EUR 24.745

USD 23.668

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.745

USD 23.668

Text: Zbyněk Drobiš

04. 11. 2015

0 komentářů

Veronika Exnerová: Rozvod na hypotéce nic nemění

 


 

Kdy doporučujete klientům se společnou hypotékou navštívit banku, když se rozhodli rozvést se?

Čas oznámení o záměru převést hypotéku záleží na prodávajícím a kupujícím (tedy na manželovi a manželce) a na jejich rozhodnutí o době, kdy chtějí záležitost řešit. Většinou se mezi sebou dohodnou na vypořádání majetku včetně nemovitosti a s bankou se domluví na potřebných krocích.

Jaké možnosti mají klienti při společné hypotéce v rámci následného vypořádání majetku?

Buď se manželé rozhodnou, že nemovitost s hypotékou prodají třetí straně a zisk z koupě si rozdělí na základě smlouvy o majetkovém vyrovnání, a nebo jeden z nich hypotéku převede na sebe a domluví se s druhým manželem na vyrovnání.

Do doby, než hypotéku převezme jeden z manželů, je hypotéka jejich společným závazkem. Pokud nebude po novém přezkoumání schopnost splácet jednoho z manželů dostatečná, může si najít spoludlužníka, nebo si s námi například domluvit změnu parametrů hypotéky, např. prodloužení splatnosti úvěru apod.

REKLAMA

Kterou možnost preferují a akceptují banky při řešení této situace?

Vždy chceme klientům vyjít maximálně vstříc a neexistuje ideální řešení pro nás jako banku, hledáme ideální řešení pro zúčastněné klienty. Nejčastěji dochází k tomu, že v rámci majetkového vypořádání převezme hypotéku jeden z manželů a s druhým se vyrovná.

Majetkové vypořádání mezi rozvedenými manžely tedy není pro banku závazné? Jak by měli manželé správně postupovat?

Rozvod na úvěrové smlouvě nic nemění. Do doby, než hypotéku převezme jeden z manželů, je hypotéka jejich společným závazkem. Vzhledem k tomu, že často chce v nemovitosti jeden z manželů i nadále zůstat, umožňujeme klientům právě např. převést smlouvu na jednoho z manželů.

REKLAMA

Předkládané dokumenty se významně neliší od standardních, zejména jde o doložení příjmů při převodu hypotéky ze dvou na jednoho dlužníka. Pokud nebude po novém přezkoumání schopnost splácet jednoho z manželů dostatečná, může si najít spoludlužníka, nebo si s námi například domluvit změnu parametrů hypotéky, např. prodloužení splatnosti úvěru.

Jaký vliv má rozvodové řízení na posuzování bonity klienta z hlediska hypotéky?

Samotné rozvodové řízení klientům bonitu nezhoršuje. Po případném převedení hypotéky na jednoho z manželů dochází k novému přezkoumání schopnosti žadatele splácet. Pokud nebude dostatečná, je možné si např. najít spoludlužníka či upravit parametry hypotéky. V případě nutnosti lze s bankou domluvit i individuální splátkový kalendář.

K dispozici je řada možností. U nás lze po určitou dobu splácet snížené splátky nebo pouze úroky, popřípadě splácení na určitou dobu zcela přerušit. Nouzové varianty je možné v průběhu doby splatnosti hypotéky i zopakovat. Výše uvedené situace na základě dohody spoludlužníků provedeme podle jejich záměru, případně zhodnotíme bonitu nových spoludlužníků úvěru.

REKLAMA

Jakého množství uzavřených hypotečních úvěrů se dotýká problematika rozvodového řízení?

Takovou statistiku si nevedeme, nicméně samozřejmě rozvody svůj vliv na splacení či změnách v úvěrových smlouvách mají.

Jaké největší mýty a omyly spatřujete u vašich klientů v této problematice?

Častá bývá situace, že hypotéku platí pouze jeden z manželů, např. manžel. V důsledku rozvodových hádek a sporů hypotéku platit přestane, dále třeba zruší účet, ze kterého hypotéku platí a podobně. V ten moment banka požaduje splátku po druhém ze spoludlužníků, v tomto případě po manželce, protože spoludlužníci mají stejná práva, ale i povinnosti. Tuto skutečnost si řada spoludlužníků neuvědomuje.

Při rozvodech je tak nutná spolupráce obou manželů na majetkovém vyrovnání včetně hypotéky, což někdy nebývá snadné.

Děkuji Vám za rozhovor.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022

Trh nemovitostí je volatilní, tendence nákupů i pronájmů pomalu míří k západním zvykům

Finanční stav trhu nemovitostí v České republice je v posledních několika letech značně turbulentní. Vznikají desítky nových developerských projektů, nových rodinných domů a bytových jednotek. Raketově rostoucí inflace, ještě podpořená pocovidovým obdobím, válečným konfliktem na Ukrajině a vysokou poptávkou po bytech, však tlačí ceny nemovitostí do nebes.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.