Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Berlín zmrazí nájmy a ceny nemovitostí. Chce tak vyřešit bytovou krizi

Bytová krize netrápí jen obyvatele Prahy, ale také například Berlína. Vedení německého hlavního města přišlo s návrhem, že na pět let zmrazí růst cen bydlení a určí maximální výši nájemného. Opozice však tento krok kritizuje.

Dne 18. června bude senát Berlína hlasovat o zákonu, aby nově uzavřené nájemní smlouvy napříště neobsahovaly vyšší částky, než které obsahují smlouvy předešlé. Nájemné, které bude na žádost nájemníků uznáno za „příliš vysoké“, bude sníženo na únosnou míru.

Návrh se nelíbí Křesťanskodemokratická unii (CDU), která je v Berlíně v opozici. „Trh s byty tím směřuje přímo k plánovanému hospodářství. Nájemné bude státem stanoveno, stát na ně bude dohlížet a pronajímatelé budou kriminalizováni,“ uvedl expert na bydlení frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Jan-Marco Luczak. Navrzhovaný zákon podle něj Berlínu nepřísluší a je v rozporu s ústavou.

Kolem 85 procent Berlíňanů raději bydlí v nájmu než ve vlastním bytě či domě. Během posledních deseti let se ale ročně přistěhovalo do města 40 tisíc nových obyvatel. Nárůst obyvatel zvedl ceny nájmů více než dvojnásobně. Množí se tedy stížnosti, Berlíňanů, že kvůli drahému bydlení mají potíže vyjít s penězi.

Zdroj: Aktuálně.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Berlín zmrazí nájmy a ceny nemovitostí. Chce tak vyřešit bytovou krizi”

  1. Eta napsal:

    Nesmysl
    Pokud bude mít majitel prázdný byt a bude jej chtít pronajmout za 12K éček a najde si nájemníka, který byt bude chtít a s cenou souhlasí, tak neexistuje síla, která by majitele donutila byt pronajmout levněji, třeba za 10K. Prostě (účelově) byt proajme na 1 měsíc za 10K a za další 2K bude třeba za vyhotovení smlouvy nebo za půjčení vysavače,nebo cokoliv jiného…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *