EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 02. 2024

0 komentářů

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 2.: Hra podle pravidel

 

Při posuzování bonity žádosti o rezidenční hypotéku v USA hraje hlavní roli tzv. úvěrové skóre žadatele, neboli „credit ranking“.  Posuzovatelé hypoték ho získávají od třech akreditovaných společností, které se na jeho poskytování specializují: Experian, TransUnion a Equifax. Úvěrové skóre žadatele o rezidenční hypotéku je výsledkem sledování různých aspektů žadatelovy finanční historie.

Loading 

Jedná se o bodový systém – čím vyšší je úvěrové skóre, tím lepší šanci má žadatel nejen na to, že mu bude hypotéka poskytnuta, ale i na její podstatně lepší podmínky, než jakých mohou dosáhnout žadatelé s nízkým úvěrovým skórem.

Trh rezidenčních hypoték v USA, respektive nedostatečná regulace jeho nových komplexních derivátů obchodovaných na sekundárním trhu, byl jednou z hlavních příčin americké finanční krize let 2009 – 2010. Dohled FEDu nad hypotečním trhem se poté zpřísnil a pozornost je věnována i hypotečním derivátům.

Podle federálního zákona o transparentních rezidenčních hypotékách (Home Mortgage Disclosure Act ) jsou konkrétní podmínky každé americké rezidenční hypotéky zaneseny do federální databáze a osud hypotéky se v ní i nadále sleduje, pokud je například prodána jiné bance nebo nebankovní firmě.

Všechny hypotéky jsou v této databázi vedeny anonymně, tj. bez uvedení totožnosti vypůjčovatele. Tato centrální federální evidence poskytuje zásadní informace a umožňuje statisticky přesné vyhodnocení trendů hypotečního trhu, včetně vývoje hypotečních úroků.

V roce 1981 byl průměrný hypoteční úrok u referenční třicetileté hypotéky se zafixovanou úrokovou mírou 16,63 % p. a. V roce 2021 byl v éře koronavirové nejistoty a levných peněz 2,96 % p. a., v roce 2023 byl pak po zvyšování sazeb FEDem 6,8 % p. a., přičemž ke konci roku 2022 vystoupal nad 7 % p. a.

REKLAMA

Trh rezidenčních nemovitostí se v USA díky drahým hypotékám na začátku roku 2023 výrazně zpomalil, ale ceny nemovitostí díky inflaci moc neklesly. V některých „horkých“ enklávách trhu i nadále rostly (Florida, Arizona). Očekává se, že do konce roku 2025 průměrný úrok u referenční hypotéky klesne na 3,7 % p. a.

První díl seriálu si můžete přečíst zde.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *