EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Vladimír Švorba

13. 08. 2014

1 komentář

Příběh z praxe: Chcete splatit překlenovací úvěr? Nevzdávejte se!

 


 

Získat vyčíslení úvěru pro refinancování u Modré pyramidy je boj téměř v každém případě. Každý případ může mít ale jiný průběh. Rozdílnost vychází z data sjednání překlenovacího úvěru a důležitá je verze Všeobecných úvěrových podmínek. Všeobecné úvěrové podmínky jsou důležitou součástí smlouvy. Náš dnešní případ vychází z úvěrové smlouvy s Všeobecnými úvěrovými podmínkami ze dne 1. 5. 2006.

Všeobecné úvěrové podmínky z roku 2006 obsahují ohledně splacení úvěru toto zaklínadlo: „Mimořádné platby určené ke splacení části nebo celého překlenovacího úvěru jsou přípustné jen s předchozím souhlasem MPSS a může být za tyto mimořádné platby účtována úhrada.“ Konkrétně se jedná o bod 4.7 těchto podmínek.

Například Všeobecné úvěrové podmínky Modré pyramidy z roku 2008 mají za předčasné splacení překlenovacího úvěru jasně vyčíslenou sankci ve výši 2 % z cílové částky za každý započatý rok do konce fixace, ale splacení není podmíněno souhlasem MPSS. Máte jen povinnost včas informovat MPSS.

Rozdíl je tedy naprosto zásadní. Pokud máte úvěr s Všeobecnými úvěrovými podmínkami z roku  2006, připravte se na ještě tvrdší boj než v případě novějších Všeobecných úvěrových podmínek. Prvotní postoj Modré pyramidy bude takový, že vám souhlas s předčasným splacením neudělí a nabídne vám drobné vylepšení podmínek vaší úvěrové smlouvy. Pořád se ale bude jednat o překlenovací úvěr s neproklientskou konstrukcí.

V tomto případě se Modrá pyramida chová stejně tvrdě jako Liška (ČMSS) a Wüstenrot stavební spořitelna (WSS), protože i tyto instituce vám udělí souhlas se splacením překlenovací úvěru pouze v případě prodeje nemovitosti, rozvodu, nebo úmrtí.

REKLAMA

I další postoj Modré pyramidy bude stále stejný. Pokud neprodáváte vaši nemovitost nebo se nerozvádíte, máte prostě smůlu. Šlus  – útrum. Nepustíme vás!

Čeká vás velmi tvrdý boj, kdy vás bude uhánět záchranné oddělení Modré pyramidy a stále vám bude nabízet lehké vylepšení podmínek vaší úvěrové smlouvy, s tím, že souhlas se splacením vám nedají, nemáte na něj nárok.

Silní budou mít dost práce s tím, aby nepodlehli a vybojovali si za použití všech dostupných prostředků souhlas s předčasným splacením a vyčíslení překlenovacího úvěru. Slabší jedinci to vzdají po druhém nebo třetím telefonátu a budou stále v rukou Modré pyramidy. S mým klientem jsme se zařadili mezi ty silné, ale byl to opravdu tvrdý boj!

Autor pracuje jako finanční poradce.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *