EUR 25.350

USD 23.394

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.350

USD 23.394

Žádost o úvěr je jako výslech na policii, říkají Češi

 

O financích se Češi baví v rodině, ale poradit se s odborníkem váhají. Muži se o penězích radí častěji se ženami než naopak. Více než čtvrtina dotázaných si nenechá poradit vůbec. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Poštovní spořitelnu.

Loading 


Každý desátý člověk se svým příjmem vystačí jen s těží a každý dvacátý už neví, kde by ušetřil. I tak jsou pro ně služby finančního poradce cizí a poradit si nenechají. Důvodem je často nejspíš nedůvěra a mylné představy o platbě finančnímu poradci. Často si pak z vlastního rozhodnutí berou nevýhodné úvěry.
Lidé se raději baví o financích v rámci rodiny. Ženy se často rozhodují spíše sami. Muži se se svými partnerkami radí častěji, než je tomu naopak. Podle průzkumu si Češi neradi půjčují a žádost o úvěr přirovnávají k policejnímu výslechu. Pětina dotázaných se dokonce v takových situacích stydí.
Ani hypotéku by si nevzalo 27 procent dotázaných a krátkodobou půjčku nechce 45 procent respondentů. Čím nižší mají lidé příjem, tím méně si chtějí půjčit peníze. Obzvlášť opatrné jsou ženy. Nepůjčily by ani tchánovi, kolegům a leckdy ani svému partnerovi.
Graf: Jakou maximální částku byste byli ochotni půjčit konkrétním lidem?

Úvěry si lidé neporovnávají
Udělat si průzkum a zjistit, jaká půjčka je nejvýhodnější, patří k běžné finanční gramotnosti. Jenž lidé často půjčky neporovnávají. Čtvrtina žadatelů o spotřebitelský úvěr porovnává výhodnost různých nabídek, až tehdy, pokud si půjčují více než 50 000 korun.
Nehledě na to, Češi se mají momentálně dobře. Podle průzkumu se meziročně vnímání finanční situace českých domácností výrazně zlepšilo. V loňském roce na podobnou otázku odpovědělo kladně jen 51 procent respondentů.
Ženy jsou v tomto ohledu negativnější než muži a svou finanční situaci vidí hůře. Vnímání životní úrovně nemusí ale vždy odpovídat realitě: v Karlovarském kraji podle svých slov vychází s příjmem spíše dobře nebo velmi dobře 93,5 procenta respondentů, odpověď „velmi špatně nezvolil vůbec nikdo“. Podíl obyvatel v exekuci podle stránek Mapaexekuci.cz přitom v kraji dosahuje 17,45 procenta.

Někteří přeci jen žijí od výplaty k výplatě

Podle Českého statistického úřadu bylo příjmovou chudobou v loňském roce ohroženo 9,1 procenta Čechů. Podle průzkumu Poštovní spořitelny má každý desátý Čech potíže vystačit s příjmem do další výplaty. Kdyby měli lidé na něčem ušetřit, uskromnili by se v jídle (44 procent). Jen pět procent dotazovaných nijak zvlášť prý nerozhazuje, takže neví, kde by měli ušetřit.
Například zbytečný luxus je pro čtvrtinu dotázaných zimní dovolená a šest z deseti dotázaných považuje útratu nad 1 000 korun za večeři za vysoký účet.
 
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024

Komentář: Hypotéky zlevní, ale dostupnost bydlení se nezlepší

Poslední data z ekonomiky signalizují, že v ekonomice nastává obrat a jdeme už nahoru. To se odrazilo v uvažování centrálních bankéřů. Ti mají nejspíš optimistický výhled nejen o těchto indikátorech, ale i u inflace. Je velmi pravděpodobné, že tento týden zveřejněná statistika inflace vykáže dramatické zpomalení. Je dokonce možné, že se během roku 2024 dostaneme […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *