EUR 25.345

USD 22.982

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.345

USD 22.982

Úspory domácností rostou, ale podle odborníků Češi s penězi hospodařit neumí

 


 

Jedna skupina Čechů spoří čím dál víc na horší časy a s penězi by vyšla celkem dlouho. Jenže na druhé straně mnozí žijí bez finanční rezervy. Podle společnosti Vše pro insolvenci skoro třetina lidí ušetří méně než deset procent z toho, co vydělají. Pětina Čechů dokonce nemá žádnou finanční rezervu.

I když si 90 procent dotázaných myslí, že umí s penězi hospodařit, insolvencí stále přibývá. Jen v loňském roce požádalo o oddlužení 30 029 osob.

Osobní bankrot se nejčastěji týká dvou skupin osob. Tou první jsou lidé se základním a středoškolským vzděláním, kteří jsou finančně negramotní a nedokážou objektivně zhodnotit, zda jsou například schopni splácet půjčky. Druhou skupinou jsou pak osoby, které se do osobního bankrotu dostaly bez svého zjevného zavinění. Jsou to lidé, kteří například zdědí dluhy, ztratí zaměstnání, dlouhodobě onemocní, a tím u nich dojde k poklesu příjmů,“ vysvětlil Jan Malý, ohlášený společník společnosti VPI CZ, v.o.s.

Lidé totiž často neuváženě půjčují svým přátelům, rodinným příslušníkům nebo novým láskám. Dlužníci pak často používají takto získané peníze na zaplacení již existujících půjček. Kamarád se totiž na platební morálku ani na bonitu neptá.

Stranou střádají alespoň několik set korun čtyři z pěti domácností. Výše úspor je ale podle odborníků nedostatečná. „Finanční rezervy českých domácností jsou příliš nízké, pří výpadku příjmu se do finančních problémů dostane drtivá většina z nich. Podle dostupných průzkumů téměř třetina domácností má finanční rezervu pouze na týden až měsíc. Každý patnáctý Čech dokonce na méně než týden a 35 procent lidí na dva až tři měsíce. Pouze 29 procent Čechů vydrží svými finančními prostředky pokrýt životní náklady déle než čtvrt roku. Navíc pětina českých rodin nemá finanční rezervu vůbec žádnou,“ potvrdil Jan Malý.

REKLAMA

Ne každý je na tom ale špatně

Některé domácnosti si ale vedou dobře. Podle ING Bank Index potenciálu spoření roste. Kdyby domácnosti chtěly, mohly by ušetřit dokonce až 32 procent ze svých příjmů.

„Poprvé za dobu, co oba indexy sledujeme, se Index úspor domácností přehoupl přes hranici čtyř měsíců a Index potenciálu spoření přes 30 %, říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a doplňuje: „Zdá se, že orientace Čechů v osobních financích je čím dál lepší, dokážou si určovat priority a myslet dopředu. To je pro finanční budoucnost českých domácností jen dobře. Určitý vliv na růst úspor zřejmě mají i nadále přetrvávající obavy domácností z dalšího vývoje ekonomické situace v Čechách a i v zahraničí.“

Nejlépe jsou na tom s výší uspořených peněz vysokoškoláci, jejich domácnosti mají naspořeno v průměru na více než pů roku. Naopak nejhůře jsou na tom lidé se základním vzděláním, kteří by chod domácnosti dokázali financovat jen zhruba dva a půl měsíce. Podle odborníků je dobré mít k dispozici na účtu částku, která se rovná šesti měsíčním výdajům domácnosti včetně splátek úvěru.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *