EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Stavební spoření: Zájem roste i přes klesající úroky

 


 

Situace na finančním trhu nedává lidem příliš na výběr, kam vložit své úspory a dosáhnout alespoň nějakého zhodnocení. Lidé tak stále častěji vidí stavební spoření jako zajímavou možnost uložení peněz. Barometr obliby spoření naměřil ve druhém čtvrtletí nárůst zájmu o stavební spoření na téměř 60 procent.

TIP: Spořící účty: Záporné úrokové sazby nadosah

„Šest lidí z deseti favorizuje stavební spoření. Oproti prvnímu čtvrtletí se jeho obliba zvedla o 7 procentních bodů. Mimo jiné to vychází i z jeho podstaty. Stavební spoření totiž neznamená jen schopnost nabídnout nejlepší sazby na spoření, ale i možnost půjčit si na bydlení,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

Oblibu potvrzuje i aktuální průzkum společnosti IBRS pro Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS), podle kterého považuje 35 procent obyvatel České republiky stavební spoření za zajímavý produkt. „Data potvrzují oživení zájmu o stavební spoření, klienti se přesvědčili, že mezi zajištěnými produkty nenajdou vhodnější zhodnocení svých úspor,“ uvádí místopředseda představenstva ČMSS Manfred Koller.

Úroky klesly, zájem neochabl

Objem nově uzavřených smluv se zvýšil od ledna do června na 98,5 miliard korun, meziročně o 14,1 procent. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření vzrostl meziročně o 6,8 procent na více než 285 tisíc uzavřených smluv.

REKLAMA

Nárůst nových smluv hlásí všechny stavební spořitelny. Nejvíce nových smluv uzavřeli klienti Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) +18 procent a Modré pyramidy stavební spořitelny (MPSS) +16 procent.

Třetí příčku získala Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) s +13 procenty, která v červnu oznámila  chystané snižování úrokových sazeb spořicích produktů a nalákala tak klienty na starší tarif s vyšší sazbou spoření. ČMSS jako první stavební spořitelna přistoupila od 1. července ke snižování úroků. Nově nabízí tarif Aktiv, na kterém mohou klienti spořit během prvních šesti let pouze s jednoprocentní sazbou.

ČMSS věří, že bude výnos stavebního spoření i nadále pro klienty zajímavý. „Pro konzervativního klienta hledajícího jistotu znamená stavební spoření bezpečný přístav, zvláště v době kolísavých finančních a akciových trhů. I po letních změnách klientům umožníme dosáhnout výnosu až 3,2 %, což je mezi zajištěnými produkty jednoznačně nejvíce,“ říká Manfred Koller. .

Modrá pyramida rostla nejrychleji

Během prvních šesti měsíců poskytly stavební spořitelny úvěry za 23,6 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 8,9 procent. Pro srovnání celkový objem poskytnutých úvěrů za celý loňský rok dosáhl 49 miliard korun, což byl meziročně nárůst o 22 procent.

REKLAMA

Největší nárůst zaznamenala MPSS, a to dokonce o 86 procent. Druhou nejrychleji rostoucí spořitelnou byla Wüstenrot, která poskytla o 68 procent více úvěrů než ve stejném období loňského roku. Rostla i Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS), ale „pouze“ o 39 procent.

Naopak o 3 procenta méně úvěrů poskytla RSTS a ČMSS dokonce o 15 procent. „Už červnová čísla ukazují velmi pozitivní trend, který bude i díky letnímu vylepšení naší úvěrové nabídky pokračovat i ve zbytku roku,“ uvedl dodává Manfred Koller. 

Rok 2016 předčí loňský rok

V loňském roce zájem o nové smlouvy o stavebním spoření klesl o čtvrtinu, nových smluv bylo uzavřeno jen necelých 459 tisíc. Údaje za první pololetí ale zatím naznačují, že by ten letošní rok měl být úspěšnější. Stavební spořitelny odhadují, že dosáhnou desetiprocentního nárůstu nových smluv.

Asociace českých stavebních spořitelen věří, že letošní rok překoná rok loňský. Odhady hovoří o nárůstu objemu úvěrů za celý letošní rok o 12 procent a počtu nových smluv o 5 procent. „Pokud byl loňský rok pro stavební spoření nejlepší za posledních pět let, rok letošní bude ještě lepší,“ uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý.

Od počátku své existence již půjčily stavební spořitelny 750 miliard korun. „Pro představu, tato částka by dnes stačila na výstavbu 300 000 průměrných rodinných domů,“ dodal Jiří Šedivý.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Od začátku roku je na českém nájemním trhu mimořádně živo

O nájmy se uchází více lidí než loni touto dobou a v mnoha městech se „fronta“ pod nájemním inzerátem počítá na desítky zájemců. Do trendu nadále promlouvají hypotéky, které jsou i přes postupný pokles úrokových sazeb pro řadu domácností stále nedostupné, ale stále častěji také sociální a demografické faktory.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavel

    27 července, 2016

    Za šest let plných odříkání budete mít na účtu to, co jste tam vložili plus 12.000 příspěvků od státu. Co je na tom atraktivní? Jestli si chcete odkládat peníze, abyste je pak měli,. tak doporučuji otevřené podílové fondy. Peníze si můžete vybrat kdykoli, na účtu je máte do pěti dnů, po třech letech nemusíte platit daně ze zisku a jediné, co je jiné od stavebního spoření je to, že volatilita způsobí, že na tom víc vyděláte. Z dlouhodobého pohledu i trojnásobek. Zkuste projekt jakbytbohaty (tečka) cz a uvidíte.

    Odpovědět