Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

ČNB nastaví mantinely pro předčasné splacení hypotéky, klienti na poplatcích ušetří

Zákon o spotřebitelském úvěru zavedl v roce 2016 nová pravidla pro předčasné splacení hypotečních úvěrů. Přesně ale nedefinoval, co smějí banky za předčasné splacení účtovat. To nyní hodlá napravit Česká národní banka (ČNB).

Důvodem upřesnění pravidel ze strany ČNB jsou stížnosti spotřebitelů i makléřů, protože klient se předem nedozví, kolik za předčasné splacení bance zaplatí. „Podle našeho názoru je to v rozporu s principy ochrany spotřebitele,“ řekla HN mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.

O změně pravidel banky s ČNB diskutují již od podzimu loňského roku. „Tato diskuse se nyní chýlí ke konci a ČNB poté k tomu vydá stanovisko,“ říká Markéta Fišerová. Banky se tak musí připravit, že nová pravidla začnou již brzy platit.

Banky se ale brání, že si za předčasné splacení účtují pouze oprávněné poplatky. Chystané opatření by je tak mohlo poškodit. „Bude to znamenat výpadek úrokového příjmu a banky budou mít další náklady na investování předčasně splacených peněz,“ tvrdí poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *