EUR 25.010

USD 22.024

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 22.024

Text: Hana Bartušková

11. 11. 2019

Úrokové sazby ČNB beze změn, ale růst bude slabší

 

Listopadové zasedání rady ČNB nepřineslo vyšší úrokové sazby a k úpravě monetární politiky nedošlo. Pro úpravu klíčových úrokových sazeb se vyslovily pouze dva hlasy z rady, zatímco převážná většina zvolila taktiku „počkáme, co přijde“. Každopádně ale ČNB upravila výhled pro českou ekonomiku, takže je možné, že krize je už na dohled.

Loading



 

2 % zůstávají jako základní repo sazba

Při hlasování o změně klíčových sazeb, rozhodla rada většinově 5 hlasy proti 2 o zachování momentální sazby a úrovni dvou procent. Cílem je stabilizace měnové politiky a také přetrvávající stabilita sazeb.

Předpověď vývoje české ekonomiky ČNB snížila

Největší změna přišla ve výhledu na příští rok, kdy ČNB snížila odhad budoucího ekonomického růstu o půl procentního bodu, české HDP by tak příští rok mohlo růst o 2,4 %. I to je ale víceméně optimistická prognóza a lepší než 2% růst předvídaný Ministerstvem financí. Oproti tomu inflace bude nejspíš vyšší, prognóza počítá s inflací kolem 3 %, což je opravdu nevídaná hodnota pro českou ekonomiku posledních let. Česká koruna by měla oslabovat, což nejspíše dále přispěje k inflaci, což povede k růstu inflačních očekávání a následně k další inflaci. I tak ale základní repo sazba ČNB zůstává na dvou procentech i pro poslední měsíc letošního roku.

Dvojí zvýšení úrokových sazeb?

Dle prognózy ČNB se ovšem počítá s dvojím postupným zvýšením úrokových sazeb na přelomu roku 2020, které by regulovaly momentální současný růst a zároveň připravily prostor pro následné snižování sazeb, které bude reagovat právě na postupně se snižující ekonomický růst v novém roce. Repo sazby by tak výhledově mohly klesnout až k hodnotě 1,25 %.
Prognózy pro zvýšení úrokových sazeb vychází ze současné duální situace, kdy zatímco průmysl a exportně orientovaná odvětví už zažívají ekonomické zpomalení přicházející především z Německa, tak domácí odvětví služeb a také domácí poptávka stále jede na svém potenciálu, čemuž zatím odpovídají data o nezaměstnanosti na úrovni 2,6 %. Je tak těžké stanovit odpovídající měnovou politiku, která by vyhovovala českému růstu z domácích zdrojů a zároveň podpořila upadající exportní odvětví.
I tak ale může dojít k dlouhodobé stabilizaci českých úrokových sazeb, bude záležet hlavně na zdrojích ekonomického růstu ze zahraničí. Pokud by německá ekonomika dokázala zpomalit pokles a znovu nastartovat ekonomický růst, nebylo by pro zvyšování nebo snižování úrokových sazeb v ČR žádných důvodů. Přičemž největším argumentem pro snižování sazeb bude rostoucí česká inflace.

Jak na tom bude česká koruna?

ČNB upravila i výhled pro měnové kurzy, nově se nepředpokládá, že by koruna dále posilovala a že by v dohledné době překonala hranici 25 CZK/EUR. Současné hodnoty kolem 25,5 CZK/EUR tak zůstanou zachovány, u koruny se dá v dalších měsících a v novém roce čekat spíše znehodnocování, což by ale mohlo fungovat jako další stimul zpomalující se české ekonomiky, kromě očekávané monetární politiky pro rok 2020.

REKLAMA

Co ještě ovlivní Českou ekonomiku v dalším roce?

Česká ekonomika je tradičně ovlivňována především stavem německé ekonomiky, které dle předběžných dat bude nejspíše dále oslabovat. To ovlivní české exporty a dále bude mít dopad na předpokládaný český ekonomický růst.
Kromě momentální situace v Německu se  Česku nejspíš promítnou i očekávané důsledky brexitu a i další pravděpodobné důsledky obchodních válek spojených s trumpoekonomikou a situací v Číně.

Jak se to projeví na hypotékách?

Vzhledem k tomu, že úrokové sazby zůstávají stabilní, tak dopad rozhodnutí „nedělat nic“ bude na hypotečním trhu minimální. A nabídka hypotečních sazeb by měla také zůstat stabilní. Na hypotečním trhu se budou více projevovat spíše vliv sezóny a vánočního období.
Také si přečtěte: Jak se projevuje změna sazeb ČNB na hypotékách

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Proč mají vyšší sazby hypoték v aktuální době smysl?

V posledních letech jsme byli svědky nebývale vysokých úrokových sazeb, které vedly mnoho lidí k tomu, že své volné prostředky raději ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Tyto produkty nabízely solidní zhodnocení bez nutnosti podstupovat investiční rizika. Situace se však mění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2025

Swiss Life Hypoindex: Index se urputně drží nad 5 %, nejlepší sazby jsou u tříleté fixace

V dubnu 2022 to bylo naposledy, kdy se nabídkové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu pohybovaly pod 5% hranicí. Přesně po třech letech nad ní stále zůstávají, byť nejtěsnějším možným způsobem. V dubnu 2025 totiž Swiss Life Hypoindex po dalším velmi mírném poklesu uzavřel na hodnotě 5,01 %. V současné době banky nabízejí nejvýhodnější sazby […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

09. 04. 2025

Investice do nemovitosti, která by vás asi nenapadla

Pro stále širší okruh obyvatel Česka je pořízení vlastního domu či bytu nedostupné. Jak kvůli neustálému a markantnímu růstu cen nemovitostí, tak kvůli přetrvávajícím poměrně vysokým úrokovým sazbám hypoték. Ty nemusí výrazněji klesnout ani letos, ba dokonce ani v příštích letech. Existují však i tak způsoby, jak do nemovitostí investovat, aniž by člověk musel disponovat miliony […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 04. 2025