Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Ceny novostaveb dosáhly vrcholu. Lidé za nové byty platit nechtějí

Ceny nových bytů pravděpodobně dosáhly vrcholu. Poptávka po nemovitostech klesá, ceny jsou totiž tak vysoké, že narážejí na limity kupní síly. Je možné, že poprvé po pěti letech se možná za rok prodá v Praze méně než pět tisíc novostaveb. Během loňského roku se v hlavní městě prodalo 5500 nových bytů. Údaje vyplývají ze společných dat developerských společností Central Group, Skanska Reality a Trigema.  

Nákupní horečka polevila. Lidé už nejsou hnáni rekordně nízkými úrokovými sazbami, a tak nekupují vše a za jakoukoli cenu. Pokud mluvíme o posledních třech měsících, registrujeme meziroční pokles poptávky o deset až patnáct procent,“ řekl Prokop Svoboda, spolumajitel realitní kanceláře Svoboda & Williams.

Podle Českého statistického úřadu ve druhém čtvrtletí se tržní ceny nových bytů v Praze meziročně zvýšily téměř o patnáct procent. Jde o nejsilnější zaznamenaný růst od roku 2010, kdy developeři začali vytvářet vlastní statistiku.

Nabídka bytů na pražském trhu stále neodpovídá poptávce. To je důvod, proč jsou ceny tak vysoké. Velikosti Prahy by odpovídala nabídka minimálně na úrovni jeden a půl násobku té současné. To by pomohlo stabilizovat ceny na trhu,“ uvedla Marcela Fialková, mluvčí největší stavitele bytů Central Group.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *