EUR 24.730

USD 23.501

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.730

USD 23.501

Text: Vladimír Švorba

13. 08. 2014

1 komentář

Příběh z praxe: Chcete splatit překlenovací úvěr? Nevzdávejte se!

 


 

Získat vyčíslení úvěru pro refinancování u Modré pyramidy je boj téměř v každém případě. Každý případ může mít ale jiný průběh. Rozdílnost vychází z data sjednání překlenovacího úvěru a důležitá je verze Všeobecných úvěrových podmínek. Všeobecné úvěrové podmínky jsou důležitou součástí smlouvy. Náš dnešní případ vychází z úvěrové smlouvy s Všeobecnými úvěrovými podmínkami ze dne 1. 5. 2006.

Všeobecné úvěrové podmínky z roku 2006 obsahují ohledně splacení úvěru toto zaklínadlo: „Mimořádné platby určené ke splacení části nebo celého překlenovacího úvěru jsou přípustné jen s předchozím souhlasem MPSS a může být za tyto mimořádné platby účtována úhrada.“ Konkrétně se jedná o bod 4.7 těchto podmínek.

Například Všeobecné úvěrové podmínky Modré pyramidy z roku 2008 mají za předčasné splacení překlenovacího úvěru jasně vyčíslenou sankci ve výši 2 % z cílové částky za každý započatý rok do konce fixace, ale splacení není podmíněno souhlasem MPSS. Máte jen povinnost včas informovat MPSS.

Rozdíl je tedy naprosto zásadní. Pokud máte úvěr s Všeobecnými úvěrovými podmínkami z roku  2006, připravte se na ještě tvrdší boj než v případě novějších Všeobecných úvěrových podmínek. Prvotní postoj Modré pyramidy bude takový, že vám souhlas s předčasným splacením neudělí a nabídne vám drobné vylepšení podmínek vaší úvěrové smlouvy. Pořád se ale bude jednat o překlenovací úvěr s neproklientskou konstrukcí.

V tomto případě se Modrá pyramida chová stejně tvrdě jako Liška (ČMSS) a Wüstenrot stavební spořitelna (WSS), protože i tyto instituce vám udělí souhlas se splacením překlenovací úvěru pouze v případě prodeje nemovitosti, rozvodu, nebo úmrtí.

REKLAMA

I další postoj Modré pyramidy bude stále stejný. Pokud neprodáváte vaši nemovitost nebo se nerozvádíte, máte prostě smůlu. Šlus  – útrum. Nepustíme vás!

Čeká vás velmi tvrdý boj, kdy vás bude uhánět záchranné oddělení Modré pyramidy a stále vám bude nabízet lehké vylepšení podmínek vaší úvěrové smlouvy, s tím, že souhlas se splacením vám nedají, nemáte na něj nárok.

Silní budou mít dost práce s tím, aby nepodlehli a vybojovali si za použití všech dostupných prostředků souhlas s předčasným splacením a vyčíslení překlenovacího úvěru. Slabší jedinci to vzdají po druhém nebo třetím telefonátu a budou stále v rukou Modré pyramidy. S mým klientem jsme se zařadili mezi ty silné, ale byl to opravdu tvrdý boj!

Autor pracuje jako finanční poradce.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření úroky 2022

Úroky u stavebního spoření zatím moc nerostou

Kromě klíčových sazeb ČNB a úrokových sazeb hypoték začaly letos po delší době růst i úroky na běžných a spořicích účtech. Jak je na tom ale stavební spoření? Je to oblíbený nástroj pro běžné spoření, ale úrokové sazby to moc velké nenabídne. Aneb jaké vám nabídnou úrokové sazby stavební spořitelny?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Nejedna otázka kolem stavebního spoření – 2. část

Jedině pro rok 2022 jedna z bank zdvojnásobuje úrokovou sazbu z vkladů na stavebním spoření. Namísto 1, 5 % klient první rok šestiletého spoření dostane 3 %. Úrokové sazby se pohybují kolem 1% úrovně. Stavební spořitelny v reklamě rády uvádějí celkový výnos, který zahrnuje i státní podporu. Aktuálně také mizí 1% poplatky za založení stavebního spoření.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

24. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.