Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Příběh z praxe: Chcete splatit překlenovací úvěr? Nevzdávejte se!

Vladimír Švorba

Stavební spořitelny se brání odchodům svých úvěrových klientů. Přestaly dávat souhlas s mimořádnými splátkami. To je i případ Modré pyramidy. S vytrvalostí ale máte šanci odejít.

Získat vyčíslení úvěru pro refinancování u Modré pyramidy je boj téměř v každém případě. Každý případ může mít ale jiný průběh. Rozdílnost vychází z data sjednání překlenovacího úvěru a důležitá je verze Všeobecných úvěrových podmínek. Všeobecné úvěrové podmínky jsou důležitou součástí smlouvy. Náš dnešní případ vychází z úvěrové smlouvy s Všeobecnými úvěrovými podmínkami ze dne 1. 5. 2006.

Všeobecné úvěrové podmínky z roku 2006 obsahují ohledně splacení úvěru toto zaklínadlo: „Mimořádné platby určené ke splacení části nebo celého překlenovacího úvěru jsou přípustné jen s předchozím souhlasem MPSS a může být za tyto mimořádné platby účtována úhrada.“ Konkrétně se jedná o bod 4.7 těchto podmínek.

Například Všeobecné úvěrové podmínky Modré pyramidy z roku 2008 mají za předčasné splacení překlenovacího úvěru jasně vyčíslenou sankci ve výši 2 % z cílové částky za každý započatý rok do konce fixace, ale splacení není podmíněno souhlasem MPSS. Máte jen povinnost včas informovat MPSS.

Rozdíl je tedy naprosto zásadní. Pokud máte úvěr s Všeobecnými úvěrovými podmínkami z roku  2006, připravte se na ještě tvrdší boj než v případě novějších Všeobecných úvěrových podmínek. Prvotní postoj Modré pyramidy bude takový, že vám souhlas s předčasným splacením neudělí a nabídne vám drobné vylepšení podmínek vaší úvěrové smlouvy. Pořád se ale bude jednat o překlenovací úvěr s neproklientskou konstrukcí.

V tomto případě se Modrá pyramida chová stejně tvrdě jako Liška (ČMSS) a Wüstenrot stavební spořitelna (WSS), protože i tyto instituce vám udělí souhlas se splacením překlenovací úvěru pouze v případě prodeje nemovitosti, rozvodu, nebo úmrtí.

I další postoj Modré pyramidy bude stále stejný. Pokud neprodáváte vaši nemovitost nebo se nerozvádíte, máte prostě smůlu. Šlus  – útrum. Nepustíme vás!

Čeká vás velmi tvrdý boj, kdy vás bude uhánět záchranné oddělení Modré pyramidy a stále vám bude nabízet lehké vylepšení podmínek vaší úvěrové smlouvy, s tím, že souhlas se splacením vám nedají, nemáte na něj nárok.

Silní budou mít dost práce s tím, aby nepodlehli a vybojovali si za použití všech dostupných prostředků souhlas s předčasným splacením a vyčíslení překlenovacího úvěru. Slabší jedinci to vzdají po druhém nebo třetím telefonátu a budou stále v rukou Modré pyramidy. S mým klientem jsme se zařadili mezi ty silné, ale byl to opravdu tvrdý boj!

Autor pracuje jako finanční poradce.

Anketa: Máte uzavřené stavební spoření?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Příběh z praxe: Chcete splatit překlenovací úvěr? Nevzdávejte se!”

  1. Vladimír Švorba napsal:

    Nové informace

    Další informace k tématu refinancování Modré pyramidy najdete na
    http://refinan­covanimodrepy­ramidy.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *