podle ČNB lze v určitých případech tyto hodnoty překročit, ale takových úvěrů nesmí být více jak pět procent.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří Suchý

  11 ledna, 2019

  Dobrý den, mohu se zeptat z jakých dát cerpate informace, že ceny rostou a o jakých cenách píšete? Z kupních smluv sekundárního trhu totiž vyplývá úplně jiná informace. V některých lokalitách Prahy ceny už několik měsíců jen klesají. Komu slouží tyto minimálně z části klamavé články? Jeden napíše, že ceny rostou a všichni to opisují. Co takhle zkusit vlastní cestu a dívat se do kupních smluv a tedy skutečných prodejních cen nemovitostí. Mějte hezký den. Jiří Suchý

  Odpovědět

 • ladislav bohatý

  11 ledna, 2019

  no záleží o jakých lokalitách a nemovitostech mluvíte.. paneláky zatím cenově rostou všude v celé Pze..

  Odpovědět

 • Jiří Suchý

  11 ledna, 2019

  Konkrétně Praha 4 Háje, byty developerského projektu Skanska, stáří 5-10 let.Rozumím, že o plošném snižování cen nelze hovořit, ale stejně tak není možné demagogicky tvrdit, že ceny jen rostou. Díky těmto rádoby odborným článkům viz zde, nastává takřka schizofrenní situace, kdy si vlastnicí nemovitosti myslí, že prodají svůj byt se 4% daní navíc dráže než je developerský projekt na lepší adrese. A nejedná se jen o můj názor, stejné informace mám od makléřů v Praze i mimo Prahu. Ona jedna věc je cena nabídková a druhá věc je cena skutečná prodejní. A vlastníci ochotně vidí jen ty nabídkové, ale já vidím i ty prodejní a musím říci, že jak media tak i televize lidi klamou polopravdami.

  Odpovědět

 • Karel Moudrý

  15 ledna, 2019

  Závist co, že nemáte pár nemovitostí na prodej. Co ?

  Odpovědět

 • ladislav bohatý

  11 ledna, 2019

  si Rusnok asi neuvědomuje, že pokud bude větší zdanění nemovitostí.. promítneme to do nájmů..tzn cena bydlení poroste o to víc

  Odpovědět