EUR 24.355

USD 22.616

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.355

USD 22.616

Text: Luboš Svačina

08. 06. 2020

0 komentářů

Zlevňování hypoték nabralo na obrátkách

 

Nabídkové sazby dál padají. Během května své hypotéky postupně zlevnila Moneta Money Bank, v rámci časově omezené akční nabídky pak Hypoteční banka a ČSOB a v závěru měsíce přistoupila ke snížení i Česká spořitelna. Když k tomu ještě připočteme průběžnou úpravu sazeb v Oberbank a zlevnění ve Fio bance a bance Creditas, máme z toho jeden z největších meziměsíčních poklesů sazeb za posledních několik měsíců.

Loading 


Titulní index GOFI 70 mapující napříč všemi bankami nabídkové sazby hypoték do 70 % LTV (30 % musí klient pokrýt z jiných zdrojů) klesl z dubnových 2,43 % na 2,29 %. Stejné hodnoty dosáhl v květnu i index GOFI 80 a to díky sjednocení cenotvorby pro 70 a 80% hypotéky ve skupině ČSOB a Hypoteční banky. Tyto banky totiž doposud jako jediné měly pro tyto dva typy úvěrů rozdílné sazby.
Zlevňování hypoték nabralo na obrátkách
Výrazný pokles mají za sebou i hypotéky nad 80 %. Tento typ úvěrů některé banky dočasně stáhly ze své nabídky, proto výše uvedené snížení sazeb ČS, HB, ČSOB a Fia se zde projevilo ve větší intenzitě. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl z dubnových 3,06 % na 2,85 %!

Hypotéky míří pod 2 procenta

Snížení sazeb v některých případech bylo spíše dorovnání nabídkových sazeb na úroveň cen, za které banky hypotéky poskytovaly již dříve, jen bylo potřeba o sazbě vyjednávat. „Zásadní změnou v uplynulém měsíci bylo to, že se do zlevňování pustily i banky z velké pětky a také to, že se k České spořitelně a Hypoteční bance nyní přidala Komerční banka,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
I na sazbách hypoték je vidět postupné odeznívání prvotní paniky plynoucí z nedostatku informací o dopadech šíření koronaviru. Sazby na mezibankovním trhu jsou blízko rekordních minim a banky nyní v rámci konkurenčního soupeření sazby korigují směrem dolů.

„Vzhledem kvysokým rizikovým maržím, které jen tak nezmizí, neočekáváme, že by hypoteční sazby atakovaly dosavadní historická minima zpřelomu let 2016/2017, nicméně podle všeho opět míříme do období, kdy se budou dělat hypotéky súrokovou sazbou sjedničkou na začátku, což je pro klienty určitě dobrá zpráva,“ říká Libor Ostatek.

Zlevňování hypoték nabralo na obrátkách

Sazby snižuje i Komerční banka

Zlevňování hypoték nekončí ani v červnu. Snížení sazeb už oznámila například Komerční banka, jejíž nabídka nyní po využití všech slev za domicilaci a pojištění začíná na 1,99 %. Podmínkou je však výše úvěru alespoň 4 miliony korun. Pro menší úvěry nad 1,5 mil. Kč nabídka banky začíná na 2,09 %.
Tip: Vždy aktuální přehled nabídkových sazeb naleznete v naše HYPOTEČNÍM SROVNÁVAČI.
Zdroj: Golem Finance, banky, hypoindex.cz

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.02 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *