EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Vysoká poptávka, málo cihel i nedostatek pracovníků. Bytová výstavba se topí v krizi

 

V září podle České statistického úřadu stavební produkce meziročně vzrostla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 13,9 procenta. Bytová výstavba však stále pokulhává a letošní rok bude pro tuto oblast kritický.

Loading 


Počet dokončených bytů v září 2018 podle ČSÚ meziročně klesl o 8,6 % a činil 2 357 bytů. V rodinných domech došlo k poklesu o 3,0 %, v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 18,6 %.
Problém tkví hlavně v počtu stavebních povolení. Stavební úřady jich v září 2018 vydaly 6 728. Meziroční pokles je tedy více jak devět procent.

Stavebního materiálu je málo

I když by se mohla stavební produkce odrazit ode dna, problém je ve stavebním materiálu. Cihly se totiž nedají objednat tak rychle jako rohlíky.  „Vzrůstající stavební produkce již nyní naráží na nedostatek.  Ač se výrobci snaží jet na plné obrátky, řada z nich v nedávných hubených letech optimalizovala výrobu a nejsou tak nyní schopni reagovat na skokový nárůst poptávky. Dalším faktorem, který bude stavebnictví dále brzdit v růstu, je nedostatek zdrojů na pracovním trhu. Ať už ve výrobě, v montáži nebo v přepravě. Právě nedostatečná přepravní kapacita je v současnosti jeden z velkých problémů,“ vysvětluje Daniel Křížek, obchodní ředitel PRO-DOMA .
Bojují tedy jak stavební firmy, tak i zájemci o nové bydlení. Poptávka po rezidenčním bydlení je stále vysoká a převyšuje nabídku. Během tří čtvrtletí letošního roku stavební úřady povolily jen 1663 nových bytů v bytových domech, což znamená meziroční pokles téměř o 13 procent.

Zdroj: Central Group

Největší krizi zažívá Praha

Praha je totiž přirozeným magnetem pro schopné lidi nejen ze zahraničí, ale především z regionů ČR. Ti do města přicházejí za studiem a za prací. Pokud nebudou mít kde bydlet, začnou v lepším případě hledat bydlení ve středních Čechách a každodenním dojížděním dále zhoršovat dopravní situaci v Praze. Nebo svou budoucnost nasměřují jinam a odliv mozků tak sníží konkurenceschopnost Prahy v mezinárodním srovnání,“ podotýká Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.
Přibývá počet lidí, kteří se stěhují mimo Prahu, aby ušetřili za bydlení. Raději budou dojíždět delší dobu, než aby našponovali rodinný rozpočet o vysokou hypotéku, či drahý nájem.

Pozemní inženýrství táhne stavebnictví vzhůru

Celkové výsledky stavebnictví jsou slušné. Během září stavební produkce opět rostla dvojciferným tempem.  „Stavební produkce v září zaznamenala dvouciferný růst potřetí v řadě. Také ve 3. čtvrtletí rostla produkce o více než 10 % a hodnota nových zakázek byla meziročně vyšší v pozemním i inženýrském stavitelství,“ upozorňuje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Letos nejspíš celkové výsledky ve stavebnictví budou velmi dobré, a to navzdory stále váznoucí bytové výstavbě. Příští rok už podle expertů tak dobrý nebude.
Za celý letošní rok očekáváme, že stavební výroba přidá 11 %. V příštím roce však kvůli nedostatku kapacit už sektor tak excelentních výsledků nedosáhne. Jeho výstup podle naší prognózy zpomalí na 4,7 %. Díky převisu poptávky nad nabídkou rostou i ceny stavebních prací. Tento trend bude zřejmě pokračovat i v příštím roce,“ předpovídá Jana Steckerová z Komerční banky.
 
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nemáte svůj domov podpojištěný?

Rady a tipy na úsporné hospodaření se na nás v poslední době hrnou ze všech stran. Efektivní nakládání s penězi je v dobách vysoké inflace sice skutečně nezbytné, přesto však existují položky, na kterých by se šetřit nemělo. Jednou z nich jsou výdaje na pojištění nemovitosti a domácnosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *